Kupih Samaru - problemi i pitanja

Moderators: BokeYGTi, tommy, Goxxy, elektronicar, vojvoda, Samar-Guja

Post Reply
pozezanin

Kupih Samaru - problemi i pitanja

Post by pozezanin »

Dovezoh Samaru iz prestonice bez problema. Isla je kao san!
Coveka od koga sam je kupio, kako to biva samo u filmovima, poznajem jako dobro. Par meseci sam 'vijao' auto a ni na pamet mi nije palo da razgovaram s njim, iz razloga sto sam zaboravio da ima Samaru i zato sto znam da o automobilima veze nema. Nije ni razmisljao o prodaji, medjutim, ispricam mu za Kalinu, njega to zainteresuje i... kupi je, a meni proda Samaru, povoljno. Eto, kao u filmu. Uglavnom, auto je dobro odrzavan, garaziran je od kada je kupljen, motor prede, pouzdano znam da je najgori put kojim je isao - tipa puta preko Divcibara:) Plin nema (eto koliko je vozio) i to cu ugraditi. Imaju da se posredjuju neke stvari, koje ni on nije primecivao ili mu, bar, nije smetalo. Zato cu poceti da vas "gnjavim":) pitanjcima posto sam poprilican laik, a pri tom voleo bih da "utegnem" auto.

Promenio sam ulje, filtere, kaiseve, svecice (Super Bosna - nema sanse da se ovde nadje nesto drugo - prvom prilikom uzimam druge svecice)...

Mane: prosle godine auto je preferbaran (i zasticena i odozdo - to je u redu). E sad, operem auto i na jednom pragu se na dva mesta skine farba (a skinuce se sa jos dva mesta) - ja popi....!!! U redu, pragovi su zdravi, ali ovo je ispalo bas glupo (dakle, neko ga je odradio za farbanje!). Problem - ovde da to neko sada uradi - tesko, mali im posao (ili bi me "odradio" po petoduploj ceni), a ja da to sredjujem po ovakvim danima - nema sanse, a i ne znam kako! Sta da uradim da bar malo zastitim i 'estetizujem'? Ima jos na dva mesta po peckica - na petim vratima, ali jako male - ima li sta za trenutnu zastitu, da mi se ne siri preko zime? I Ima li nekih takvih sredstava, tipa sprejeva, ili sta vec za trenutnu zastitu, dok ne prodje zima? Mozda zvucim kao krajnji debil, ali o tim stvarima pojma nemam.

Vozih ga nocas i vidim da su svetla bas slaba. Zapravo, malo pogledah i shvatih da je stvar u sledecem - svetla su spustena, a na farovima pod haubom nema motora koji je vezan za podesavanje visine farova - znaci: vrti se u prazno. Kako da ih podignem? Gde da nadjem te motore ? Koliko kostaju? Dalje: primetim da na desnoj masci fara nemaju oni plasticni drzaci (na levom imaju), a sama maska fara se odvaja - to moram kod staklara po silikon, ali da li mogu da se nameste ti plasticni drzaci i gde ih naci?

Dalje: migavac se ne vraca (cest problem). Ovde mehanicari to i ne popravljaju - kazu da je to kod Samare tako i da to ne vredi raditi.Svasta! A ja bih bas uradio! Koliko kosta taj deo? Da li se lako nabavlja? Ovde je auto radnjama problem i da to naruce(sic!)! Postoje li nesto posebno na sta treba obratiti paznju prilikom ugradnje kao bi mehanizam duze potrajao!

Veceras - pada kisa, a meni se desni migavac menja sa stop svetlom(sic)! potom, radio - ne radi pa radi! Kako konkretno da resim taj problem? Znam, citao sam, u cemu je problem, ali koje je dugorocno resenje?

Jos treba srediti brave - tesko se otvaraju:)

Ima jos jedna krajnje neobicna sitnica (i glupava), medjutim ne mogu da se setim kako se zove, na vr' mi jezika, a ne bih da objasnjavam, ispascu smesan...

Hoce li mi preparati za plastiku pomoci da ne pukne letos od sunca tabla?

Ostalo, koliko sam sagledao - sve je u najboljem redu (pu, pu, pu - da ne ureknem:) ).

Eto, to su neka moja trenutna pitanjca. To sto sam neka pitanja sa foruma vec ponovio, to je najverovatnije iz razloga sto sam krajnji laik pa mi treba ponovna potvrda, ili sto sporije kapiram ove strucne stvari.

