UAZ,GAZ,ZIL,MOSKVICH,IZH....

Ovo je kutak koji posvecujemo drugim ruskim markama, kao sto su ZIL, UAZ, AZLK,....

Moderator: parkvets

parkvets

Post by parkvets »

KamAZ driver wrote:
parkvets wrote:Sto je nema u Euro 3 verziji,bas bih je rado uvezao po toj ceni.
Јеси л' баш сигуран да "Крајлеров" мотор не испуњава Е3 стандарде? Мислим да би се дало нешто извести, само ако би било мало воље и довољно пара.
Krajzler je Euro 2 nazalost. Moras se raspitati dali na E table moze da se uveze auto koji nije Euro3. Imam neku rodbinu i poslovne prijatelje u Rusiji pa bih mozda nesto mogao i organizovati.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

parkvets wrote:Krajzler je Euro 2 nazalost. Moras se raspitati dali na E table moze da se uveze auto koji nije Euro3. Imam neku rodbinu i poslovne prijatelje u Rusiji pa bih mozda nesto mogao i organizovati.
Мислим се нешто, јер је тај 2.4 мотор био уграђиван и у "Вренглера" и у "Себринга" који се продавао (док се производио) и у Швабији, а тамо је Еуро 3 уведен као обавеза још о-хо-хој одавно, те су и поменути "Амери" морали да испуњавају стандарде... ОК, могли су Руси да "осакате" мотор скидањем или не-постављањем оног што обично имају Е3 мотори (ламбде, мапирање и сл.), ал' ваљда није проблем добити и Е3, па макар "по заказу".

Даље је лако. Било би: Алекс/Кирил/Пјотр, брате, са' ћеш да купиш Волгу, па да ми је одма' продаш и направиш туце "бутербродова" за пут. Тај део је најмањи проблем од свега, ал' тај Е3...
KamAZ je dobra mašina.
Kupio sam ga i ne žalim... NIKOGA!

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Онај мој познаник из Уљановска, онај што је новинар, постовао нешто је овде: http://www.uazpatriot.ru/viewtopic.php?t=2484 о неком недавном рејду по некој вукој... тамо.
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Занимљива репортажа из фабрике ГАЗ.

Zanimljiva reportaža iz fabrike GAZ.

http://ua.autoreview.ru/archive/2007/09/gaz/
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Ево због чега је мени ГАЗ омиљена руска фабрика возила. Па манијаци су вазда пуни идеја. На жалост, већина их се не оствари на производној линији, најчешће због недостатака новца, али они се не предају.

Вест од јуче каже да се ГАЗ спрема да почне разраду "народног аутомобила" и да та информација потиче од "буџе" из Краја државе где је ГАЗ. Наводно би тај ауто коштао 75 'иљада рубаља, или око 3000 $. И још тај лик каже да се планира годишња производња реда МИЛИОН комада. Коментар те вести је да постоје велике сумње да ће им то поћи за руком да остваре задату цену јер чак и стара ВАЗ-ова "класика" кошта више од 5000 $, иако се не улажу нова средства на опрему за њену производњу и додаје се да ГАЗ нема никаквих искустава у производњи сличних модела. Наводи се пример конструисања "Логана" и то да по неким подацима цена разраде јефтиног, али еколочичног и безбедног модела, кошта око две милијарде долара, што су трошкови које сада себи могу да дозволе само највећи светски произвођачи, где ГАЗ свакако не припада.

Сад, и без обзира ако им резултат рада, тј. ауто кога буду конструисали, буде коштао и дупло више од планиране цене, мени ће бити веома драго због тога. Ако им се посрећи да тржиште прихвати ту "Бебји-Волгу", па бићу баш срећан. Наиме, од када им је почела консолидација, од када је глава ГАЗ-а онај Швед Ерик Еберхартсон (или већ какогод да се зове), речено је да се ГАЗ окреће комерцијалним возилима и да путнички програм није приоритет, чему је у прилог ишло заустављање свих даљих разрада у том сегменту и прошлогодишња куповина лиценце и фабрике за производњу "Крајзлер Себринга". Да ли је ова вест трућање пијаног губернатора или нешто друго, мене она радује. Да "држимо фиге" и сачекамо пар година.

Ево због чега је мени ГАЗ омиљена руска фабрика возила. Па манијаци су вазда пуни идеја. На жалост, већина их се не оствари на производној линији, најчешће због недостатака новца, али они се не предају.

Vest od juče kaže da se GAZ sprema da počne razradu "narodnog automobila" i da ta informacija potiče od "budže" iz Kraja države gde je GAZ. Navodno bi taj auto koštao 75 'iljada rubalja, ili oko 3000 $. I još taj lik kaže da se planira godišnja proizvodnja reda MILION komada. Komentar te vesti je da postoje velike sumnje da će im to poći za rukom da ostvare zadatu cenu jer čak i stara VAZ-ova "klasika" košta više od 5000 $, iako se ne ulažu nova sredstva na opremu za njenu proizvodnju i dodaje se da GAZ nema nikakvih iskustava u proizvodnji sličnih modela. Navodi se primer konstruisanja "Logana" i to da po nekim podacima cena razrade jeftinog, ali ekoločičnog i bezbednog modela, košta oko dve milijarde dolara, što su troškovi koje sada sebi mogu da dozvole samo najveći svetski proizvođači, gde GAZ svakako ne pripada.

Sad, i bez obzira ako im rezultat rada, tj. auto koga budu konstruisali, bude koštao i duplo više od planirane cene, meni će biti veoma drago zbog toga. Ako im se posreći da tržište prihvati tu "Bebji-Volgu", pa biću baš srećan. Naime, od kada im je počela konsolidacija, od kada je glava GAZ-a onaj Šved Erik Eberhartson (ili već kakogod da se zove), rečeno je da se GAZ okreće komercijalnim vozilima i da putnički program nije prioritet, čemu je u prilog išlo zaustavljanje svih daljih razrada u tom segmentu i prošlogodišnja kupovina licence i fabrike za proizvodnju "Krajzler Sebringa". Da li je ova vest trućanje pijanog gubernatora ili nešto drugo, mene ona raduje. Da "držimo fige" i sačekamo par godina.

