Ne prima plin

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

igic

Ne prima plin

Post by igic »

auto je 112, desilo se to, da kada su pocele ove hladnoće, ne mogu da sipam plin. Na jednoj pumpi sam ga punio 45 minuta citavih 23 litra. Kada sam pokusao opet da ga napunim, pumpadzija je zabio srafciger pored kuglice tako da je krenuo da izlazi vazduh, sigurno desetak petnaestak minuta.
Interesuje me da li se u boci moze stvoriti pritisak od zarobljenog vazduha pa da to bude uzrok? Šta misliite, da nije zamrzo ili se pokvario neki ventil u boci?

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Re: Ne prima plin

Post by rascho »

Ne može se stvoriti pritisak od zraka u boci. Kada puniš plin tlak u boci se izjednači sa tlakom punjenja, a to je negdje oko 10-13 bara i on je manje više konstantan, tek padne kada je plin sasvim pri kraju. Porasti tlak može samo kada je boca puna i temperatura se naglo poveća, ali čak i onda imaš sigurnosni ventil koji ispusti višak plina i smanji tlak. Vrlo vjerojatno ti je riknuo multiventil koji regulira punjenje plina u bocu.
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

bakivet
Automobil: l 110 8v

Post by bakivet »

Verujem Rašu, no ako ipak sumnjaš da je zbog smrzavanja, reći ću ti šta ja u takvim situacijama radim (nezanam odakle si): Odvezem suprugu na piće u TC Ušće ili negde gde ima dobar zatvoren parking. Dok supruga pogleda sve izloge, moja se lajka potpuno otkravi i onda vidim šta je smrzlo, a šta riknulo :)
http://www.palvet.webs.com/

rascho

Post by rascho »

Dobra ideja, ali brate skupa :lol:

igic

Post by igic »

Ma vozio sam ga i do Beograda, obišo sve tržne centre i sve garaže i nazad do Požarevca, a evo i sad otoplilo malo, i dalje neće. Biće da je ventil.

igic

Post by igic »

Da javim šta je bilo, otišo kod majstora kada sam ispraznio bocu, on odvrnuo šrafove od mernog sata, ispustio pritisak, zavrnuo i rešio problem.
Izgleda da je ventil zaglavio i ostao u položaju "pun".
Uglavnom, sada je ok.

Srnda
Automobil: Lada Niva

Post by Srnda »

Moze mala pomoc drugari??
Imam nivu 2006 god 1.7I sa sekvent plinom. Problem je nastai pre jedno pola godine kada je plin krenuo sam od sebe da se prebacuje na benzin iz cista mira. Prekidac je automatski a funkcionise tako sto sam prebaaci na plin kada motor dostigne odredjenu temperaturu. Palio sam ga direktno nekoliko puta tako sto drzim dugmence na prekidacu dok dajem kontakt I tako odmah pali na plin. Ali sad nece upste da prebaci. Znaci cim dam kontakt on krene da pisti kao nenormalan ali to nije onaj zvuk koji ispusta kad je prazna boca vec neki drugi ritam. Sta bi moglo to da bude. Bio kod majstora za plin kaze riknuo kompjuter tj.injektion kontroler ali radi na benzin sasvim normalno. Dal je moguce da je delimicno riknu. Na njemu pise STAG_300-4 tako nesto mislim.

rascho

Post by rascho »

Pištanje i prebacivanje na benzin je znak greške. Koja je greška se može jedino očitati plinskom dijagnostikom. Ako ti je riknuo plinski kompjuter, auto će raditi na benzin bez problema, tako da to ništa ne znači. U ostalom to se lako ispita, za promijeniti kompjuter treba cca 2min. Majstor stavi novi i ako sve radi, super, a ako ne radi neka ga vadi i traži problem dalje.
Inače, i meni je nedavno riknuo kompjuter, najvjerojatniji razlog je silom paljenje na plin u jako hladnim uvjetima (imao sam nekih problema sa benzinom).

Srnda

Post by Srnda »

Pa gde mogu da nadjem ovaj moj komp I kako da ga nadjem? Kako li se krece cena tih kompjutera I dal mora bas takav kao sto sam imao. Ali kako kad skinem taj komp auto nece da pali samo vergla?
:angry :cry:

rascho

Post by rascho »

Zato što se prilikom instalacije plina, režu žice od benzinskih injektora i spajaju preko plinskog kompjutera. Ako skineš plinski kompjuter, nam spoja benzinskih injektora. Upravo radi toga je taj kompjuter napravljen tako da u slučaju kvara benzinski injektori ostaju spojeni, baš zato da možeš voziti i kada je plin u kvaru. Ne bi imalo smisla da auto stane, a benzinski sustav još radi.
Cijena kompjutera je vjerojatno oko 100 eura (moj je bio čak i više). Moguće je staviti i drugi kompjuter, ali ne samo da ga se ukopča, nego je potrebno napraviti manje prepravke na ožičenju, ali pošto je STAG relativno jeftin, a poprilično dobar kompjuter, mislim da zamjenom ne bi dobio puno.

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 »

Odakle si?

Srnda

Post by Srnda »

Kuj?

masan_motor

Post by masan_motor »

Pa valjda odakle si pa da te posalje u najblizi servis gde imaju stag kompjutere za plinčugu

Srnda

Post by Srnda »

Zagubica

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 »

Ništa :-D

Post Reply