Slike kacim ovih dana, i digitalac je na opravci:)

Pera

Post by Pera »

Ufff koliko pitanja :mrgreen:
Evo ovako pa ti potseti ako sam nesto zaboravio:
Za pragove osnovna farba prvo,pa onda plastobit,po mogucstvu Body 950 i resio si problem
Peta vrata bi trebalo da osmirglas,git,pa spric git i na kraju lak (moze u spreju),ali ako nemas vremena samo ismirglaj i premazi osnovnom bojom i ako je dobro ismirglano drzace
Farovi nemaju motor za podizanje nego vijak za podesavanje,videces,jedan je za levo-desno,a drugi za gore-dole
Za stop i migavac dugorocno resenje ocisti konektor i promeni stampanu plocu na zadnjim svetlima
Za vracanje migavca promeni prekidac za migavce
Brave treba prvo podmazati i podesiti,ako to ne pomogne ili se menjaju ili se navari jezicak (tako je kod mene radjeno)
Plastika ako nije vec ispucal treba redovno da se maze :mrgreen: sredstvima i trajace duze

To je to otprilike :lol:
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

pozezanin

Post by pozezanin »

To u vezi farova ne razumem. Kod volana mi se nalazi "tockic" za farove. Ali kod samih farova nema nista, neki kablovi su raskaceni... Pojma nemam na sta pasuju i za sta treba da se vezu, kao da nesto nedostaje. Taj "tockic" moze samo da se vrti u prazno.

Sto se tice farbanja - ako sunce grane, pa na parkingu pred zgradom :(

A plastika je, verovali ili ne, sasvim solidna - nigde ni pukotinice!

Doduse, branici su kao i na vecini - malko spusteni.

Uz stvarcica koje sam naveo, treba jos da promenim dve gume (to cu prekosutra) i to je to.

dexter

Post by dexter »

da bi ocuvao plastiku instrument table kaci zastitni paravan na vetrobransko staklo i zastiti ga od sunca + mazalice i to je to.
asfalt, polje, reka, laz - svuda prolazi moj VAZ!

Goxxy

Post by Goxxy »

Uhhh... toliko pitanja, mada razumljivo jer si tek kupio auto pa ga upoznaješ. Elem, da probam pored Pere da i ja odgovorim na tvoje dileme i pitanja...

1.
Ne znam na šta misliš kada kažeš da se skinula farba... da li se skinula crna boja, koja je ustvari zaštita, ili baš prava farba? Ako je zaštita, ne treba toliko da paničiš - paniči onda kada počne da ti izbija rđa na pragovima ili kada ti izbije rupa na podu.

I odmah najbolji savet - kupi prvom prilikom korube za tvoju Samaru. Koštaće te oko 2000 dinara kompletan set, a time ćeš uštedeti mnogo više i mnogo ređe ćeš raditi bilo kakve limarske radove na rubovima - možda i nikad. Nažalost, to ne znači da si oslobođen muka sa podom i pragovima, ali na njih stalno obraćaj pažnju.

Što se tiče sredstava, poslušaj Peru.

2.
Kako Pera reče, motorići ne postoje, ne zameri ali sam se slatko nasmejao u smislu "Električna kontrola bilo čega u Samari? Ma daaaaj :D " Elem, to se kontroliše tim "točkićem" iz kabine ali je to tako loše rešeno da je to neverovatno. Čak i kod mene gde je taj sistem ceo, nikada nije radio. Pošto sistem funkcioniše pomoću sajli, verovatno je zato i loš, odnosno loše rešen. Da li sajle propadnu ili zapeknu, ne znam...

Ali, postoji i lepa vest. Verovatno da treba samo da podesiš dva točkića na faru, sa unutrašnje strane - otvoriš haubu i videćeš dva plastična podešivača na faru (jedan je kao točkić a drugi kao cilindar). Oba su "nazubljena" za lakše okretanje rukom. Točkić je za podešavanje po širini a ovaj nalik na cilindar za podešavanje visine.

Takođe proveri u kakvom su ti stanju sočiva na faru. Ako su potamnela i propala, ne verujem da će išta pomoći, odnosno bilo kakvo podešavanje i jača sijalica neće pomoći, već jedino rešenje može biti novi far - nažalost. Naravno, ako uzimaš jedan, uzmeš oba nova i to obavezno Osvar - nijedan drugi.

Plastični držači o kojima pričaš nemaju nikakvu svrhu na faru bez brisača. Ja sam to prvom prilikom izbacio jer nemam brisače na farovima. Stoga, to nemoj da te brine, oni uopšte ne drže staklo fara. Oko točkića i dileme gde koje sajlice idu, probaću danas da uslikam pa da ti pokažem o čemu se radi, ok?

3.
To što se migavac ne vraća nazad - nije tačno da je to tako, taj koji ti je to rekao pojma nema ili neće da se zamajava sa takvom sitnicom. Mogu biti dve stvari kada je ovaj problem u pitanju.