«ГАЗ» готовит автомобиль за 75 000 руб
26 июля 2007, 09:47

Горьковский автозавод собирается начать разработку по-настоящему народного автомобиля, сообщают «Вести» со ссылкой на губернатора Нижегородской области Валерия Шанцева. Стоить эта машина будет всего 75 000 руб. или около $3 000 по нынешнему курсу – это в два-три раза меньше, чем цена аналогичных иностранных автомобилей (например, Renault Logan сейчас продают у нас уже больше чем $10 000).

По словам господина Шанцева, Горьковский автозавод планирует в будущем выпускать порядка миллиона таких машин ежегодно. «Проект находится в работе, поэтому о том, как будет выглядеть новая «народная Волга», говорить пока рано», - рассказал журналистам глава Нижегородской области.

Несмотря на весь оптимизм Валерия Шанцева есть очень большие сомнения, что Горьковскому автозаводу удастся создать автомобиль стоимостью $3 000. Ведь сейчас даже старая добрая (хотя на самом деле она «злая») «классика» от «АВТОВАЗа» стоит больше $5 000. А ведь Волжский автозавод сейчас не вкладывает деньги в разработку этой модели, покупку оборудования и так далее. «ГАЗу» же предстоит все это сделать, причем не надо забывать, что у инженеров Горьковского автозавода нет опыта создания подобных моделей. А ведь сделать дешевую модель намного сложнее, чем построить дорогой шикарный лимузин. Для этого требуется проводить огромную работу по экономии.

Чтобы понять о чем идет речь можно привести такой пример – при создании модели Logan инженеры Renault очень долго думали как под капотом расположить те или иные детали с тем, чтобы уменьшить общую длину шлангов. А чтобы сделать второе поколение Logan дешевле первого французы собираются нанять по всему миру сразу тысячу инженеров, которые займутся созданием нового народного автомобиля. Есть ли у «ГАЗа» подобные возможности? Вряд ли. По некоторым данным, для создания новой современной, относительно безопасной и экологически чистой модели ценой $3-5 тыс. нужно потратить около $2 млрд. – позволить себе такие затраты могут сейчас только крупнейшие мировые автопроизводители, к которым Горьковский автозавод не относится.

// auto.mail.ru
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Тест Волге обновљеног ентеријера и малко екстеријера: http://www.zr.ru/articles/52438/

Test Volge obnovljenog enterijera i malko eksterijera: http://www.zr.ru/articles/52438/

Image

МАТУШКА ВОЛГА
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Легнда после рестаурације.

Legenda posle restauracije.

Image

Image
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Набасао сам на неки документ у "Ворд" формату који је насловљен као: "Нереализовано – или шта су изгубили руски "џипери" " испод кога је потписан неки Алексеј Панченко. На жалост, у документу су фоткице веома малог формата, те нисам хтео да се зезам и постујем те практично thumbnail-ове, али опет, сам текст је фин хронолошки приказ теренских аутомобила из СССР-а и РФ који никада нису дошли до производне линије. Као глави разлог због кога поменуте разраде из доба СССР-а нису пошле у производњу јесте државна типизација аутомобила која, због увек присутног дефицита, није дозвољавала дуплирање модела у истој класи, а нове разраде нису финансиране у довољној мери. Током '90-их били су сасвим други разлози, али то смо и сами преживели.

1937-39 г. БА-НАТИ
То чак и није био експериментални аутомобил, већ самоходна шасија на којој је развијана шема трансмисије 4х4. На њој је први пут у СССР-у био монтиран међуосни диференцијал. Конструктор Н.И. Коротоношко.

1941 г. НАТИ-АР
Разрађен је 1941. године по тендеру Министарства Одбране, а ипак је за серијску производњу узет модел-конкурент ГАЗ-64. Конструктор А.Ф. Андронов.

1950-51 г. "Урал" ЗИС
Направљена је макета путничког аутомобила са интегралним погоном, али прототип није израђен.

1955 г. ЗИС - 110П
Разрађиван је као верзија са интегралним погоном за путовања по великој земљи тадашњег шефа СССР-а Никиту Сергејевича Хрушчова (наследио Јосифа Висарионовича, али не овог нашег са форума). По неким информацијама, израђена су два примерка.

1956 г. ГАЗ - М73
Занимљива је конструкција двоседог модела са, што се данас каже, трозапреминском каросеријом. Пиш живи: кус двосед, метални кров, иза гепек по пропису. Прототип је предат конструкторима МЗМА ("Москвич") и послужио је као основа за серијски "Москвич"-410.

1957 г. "Москвич" - 415/416
У Москви је конструктор И. А. Гладилин направио од '57. до '60. године пар експерименталних теренаца "Москвич"-415 (фетон, или по српски – кабриолет) и 416 са затвореним кровом. Прва верзија личила је на "Вилиса", али су до '60. године добили сопствени стил. Модел 416 је позади уместо седишта имао две преклопне клупе са по два места. Пише човек да је споља личио на краткобазни "Toyota Land Cruiser" серије 40 која се појавила 1954. године, а пошто сам и сам видео фотографије, мени се чини као сасвим модерно возило у светским мерилима, наравно, у то време.

1958 г. НАМИ - 049 "Агањок"
Један од првих совјетских разрада на тему "механичке муле" за становнике села, мали, употребљиви теренац, претеча оних украинских ЛуАЗ-а 969. Особености конструкције: самоносећа основа стаклопластичне каросерије, независно торзионо ослањање точкова, мотор из мотоцикла са 22 к.с. и клиренс од, пази сад - 300 мм. Конструктор Б. М. Фитерман.

1958 г. ГАЗ - 62
Тај индекс носила су три различита модела и само се за модел из 1958. године некако може рећи да није теретни. Споља је изгледао као хипертрофирани ГАЗ-69 и пројектован је "по мотивима" америчког "Dodge WC-51", а био је покретан шестоцилиндричним мотором (бензинским, наравно) из "Газона" (ГАЗ-51).

1970 - 71 г. НАМИ - 0162
Разрадио га је чувени институт НАМИ, место где је развијено небројано много тога. Ова разрада била је намењена ИЖ-у, имала је примитивну (тако се изразио аутор материјала) каросерију са платненим кровом и задњи мост је био тај који се укључивао и искључивао.