Ili je prekidač migavca ili je mala šipkica na volanu koja treba prekidač da vrati u prvobitnu poziciju. Ako je sam prekidač zamena je jednostavna: skineš oblogu volana (odšrafiš jedno 6 šrafova sa donje strane), skineš džekove sa starog prekidača, stisneš žabice, izvučeš prekidač i skinuo si ga. Staviš novi, vratiš džekove i oblogu volana i to ti je to. Ako je šipkica na volanu, moraćeš da proveriš da li je prvo to (jer može da se desi da je prekidač ok i da si ga džabe menjao ako šipkica na volanu ne radi kako treba). Evo kako ta šipkica treba da izlgeda na volanu:

Image

4.
Ovaj poznati problem je uglavnom (kažem uglavnom zato što može biti dosta uzročnika ovog problema, ali je ovaj najčešći) rezultat malo korodiralih kontakata na zadnjim svetlima. Šta da uradiš?

Otvoriš prtljažnik i skineš po dva plastična šrafa poklopca za svaki far. Skineš konektor sa štampane ploče i stisneš žabicu da bi izvukao kompletnu plastiku sa sijalicama i štampanom pločom. Onda probaj da izvučeš pojedinačne buksnice iz konektora (imaš pristup samo pincetom na konektoru - stisneš je i gurneš žicu i to bi trebalo da bude to) i da ih lagano išmirglaš ako su korodirale.

Takođe probaj da proveriš i u kakvom stanju su ti veze na štampanoj ploči. Takođe možeš i njih lagano da očistiš, ako su ti u jako lošem stanju a ne kupuju ti se nove štampane ploče - možeš ih lemilicom pojačati na kontaktu sa džekom. To će malo oslabiti buksnice na džeku, ali je ovo brz i "easy-fix". Isproveravaj da li su sve sijalice pravilne snage da ne bude da je neka prejaka i da slučajno topi plastiku ili štampanu ploču pa da zbog toga neka sijalica gubi kontakt ili pravi kratak spoj. Ako je sve ovo slučaj, ne gine ti nova plastika i nova štampana ploča, nažalost, što je po jednom svetlu trošak od oko 1200-1500 dinara.

Doduše, problem može biti i u osiguračkoj tabli. Preporučio bih ti takođe da, kada otvoriš haubu, pogledaš iz pravca levog prednjeg krila - iza pregrade na 3 mesta imaš gumena "creva" koja odvode vodu i prljavštine iz te table. Očisti ove dve veće (u sredini i kod desnog krila) a na ovaj manji odvod (kod osiguračke table) posebno obrati pažnju jer je on najkritičniji i ako nije dobro očišćenj skupljaće se tu voda i prljavština i lako može da se desi da ti osiguračka tabla korodira zbog toga što je trošak od jedno 2000-2500 dinara. Veruj mi, ne treba ti takva beda, ja sam naučio na sopstvenim greškama i promenio 2 table do sada...

5.
Brave... standardan problem. Teško da se mogu perfektno naštelovati. Uvek imaj bilo kakvu rezervu u šteku jer će ti se često dešavati (jednom u godinu dana, jednom u dve godine) da pukne ili sama kvakica ili L klapna unutar brave ili pak ceo sistem koji sve to drži zajedno. Ovo je rezultat lošeg aluminujuma ili loše naštelovanih bravica.

Lično sam nabavio neke kvalitetne L klapne na Bubanj potoku zajedno sa šipkicom i onom plastikom koja se nabija na kuglicu (nastavak sistem brave za otvaranje untuar samih vrata) koje nisu nekvalitetne i nisu od aluminijuma i promenio sam samo na desnim vratima i rade fenomenalno. Nemam nikakve primedbe. To ako nađeš, super... Inače, šta god da radiš sa bravicama, ako su ti tapaciri na vratima i dalje na žabicama - nađi dobre žabice (ja koristim neke žute, odličnog su kvaliteta kada se stave, ali nisu za više od 2 ugradnje po žabici) i miran si do sledećeg puta kada nameštaš bravice :)

6.
Ako ostavljaš auto na suncu, verovatno hoće. Ne znam kakav je enterijer, ali ako je crno-siv a ne braon, onda će sigurno brže ispucati. Lek za ovo je ili neki silikonski sprej ili neko silikonsko mleko. Ili ako baš ispuca, nov "torpedo" na Bubanj potoku. Oko 40 evra :)

Eto, valjda sam pomogao koliko znam i mogu. Uzdravlje da je voziš i što manje problema da imaš ;)
[url=http://www.flickr.com/photos/goxxy][img]http://www.goxxy.net/vaz/2.gif[/img][/url]

Pera

Post by Pera »

Za brave nije tacno,mogu da se nasteluju da bi se i bolji automobili postideli,ali ako je jezicak pojeden nikakvo stelovanje nece pomoci.Meni je majstor navario i obradio sva cetiri jezicka,za cetiri godine nijednom mi nije pukla klapna ili kvakica,verovali ili ne 8)Na kraju krajeva to i nije toliki problem i nece te puno kostati

Popravljanje stampane ploce sam probao jedno 5 puta i radi po sistemu drzi vodu dok majstori odu,tako da bolje skupi pare i kupuj nove.