1972 - 74 г. ИЖ - 14.
То је дубока модернизација претходног модела, који је заједно са "Москвичем"-2150 био конкурент прототипу "Ниве", но и он је изгубио ту трку са њом. Као и код пројекта од кога је развијен, стални погон је на ПРЕДЊИМ точковима, а задњи се укључивао по потреби. Налик је "Ниви", троје врата, ал' је малкице диспропорционалан.

1973 г. "Москвич" - 2150
Препород модела 415/416, али са мотором из "Моце" 412. На аутомобилу је фабрички уграђен задњи диференцијал повишеног трења, а по наруџби блокирајући. Конструктор је био Н.И. Баранов.

1974 - 87 г. ВАЗ - 2122 "Река"
Војни теренац-амфибија на построју "Ниве". Конструктори – В. С Соловјев и В. И. Домански. Од '74. до '87. израђено шест стално унапређиваних серија аутомобила. Постовао сам ономад неки текст о тој макини.

1976 - 91 г. УАЗ - 3907 "Јагуар"
Још један војни теренац-амфибија са истом судбином као и ВАЗ-ова "Река". Као и "Река", и овај модел се чува у Рјазању, у војном музеју. И они у УАЗ-у су имали среће са конструкцијом која је успешно прошла кроз сва испитивања и чак је почела и припрема за производњу. Мени лично се чини да нису имали среће са дизајном – к'о да им је тај пос'о радио дизајнерски тим из фабрике "Вартбург". Не знам који им је %%%%% био да "прометалу" које онако изгледа дају име "Јагуар". Уз то, у то време је наручиоца (Министарство Одбране) задесила беспарица, па је то заковало последњи ексер у сандук и овог аута.

1986 - 92 г. УАЗ - 3171/3172
Е ово је занимљив теренац! Био је направљен по наруџби војног врха да би заменио старог УАЗ-а 3151. Током '91. и '92. прошао је кроз државна испитивања, али је опет због изостанка финансирања пројекат напуштен. Кажу да су се специјалисти изјаснили веома позитивно о аутомобилу, а само једна чињеница довољно говори о вантеренском потенцијалу: клиренс – 330 мм. Забечио сам се у ону његову малешну сличку и видео "у ком зецу лежи грм" - "портални" погонски мостови (За оне са јефтинијим улазницама – погледајте предње мостове већине "Беларус" трактора.). Шизење-лудење! Дедер, "најаши" негде са тим ако можеш! Каросерија је релативно равних линија, због лакшег ремонта, а модел 3171 је имао метални кров и 3172 – платнени.

1988 г. ЛуАЗ "Прото"
Конструктор је Генади Хаинов. Направљен је за тендер, обратите пажњу на абревијатуру - "Минавтосельхозмаш"-а. "Мин" је од министарство, "авто" од нечег аутомобилског, "сельхоз" је од "сельское хозяйство" што значи пољопривреда и на крају "маш", нешто што има везе са машинама. Чик нека неко погоди ко је направио тендер! Као и конкуренти овог аута, ни он није пошао у серијску производњу, а веома је леп тровратни кабриолетић са скидајућим пластичним кровом, на фору "Витаре" са меким кровом (само возач и сувозач испод крова). И дан данас модерно изгледа.

1986 - 91 г. ЛуАЗ 6х6
У периоду од '86. до '91. године направљена је модификација ЛуАЗ-а 967 под називом "Истраживач", а '99 су тај модел обновили и представили га као "Геолог", са фабричким индексом 1901. Ни један од њих није отишао у серију. А ствар отприле изгледа као лимени војни чамац кога има наша инжењерија, са накалемњених шест точкова.

1988 г. ЛуАЗ - 1301
О овоме је на форуму било речи и раније. Прављен је као замена старом ЛуАЗ-у и за тако малу фабрику какав је био ЛуАЗ, са малим буџетом, био је веома напредна конструкција. То је и био разлог да се никад не појави у серији, пара није било, а почела је и "перестројка"... Беше неких причапре неких пет година, али на томе је и остало.

1991 г. "Автокам Ренџер"
Планирано је освајање монтаже мотора и мењача Форда" у неколико градова, док би се све остало (шасија, ослањање точкова и стаклопластична каросерија) куповало у виду кит-комплета од енглеске фирме "FSW International Ltd". Верзија са интегралним погоном имала је круте мостове на гибњевима. Планирани су карбураторски мотори од 1,6 до 2,3 литре, као и дизели.

1994 г. "Кентаур" - 2160
Даља разрада идеје "Автокам Ренџер", али на домаћем построју - "Нива" и само са интегралним погоном.

1994-95 г. ВАЗ - 2121 "Бора"
Експериментални модел за чију су каросерију употребљавани алуминијум и пластични скидљиви панели ентеријера и екстеријере. Основа је иста каква и "Нивина", али све укупно лакше за 214 кила. Нису се претргли...

1994 г. "Кајман"
Група ентизијаста из Санкт Петербурга направила је ово чудо "а ла" Побеснели Макс и сећам се да сам некоћ читао чланак о ауту и његов мали тест. Возило је теренац са масивним гумама са малим притиском на тло, за блато и снег. Прва варијанта из '96. године имала је мотор од "копејке", независно ослањање свих точкова, блокаде свих диференцијала, витло и понтон који се фиксирао за под, после чега је ауто могао да плови. Хтедоше људи да направе и приколицу чији би точкови добијали погон од аута. Током модернизације, до '99. године "Кајман" је добио јачи мотор (УАЗ-ов), диференцијале од БТР-а (оно руско оклопно возило са осам точкова) и измењено ослањање точкова. Најважније је то да је већина склопова из руских серијских аутомобила.

1995 г. ГАЗ - 2308 "Атаман"
Постоји читава породица овце разраде: пик-ап са два места, дабл-кеб пик-ап и велики теренац дужи од пет метара, као и пик-апови са само задњом вучом. Разлог за не улазак у серију је само што је фабрика већ имала "Газелу" у том сегменту, па два модел нису била рентабилна за производњу, иако то није било тешко произвести.