Za prekidac-malo verovatno da je do sipkice,jer ona ima oprugu i ako je volan bio demontiran pri prvom okretaju ona mora da uskoci u svoj zljeb,eventualno je moguce da je opruga oslabila,ili ako je nesto skidano da nije vracena nazad
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

nikolans78

Post by nikolans78 »

Samo da spomenem taj mehanizam za nagib farova. Nisu ni motorcici, ni sajle, vec hidraulika :-) U tim plasticnim cevcicama je tecnost i ima kao neki cilindar i klip kod svakog fara u dnu koji gura far na gore, i taj obrtni u kabini gde se podesava. Jako je glup sistem i verovatno ne funkcionise ni dok je u fabrici :-)

Pera

Post by Pera »

nikolans78 wrote:Samo da spomenem taj mehanizam za nagib farova. Nisu ni motorcici, ni sajle, vec hidraulika :-) U tim plasticnim cevcicama je tecnost i ima kao neki cilindar i klip kod svakog fara u dnu koji gura far na gore, i taj obrtni u kabini gde se podesava. Jako je glup sistem i verovatno ne funkcionise ni dok je u fabrici :-)
Auu :shock: Koja tehnologija :lol:

Goxxy

Post by Goxxy »

@Pera
Ne znam tačno na koje jezičke misliš i koje ti je majstor jezičke navario? Sistem se sastoji od glavnog nosača (sve to što drži ceo sistem zajedno - bravu, kvaku - i našrafljuje se na vrata) koja ima osovinu za kvakicu koju stiskaš rukom. Ta kvakica pomera L polugu koja se takođe oslanja osovinom na glavni nosač. Druga strana L poluge takođe ima osovinu na kojoj je šipkica na kojoj je na drugoj strani urezan navoj i stavljena plastika koja se nabija na kuglu mehanizma za otvaranje i zaključavanje vrata. Ta kugla je već deo drugog sistema i ova dva sistema funkcionišu zajedno - odnosno kvakica pomera L polugu koja pomera šipkicu koja pomera kuglu tog drugog mehanizma.

Jedino gde se može podesiti sistem je da se ta plastična kockica koja se nabija na tu kuglu pomeri gore ili dole (odvrtanjem ili zavrtanjem). Tu jedimo postoji "luft" za štelovanje, ne znam gde drugde postoji mogućnost štelovanja, ali zaista...

Šta si ti tu Pero zavario i kako, živo me interesuje, zaista? :D
Image

@Nikola78
Vidiš, da je u pitanju hidraulika - nikada ne bih rekao, ali zaista. Glupost od sistema, zaista... Kao što reče, verovatno to nikada nije ni radilo :D
[url=http://www.flickr.com/photos/goxxy][img]http://www.goxxy.net/vaz/2.gif[/img][/url]

josif visarionovic
Site Admin
Site Admin

Post by josif visarionovic »

Funkcionise taj sistem za podizanje farova, samo kada "majstori" skidaju farove, sve izlome, pa onda ne radi.

To da je hidraulika, ne znam. Kod mene je sajla, a tesnosti nema.

Goxxy

Post by Goxxy »

Pa to i ja kažem, kod mene su sajle. Možda su neke godine napravili test sistem sa hidraulikom, Bog će ga znati...

nikolans78

Post by nikolans78 »

moja samara je bila '89 i sigurno je hidraulika jer sam ja to sve skinuo i rasklopio jer nije radilo. Josif mislim ima klasiku, tamo je verovatno na sajle.

Miljan
Automobil: Skala 55, Koral 65

Post by Miljan »

I ja sam vidjao sa hidraulikom, a i u onom uputstvu pise "Hidrokorektor fara".

KamAZ driver

Post by KamAZ driver »

Miljan wrote:I ja sam vidjao sa hidraulikom, a i u onom uputstvu pise "Hidrokorektor fara".
Нишки, узе ми реч из уста.

Niški, uze mi reč iz usta.
KamAZ je dobra mašina.
Kupio sam ga i ne žalim... NIKOGA!

Pera

Post by Pera »

Sto je najgore ni ja ga nisam dobro razumeo,kaze neki jezicak,a stvarno ne mogu da provalim sta je to sa slika btw. i ja ih posedujem,znam samo da kad sam dosao kod njega video sam brave rastavljene u najsitniji sraf i reko bolje da ga ne pitam kako ce sve to da vrati :lol: ,ali brave opasno rade,bas cu da ga pitam,pa javljam
Mislim da se brava steluje i na onoj polugi,i tu je nesto petljao :lol:

Post Reply