1995 г. "Cardi Next"
Московски дизајн студио "Cardi" – (Car design) представио је на сајму у Москви 1996. године двосед са пластичном каросеријом и постројем "Ниве" – леп аутић за возикање по плажи, али са озбиљним теренским карактеристикама. Због концепта, ауто је испрва требало да буде кабриолет, па је постао тарга, да би се због чврстине задржао на форми купеа и форма му је налик оног старог ГАЗ-М73. До '99. су име променили у "Тетра", мотор "Ниве" "разбушили" до 1850 кубика, добили 95 к.с. и прерадили ентеријер, тако да је постављена инструмент табла из стандардне "Ниве". Не знам како се уклопио онакакв екстеријер са оном инструмент таблом.

1996 г. НАМИ - "Гренадир"
Институт НАМИ је направио неког "бастарда" на шасији УАЗ-а и каросерији "Москвича" 2335. Кажу да је, што се дизајна тиче, ауто био солидан. Конструктор је био Алексеј Пономарјев. У 2000. години НАМИ је представио новог "бастарда" на бази ГАЗ-а 66 и каросерије "Москвича" – пик-ап са дворедном кабином. Наравно, није било ни примисли о серијској производњи.

1998 г. ГАЗ - 3106 "Атаман - 2"
Ово је требало да буде изузетно луксузан теренац са гомилом опреме. Био је некако стилски сличан оној опасној "Волги" 3111 – хрома свуда. И уопште, изгледао је супер са сваке стране, али... кића.

2000 г. ГАЗ - 2169 "Комбат"
Када сам ово први пут видео, помислио сам да су у фабрици у неком буџаку нашли њушку старог ГАЗ-а 69, па све то "накалемили" на неку шасију са дуплом вучом и довезли на сајам. У принципу, то и јесте био "шоу-кар", али је био завршен и дорађен пројекат за кога ми се чинило да би могао да оде у серију, када већ не може онај "Атаман-2", али опeт... кића.

2001 г. "Делга - 1"
У Грузији су 2001. направили тај борбени аутомобил на бази, погађате, "Ниве", намењен за испуњавање борбених задатака на тешко приступачном терену. Осим два митраљеза, могао је да носи и аутоматски бацач граната, систем за навођење ласерски навођених пројектила.мотор и под аутомобила су били оклопљени.

2001 г. "Москвич" - пик-ап
Фабрика је експериментисала са двоседим и четвороседим пик-ап-овима са интегралним погоном (ја бих додао и са путничким моделима – "Иван Сусањин"). А беше својевремно и чланак у руској "Ауторевији" ом тим пик-ап-овима. Колико се сећам, хвалили су проходност. Али зна се шта је на крају било са фабриком.

Пошто је ово материјал из 2002. године, канда у целој причи недостаје и онај ГАЗ-ов теренац који је имао исти индекс као и "Атаман-2" – 3106. А био је веома модеран, не баш оригиналног дизајна, али опет веома пристојан и по димензијама се лепо сместио између
"Шниве" и "Патриота". И он је био у фази "само што није", и разуме се... кића.

Не могу да се сетим из које је године тај пројекат, али требало би да је на списку и "Волга" ГАЗ-24-95, седан са интегралним погоном, великим точковима и поприличним клиренсом, па и неки ВАЗ-ов "теренчић" из '90-их направљен на бази "класике" и само са задњом вучом, са пластичном каросеријом и цевастом шасијом; мислим да се звао "Сталкер".
Last edited by KamAZ driver on Wed Aug 15, 2007 7:01 am, edited 1 time in total.
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Nabasao sam na neki dokument u "Word" formatu koji je naslovljen kao: "Nerealizovano – ili šta su izgubili ruski "džiperi" " ispod koga je potpisan neki Aleksej Pančenko. Na žalost, u dokumentu su fotkice veoma malog formata, te nisam hteo da se zezam i postujem te praktično thumbnail-ove, ali opet, sam tekst je fin hronološki prikaz terenskih automobila iz SSSR-a i RF koji nikada nisu došli do proizvodne linije. Kao glavi razlog zbog koga pomenute razrade iz doba SSSR-a nisu pošle u proizvodnju jeste državna tipizacija automobila koja, zbog uvek prisutnog deficita, nije dozvoljavala dupliranje modela u istoj klasi, a nove razrade nisu finansirane u dovoljnoj meri. Tokom '90-ih bili su sasvim drugi razlozi, ali to smo i sami preživeli.

1937-39 g. BA-NATI
To čak i nije bio eksperimentalni automobil, već samohodna šasija na kojoj je razvijana šema transmisije 4x4. Na njoj je prvi put u SSSR-u bio montiran međuosni diferencijal. Konstruktor N.I. Korotonoško.

1941 g. NATI-AR
Razrađen je 1941. godine po tenderu Ministarstva Odbrane, a ipak je za serijsku proizvodnju uzet model-konkurent GAZ-64. Konstruktor A.F. Andronov.

1950-51 g. "Ural" ZIS[/b]
Napravljena je maketa putničkog automobila sa integralnim pogonom, ali prototip nije izrađen.

1955 g. ZIS - 110P
Razrađivan je kao verzija sa integralnim pogonom za putovanja po velikoj zemlji tadašnjeg šefa SSSR-a Nikitu Sergejeviča Hruščova (nasledio Josifa Visarionoviča, ali ne ovog našeg sa foruma). Po nekim informacijama, izrađena su dva primerka.

1956 g. GAZ - M73
Zanimljiva je konstrukcija dvosedog modela sa, što se danas kaže, trozapreminskom karoserijom. Piš živi: kus dvosed, metalni krov, iza gepek po propisu. Prototip je predat konstruktorima MZMA ("Moskvič") i poslužio je kao osnova za serijski "Moskvič"-410.

1957 g. "Moskvič" - 415/416
U Moskvi je konstruktor I. A. Gladilin napravio od '57. do '60. godine par eksperimentalnih terenaca "Moskvič"-415 (feton, ili po srpski – kabriolet) i 416 sa zatvorenim krovom. Prva verzija ličila je na "Vilisa", ali su do '60. godine dobili sopstveni stil. Model 416 je pozadi umesto sedišta imao dve preklopne klupe sa po dva mesta. Piše čovek da je spolja ličio na kratkobazni "Toyota Land Cruiser" serije 40 koja se pojavila 1954. godine, a pošto sam i sam video fotografije, meni se čini kao sasvim moderno vozilo u svetskim merilima, naravno, u to vreme.

1958 g. NAMI - 049 "Aganjok"
Jedan od prvih sovjetskih razrada na temu "mehaničke mule" za stanovnike sela, mali, upotrebljivi terenac, preteča onih ukrainskih LuAZ-a 969. Osobenosti konstrukcije: samonoseća osnova stakloplastične karoserije, nezavisno torziono oslanjanje točkova, motor iz motocikla sa 22 k.s. i klirens od, pazi sad - 300 mm. Konstruktor B. M. Fiterman.

1958 g. GAZ - 62
Taj indeks nosila su tri različita modela i samo se za model iz 1958. godine nekako može reći da nije teretni. Spolja je izgledao kao hipertrofirani GAZ-69 i projektovan je "po motivima" američkog "Dodge WC-51", a bio je pokretan šestocilindričnim motorom (benzinskim, naravno) iz "Gazona" (GAZ-51).

1970 - 71 g. NAMI - 0162
Razradio ga je čuveni institut NAMI, mesto gde je razvijeno nebrojano mnogo toga. Ova razrada bila je namenjena IŽ-u, imala je primitivnu (tako se izrazio autor materijala) karoseriju sa platnenim krovom i zadnji most je bio taj koji se uključivao i isključivao.

1972 - 74 g. IŽ - 14.
To je duboka modernizacija prethodnog modela, koji je zajedno sa "Moskvičem"-2150 bio konkurent prototipu "Nive", no i on je izgubio tu trku sa njom. Kao i kod projekta od koga je razvijen, stalni pogon je na PREDNJIM točkovima, a zadnji se uključivao po potrebi. Nalik je "Nivi", troje vrata, al' je malkice disproporcionalan.

1973 g. "Moskvič" - 2150
Preporod modela 415/416, ali sa motorom iz "Moce" 412. Na automobilu je fabrički ugrađen zadnji diferencijal povišenog trenja, a po narudžbi blokirajući. Konstruktor je bio N.I. Baranov.

1974 - 87 g. VAZ - 2122 "Reka"
Vojni terenac-amfibija na postroju "Nive". Konstruktori – V. S Solovjev i V. I. Domanski. Od '74. do '87. izrađeno šest stalno unapređivanih serija automobila. Postovao sam onomad neki tekst o toj makini.

1976 - 91 g. UAZ - 3907 "Jaguar"
Još jedan vojni terenac-amfibija sa istom sudbinom kao i VAZ-ova "Reka". Kao i "Reka", i ovaj model se čuva u Rjazanju, u vojnom muzeju. I oni u UAZ-u su imali sreće sa konstrukcijom koja je uspešno prošla kroz sva ispitivanja i čak je počela i priprema za proizvodnju. Meni lično se čini da nisu imali sreće sa dizajnom – k'o da im je taj pos'o radio dizajnerski tim iz fabrike "Vartburg". Ne znam koji im je %%%%% bio da "prometalu" koje onako izgleda daju ime "Jaguar". Uz to, u to vreme je naručioca (Ministarstvo Odbrane) zadesila besparica, pa je to zakovalo poslednji ekser u sanduk i ovog auta.

1986 - 92 g. UAZ - 3171/3172
E ovo je zanimljiv terenac! Bio je napravljen po narudžbi vojnog vrha da bi zamenio starog UAZ-a 3151. Tokom '91. i '92. prošao je kroz državna ispitivanja, ali je opet zbog izostanka finansiranja projekat napušten. Kažu da su se specijalisti izjasnili veoma pozitivno o automobilu, a samo jedna činjenica dovoljno govori o vanterenskom potencijalu: klirens – 330 mm. Zabečio sam se u onu njegovu malešnu sličku i video "u kom zecu leži grm" - "portalni" pogonski mostovi (Za one sa jeftinijim ulaznicama – pogledajte prednje mostove većine "Belarus" traktora.). Šizenje-ludenje! Deder, "najaši" negde sa tim ako možeš! Karoserija je relativno ravnih linija, zbog lakšeg remonta, a model 3171 je imao metalni krov i 3172 – platneni.

1988 g. LuAZ "Proto"
Konstruktor je Genadi Hainov. Napravljen je za tender, obratite pažnju na abrevijaturu - "Минавтосельхозмаш"-а. "Мин" je od ministarstvo, "авто" od nečeg automobilskog, "сельхоз" је од "сельское хозяйство" što znači poljoprivreda i na kraju "маш", nešto što ima veze sa mašinama. Čik neka neko pogodi ko je napravio tender! Kao i konkurenti ovog auta, ni on nije pošao u serijsku proizvodnju, a veoma je lep trovratni kabrioletić sa skidajućim plastičnim krovom, na foru "Vitare" sa mekim krovom (samo vozač i suvozač ispod krova). I dan danas moderno izgleda.

1986 - 91 g. LuAZ 6x6
U periodu od '86. do '91. godine napravljena je modifikacija LuAZ-a 967 pod nazivom "Istraživač", a '99 su taj model obnovili i predstavili ga kao "Geolog", sa fabričkim indeksom 1901. Ni jedan od njih nije otišao u seriju. A stvar otprile izgleda kao limeni vojni čamac koga ima naša inženjerija, sa nakalemnjenih šest točkova.

1988 g. LuAZ - 1301
O ovome je na forumu bilo reči i ranije. Pravljen je kao zamena starom LuAZ-u i za tako malu fabriku kakav je bio LuAZ, sa malim budžetom, bio je veoma napredna konstrukcija. To je i bio razlog da se nikad ne pojavi u seriji, para nije bilo, a počela je i "perestrojka"... Beše nekih pričapre nekih pet godina, ali na tome je i ostalo.

1991 g. "Avtokam Rendžer"
Planirano je osvajanje montaže motora i menjača Forda" u nekoliko gradova, dok bi se sve ostalo (šasija, oslanjanje točkova i stakloplastična karoserija) kupovalo u vidu kit-kompleta od engleske firme "FSW International Ltd". Verzija sa integralnim pogonom imala je krute mostove na gibnjevima. Planirani su karburatorski motori od 1,6 do 2,3 litre, kao i dizeli.

1994 g. "Kentaur" - 2160
Dalja razrada ideje "Avtokam Rendžer", ali na domaćem postroju - "Niva" i samo sa integralnim pogonom.

1994-95 g. VAZ - 2121 "Bora"
Eksperimentalni model za čiju su karoseriju upotrebljavani aluminijum i plastični skidljivi paneli enterijera i eksterijere. Osnova je ista kakva i "Nivina", ali sve ukupno lakše za 214 kila. Nisu se pretrgli...

1994 g. "Kajman"
Grupa entizijasta iz Sankt Peterburga napravila je ovo čudo "a la" Pobesneli Maks i sećam se da sam nekoć čitao članak o autu i njegov mali test. Vozilo je terenac sa masivnim gumama sa malim pritiskom na tlo, za blato i sneg. Prva varijanta iz '96. godine imala je motor od "kopejke", nezavisno oslanjanje svih točkova, blokade svih diferencijala, vitlo i ponton koji se fiksirao za pod, posle čega je auto mogao da plovi. Htedoše ljudi da naprave i prikolicu čiji bi točkovi dobijali pogon od auta. Tokom modernizacije, do '99. godine "Kajman" je dobio jači motor (UAZ-ov), diferencijale od BTR-a (ono rusko oklopno vozilo sa osam točkova) i izmenjeno oslanjanje točkova. Najvažnije je to da je većina sklopova iz ruskih serijskih automobila.

1995 g. GAZ - 2308 "Ataman"
Postoji čitava porodica ovce razrade: pik-ap sa dva mesta, dabl-keb pik-ap i veliki terenac duži od pet metara, kao i pik-apovi sa samo zadnjom vučom. Razlog za ne ulazak u seriju je samo što je fabrika već imala "Gazelu" u tom segmentu, pa dva model nisu bila rentabilna za proizvodnju, iako to nije bilo teško proizvesti.

1995 g. "Cardi Next"
Moskovski dizajn studio "Cardi" – (Car design) predstavio je na sajmu u Moskvi 1996. godine dvosed sa plastičnom karoserijom i postrojem "Nive" – lep autić za vozikanje po plaži, ali sa ozbiljnim terenskim karakteristikama. Zbog koncepta, auto je isprva trebalo da bude kabriolet, pa je postao targa, da bi se zbog čvrstine zadržao na formi kupea i forma mu je nalik onog starog GAZ-M73. Do '99. su ime promenili u "Tetra", motor "Nive" "razbušili" do 1850 kubika, dobili 95 k.s. i preradili enterijer, tako da je postavljena instrument tabla iz standardne "Nive". Ne znam kako se uklopio onakakv eksterijer sa onom instrument tablom.

1996 g. NAMI - "Grenadir"
Institut NAMI je napravio nekog "bastarda" na šasiji UAZ-a i karoseriji "Moskviča" 2335. Kažu da je, što se dizajna tiče, auto bio solidan. Konstruktor je bio Aleksej Ponomarjev. U 2000. godini NAMI je predstavio novog "bastarda" na bazi GAZ-a 66 i karoserije "Moskviča" – pik-ap sa dvorednom kabinom. Naravno, nije bilo ni primisli o serijskoj proizvodnji.

1998 g. GAZ - 3106 "Ataman - 2"
Ovo je trebalo da bude izuzetno luksuzan terenac sa gomilom opreme. Bio je nekako stilski sličan onoj opasnoj "Volgi" 3111 – hroma svuda. I uopšte, izgledao je super sa svake strane, ali... kića.

2000 g. GAZ - 2169 "Kombat"
Kada sam ovo prvi put video, pomislio sam da su u fabrici u nekom budžaku našli njušku starog GAZ-a 69, pa sve to "nakalemili" na neku šasiju sa duplom vučom i dovezli na sajam. U principu, to i jeste bio "šou-kar", ali je bio završen i dorađen projekat za koga mi se činilo da bi mogao da ode u seriju, kada već ne može onaj "Ataman-2", ali opet... kića.

2001 g. "Delga - 1"
U Gruziji su 2001. napravili taj borbeni automobil na bazi, pogađate, "Nive", namenjen za ispunjavanje borbenih zadataka na teško pristupačnom terenu. Osim dva mitraljeza, mogao je da nosi i automatski bacač granata, sistem za navođenje laserski navođenih projektila.motor i pod automobila su bili oklopljeni.

2001 g. "Moskvič" - pik-ap
Fabrika je eksperimentisala sa dvosedim i četvorosedim pik-ap-ovima sa integralnim pogonom (ja bih dodao i sa putničkim modelima – "Ivan Susanjin"). A beše svojevremno i članak u ruskoj "Autoreviji" om tim pik-ap-ovima. Koliko se sećam, hvalili su prohodnost. Ali zna se šta je na kraju bilo sa fabrikom.

Pošto je ovo materijal iz 2002. godine, kanda u celoj priči nedostaje i onaj GAZ-ov terenac koji je imao isti indeks kao i "Ataman-2" – 3106. A bio je veoma moderan, ne baš originalnog dizajna, ali opet veoma pristojan i po dimenzijama se lepo smestio između
"Šnive" i "Patriota". I on je bio u fazi "samo što nije", i razume se... kića.

Ne mogu da se setim iz koje je godine taj projekat, ali trebalo bi da je na spisku i "Volga" GAZ-24-95, sedan sa integralnim pogonom, velikim točkovima i popriličnim klirensom, pa i neki VAZ-ov "terenčić" iz '90-ih napravljen na bazi "klasike" i samo sa zadnjom vučom, sa plastičnom karoserijom i cevastom šasijom; mislim da se zvao "Stalker".
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Мало вести из УАЗ-а објављених у "За рулём - регион" и пар заиста ексиклузивних фотки још увек не објављених ни у једном часопису. Добро дође када познајеш некога ко има информације из прве руке.

Елем, ево прво вести са недавне конференције за штампу у Уљановску.

На редовној конференцији за штампу УАЗ је сумирао резултате полугођа.

Извршни директор Уљановског аутозавода Сергеј Јурасов почео је конференцију за штампу оценом тенденције на руском аутомобилском тржишту у сегменту лаких теренских и комерцијалних малотонажних аутомобила, који, по његовим речима, наставља свој динамични раст. Без обзира на то што се увеличава удео продаје и домаће производње, у односу на стране марке, продаја руских аутомобила се смањује.

За УАЗ је то знак за узбуну, али, како је приметио, таква ситуација присиљава на пажљивији однос ка потребама тржишта. "Северсталь-Авто" још током неколико претходних година реализује низ пројеката у УАЗ-у у циљу снижавања призводних трошкова и повишења квалитета продукције. У скорије време ће због тога бити демонтирано и ка главном конвејеру премештено више од хиљаду једница опреме за производњу и делова складишта.

Ослобођене површине биће искоришћене за нову производњу, како од стране саме фабрике, тако и од стране других компанија. Предузете мере су већ дале позитивне резултате. По официјелним информацијама УАЗ-а, испоруке УАЗ "Патриота" су се у овој години увећале за 27%, а извозу читаве продукције – за 10%. Истина, у позадини добрих вести, донекле је огорчила информација о привременом задржавању пројекта опремања УАЗ "Патриота" дизелима F1A. Сергеј Јурасов није навео разлоге, позвавши се проблеме на италијанској страни. Зато ће у 2008. години уљановски теренци, због слагања са еколошким стандардима Еуро-3, бити опремани модернизованим бентинским моторима ЗМЗ-409 и дизелом на бази ЗМЗ-514.

Међу пријатним новостима је и почетак производње УАЗ "Патриота" опремљеног клима-уређајем и коначна одлука о постављању на конвејер дво- и пето-местних пика-апова у јуну наредне године. Што се тиче даље перспективе, у вези са преласком монтаже аутомобила "Исузу" у Јелабугу, УАЗ је поново заузет потрагом новог стратешког партнера. Ако се узме у обзир УАЗ-ов избирачки прилаз ка том питању, потрага може да се одужи. Ближи и значајнији догађај очекује се у лето следеће године на московском међународном ауто-салону, где уљановци планирају да представе рестајлинговани модел УАЗ "Патриот" за 2009 годину. Могуће је да до тог времена италијански партнер реши све проблеме и уљановски теренац најзад добије озбиљан дизел мотор.

Аутор чланка је Олег Амјотов, а објављен је на адреси http://www.gzr.zr.ru/articles/52772/.

А сад пар фотки снимљених на тој конференцији за штампу. Ево овако ће УАЗ "Патриот" 2009. да изгледа споља: нова маска хладњака, лепљена задња бочна стакла, нове штопаљке позади (које ми се као такве на "Патриоту" као таквом и не допадају) и закошена задња врата. Очекују се озбиљне измене ентеријера, али је то још увек тајна.

Image

Image

Malo vesti iz UAZ-a objavljenih u "За рулём - регион" i par zaista eksikluzivnih fotki još uvek ne objavljenih ni u jednom časopisu. Dobro dođe kada poznaješ nekoga ko ima informacije iz prve ruke.

Elem, evo prvo vesti sa nedavne konferencije za štampu u Uljanovsku.

Na redovnoj konferenciji za štampu UAZ je sumirao rezultate polugođa.

Izvršni direktor Uljanovskog autozavoda Sergej Jurasov počeo je konferenciju za štampu ocenom tendencije na ruskom automobilskom tržištu u segmentu lakih terenskih i komercijalnih malotonažnih automobila, koji, po njegovim rečima, nastavlja svoj dinamični rast. Bez obzira na to što se uveličava udeo prodaje i domaće proizvodnje, u odnosu na strane marke, prodaja ruskih automobila se smanjuje.

Za UAZ je to znak za uzbunu, ali, kako je primetio, takva situacija prisiljava na pažljiviji odnos ka potrebama tržišta. "Severstalь-Avto" još tokom nekoliko prethodnih godina realizuje niz projekata u UAZ-u u cilju snižavanja prizvodnih troškova i povišenja kvaliteta produkcije. U skorije vreme će zbog toga biti demontirano i ka glavnom konvejeru premešteno više od hiljadu jednica opreme za proizvodnju i delova skladišta.

Oslobođene površine biće iskorišćene za novu proizvodnju, kako od strane same fabrike, tako i od strane drugih kompanija. Preduzete mere su već dale pozitivne rezultate. Po oficijelnim informacijama UAZ-a, isporuke UAZ "Patriota" su se u ovoj godini uvećale za 27%, a izvozu čitave produkcije – za 10%. Istina, u pozadini dobrih vesti, donekle je ogorčila informacija o privremenom zadržavanju projekta opremanja UAZ "Patriota" dizelima F1A. Sergej Jurasov nije naveo razloge, pozvavši se probleme na italijanskoj strani. Zato će u 2008. godini uljanovski terenci, zbog slaganja sa ekološkim standardima Euro-3, biti opremani modernizovanim bentinskim motorima ZMZ-409 i dizelom na bazi ZMZ-514.

Među prijatnim novostima je i početak proizvodnje UAZ "Patriota" opremljenog klima-uređajem i konačna odluka o postavljanju na konvejer dvo- i peto-mestnih pika-apova u junu naredne godine. Što se tiče dalje perspektive, u vezi sa prelaskom montaže automobila "Isuzu" u Jelabugu, UAZ je ponovo zauzet potragom novog strateškog partnera. Ako se uzme u obzir UAZ-ov izbirački prilaz ka tom pitanju, potraga može da se oduži. Bliži i značajniji događaj očekuje se u leto sledeće godine na moskovskom međunarodnom auto-salonu, gde uljanovci planiraju da predstave restajlingovani model UAZ "Patriot" za 2009 godinu. Moguće je da do tog vremena italijanski partner reši sve probleme i uljanovski terenac najzad dobije ozbiljan dizel motor.

Autor članka je Oleg Amjotov, a objavljen je na adresi http://www.gzr.zr.ru/articles/52772/.

A sad par fotki snimljenih na toj konferenciji za štampu. Evo ovako će UAZ "Patriot" 2009. da izgleda spolja: nova maska hladnjaka, lepljena zadnja bočna stakla, nove štopaljke pozadi (koje mi se kao takve na "Patriotu" kao takvom i ne dopadaju) i zakošena zadnja vrata. Očekuju se ozbiljne izmene enterijera, ali je to još uvek tajna.
KamAZ je dobra mašina.

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Још један новитет на московском сајму аутомобила: ГАЗ "Siber" (ваљда од речи Siberia – Сибир). То је плод оне приче о куповини лиценце и читаве "Крајслерове" фабрике из Америке од стране ГАЗ-а. И ето, већ у марту ће тај "плод" моћи да се купи. Нешто текста, сличица и чак мало видеа може да се нађе на нпр.: http://auto.mail.ru/text.html?id=23540&rubric=323 или http://www.zr.ru/articles/53078/.

Основне црте јесу онакве какве су на прошлом "Крајслер Себрингу", али има неких измена екстеријера и чак је "торпедо" порпуно различит од онога у моделу-донору. Све то је урадила британска фирма "UltraMotive". ОК је испало, али некако ја не видим неке ГАЗ-ове карактеристичне црте. То ми је највећи минус кога сам могао да дам.

Još jedan novitet na moskovskom sajmu automobila: GAZ "Siber" (valjda od reči Siberia – Sibir). To je plod one priče o kupovini licence i čitave "Krajslerove" fabrike iz Amerike od strane GAZ-a. I eto, već u martu će taj "plod" moći da se kupi. Nešto teksta, sličica i čak malo videa može da se nađe na npr.: http://auto.mail.ru/text.html?id=23540&rubric=323 ili http://www.zr.ru/articles/53078/.

Osnovne crte jesu onakve kakve su na prošlom "Krajsler Sebringu", ali ima nekih izmena eksterijera i čak je "torpedo" porpuno različit od onoga u modelu-donoru. Sve to je uradila britanska firma "UltraMotive". OK je ispalo, ali nekako ja ne vidim neke GAZ-ove karakteristične crte. To mi je najveći minus koga sam mogao da dam.

Image

У односу на модел-донор, због услова употребе у Русији, повишен је клиренс и ослањање је начињено чвршћим. Базна верзија је са "Крајслеровим" 2,0 мотором са 141 к.с., климом, 2 "ербега", АБС, АСР, серво, све "на струју", музика са 6 звучника и појачалом, магленке.... бла-бла-бла... И за то најављују цену од 18000 долара, с тим да ће се за монтажу користити оне исте компоненте које је користио и сам "Крајслер", те и фарбање ће бити у модерном погону, а локализација производње ће бити само у случајевима када квалитет домаће компоненте буде раван или бољи од увозног. Квалитет свих послова обављаће стручњаци из "Крајслера", а радници који ће радити на траци проћиће обуку у "Крајслеру" и уводи се исти систем контроле квалитета какав је у погонима у Америци и Европи.

Осим те базне верзије, у понуди ће бити и мотори 2,4 и 2,7 (V6) литара, они који су били и у "Себрингу", па и аутоматски мењач. Планови за 2008. су 20000 комада, 2009. – 40000, а после зависи од тржишта., мада је капацитет фабрике 100000 комада годишње.

U odnosu na model-donor, zbog uslova upotrebe u Rusiji, povišen je klirens i oslanjanje je načinjeno čvršćim. Bazna verzija je sa "Krajslerovim" 2,0 motorom sa 141 k.s., klimom, 2 "erbega", ABS, ASR, servo, sve "na struju", muzika sa 6 zvučnika i pojačalom, maglenke.... bla-bla-bla... I za to najavljuju cenu od 18000 dolara, s tim da će se za montažu koristiti one iste komponente koje je koristio i sam "Krajsler", te i farbanje će biti u modernom pogonu, a lokalizacija proizvodnje će biti samo u slučajevima kada kvalitet domaće komponente bude ravan ili bolji od uvoznog. Kvalitet svih poslova obavljaće stručnjaci iz "Krajslera", a radnici koji će raditi na traci proćiće obuku u "Krajsleru" i uvodi se isti sistem kontrole kvaliteta kakav je u pogonima u Americi i Evropi.

Osim te bazne verzije, u ponudi će biti i motori 2,4 i 2,7 (V6) litara, oni koji su bili i u "Sebringu", pa i automatski menjač. Planovi za 2008. su 20000 komada, 2009. – 40000, a posle zavisi od tržišta., mada je kapacitet fabrike 100000 komada godišnje.

Image
KamAZ je dobra mašina.

Goxxy

Post by Goxxy »

Video sam danas na Jalopnik.com ovo čudo i počeo sam da se smejem... Brateee.... Chrysler Sebring, sa promenjenim oznakama i to je to. Mislim, nije naodmet tehnologiju "pozajmiti" od amerikanaca, ali ceo model... pa još nataknuti i svoje oznake... blj :evil:
[url=http://www.flickr.com/photos/goxxy][img]http://www.goxxy.net/vaz/2.gif[/img][/url]

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Goxxy wrote:Video sam danas na Jalopnik.com ovo èudo i poèeo sam da se smejem... Brateee.... Chrysler Sebring, sa promenjenim oznakama i to je to. Mislim, nije naodmet tehnologiju "pozajmiti" od amerikanaca, ali ceo model... pa još nataknuti i svoje oznake... blj :evil:
То се зове лиценца.

To se zove licenca.
KamAZ je dobra mašina.

Goxxy

Post by Goxxy »

Znam ja to, nisam sisao vesla :) Ali, nije to Fiat Punto i Zastava, to je GAZ. Dobro da joj nisu dali ime "Volga".
[url=http://www.flickr.com/photos/goxxy][img]http://www.goxxy.net/vaz/2.gif[/img][/url]

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

И ја кажем да је добро што новом моделу нису дали име "Волга" јер такав синтетички и са предњом вучом не заслужује да носи име "Волга". Да су купили лиценцу за 300 Ц, па и да га назову "Волгом".

I ja kažem da je dobro što novom modelu nisu dali ime "Volga" jer takav sintetički i sa prednjom vučom ne zaslužuje da nosi ime "Volga". Da su kupuili licencu za 300 C, pa i da ga nazovu "Volgom".
KamAZ je dobra mašina.

Post Reply