Problem sa strujom

Moderators: BokeYGTi, Goxxy, elektronicar, vojvoda, Samar-Guja, tommy

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Re: Problem sa strujom

Post by elektronicar »

ma kod mene je vec prevezano na dieselki tako da radi i bez kontakta, ali pukla zica sa termoprekidaca koja daje masu releju i ventilator se ko zna od kada nije palio sve dok nije malo ugrejalo pa je i sam ventilator zaribao od stajanja :(

Lenjin

Post by Lenjin »

Povremeno mi se dešava da kad upalim Samaru lampica sa akumulatorom nastavlja da svetli, a pri uključivanju svetla i drugih potrošača voltmetar odlazi u crveno.
Kolko shvatam ova lampica se pali kada se akumulator ne puni a svi potrošači se onda tokom vožnje napajaju direktno sa akumulatora umesto sa alternatora...
Problem za sad rešavam tako što stisnem kvačilo i patosiram gas (za trenutak uđem u velike obrtaje) i onda se lampica ugasi a voltmetar skoči malo preko sredine, kako i treba.
Ovaj problem, kao što rekoh, vrlo lako rešavam. Međutim plašim se da to rešenje prestane da deluje. Na šta treba da prvo da sumnjam: akumulator, alternator, kaiš, regler, instalcije, ili nešto drugo?
Osim ovog imam i druge sitnije probleme sa strujom tipa nekad se desi da ne upali ventilator hladnjaka iako je motor dobrano zagrejan, tada na prvom semaforu isključim kola, ponovo upalim i ventilator se zavrti. Slični gremlini žive i u oborenim svetlima, primetim da nisu upaljena (tj. gore samo pozicije), čačkam prekidač i ništa, ugasim auto, ponovo upalim i sve radi kako treba...

gedora
Automobil: zil

Post by gedora »

sto se tice punjenja alternatora- za pocetak proveri kais, i zameni regler. ako ne bude bolje- remont ili zamena alternatora. sto se tice vrntilatora, proveri instalaciju do termoprekidaca i buksne (ili zameni novim)sto idu na njega (obicno bude slab kontakt pa ne ukljuci ventilator). takodje ne bi bilo lose zameniti termoprekidac- nije skup. pozz

buzald

Post by buzald »

meni je losa bila osiguracka tabla pa je tu gubio kontakt za ventilator hladnjaka... kad je motor zagrejan, vrlo lako mozes u toku voznje ispitati osigurac, posto su na isti osigurac stavljeni ventilator hladnjaka i sirena. samo pritisni sirenu i ako radi osigurac je dobar. moze bii i do releja onda. ako su ti losi spojevi na tabli, moguce je da od drmanja u toku voznje imas ili nemas kontakt.
Sto nas je vise to nas vise ima.
[img]http://www.smiliegifs.de/SMILIES/Aliens/1a.gif[/img]

ilija90
Automobil: Samara

Post by ilija90 »

Lenjin wrote: Problem za sad rešavam tako što stisnem kvačilo i patosiram gas (za trenutak uđem u velike obrtaje) i onda se lampica ugasi a voltmetar skoči malo preko sredine, kako i treba.
Prvo proveri zategnutost kajsa alternatora,jer kad upalis svetla onda je vece opterecenje na remenici alternatora pa je moguce da preklizava!
A sto se tice ventilatora ako imas velikih problema i nemozes da nadjes kvar jedan prekidac iz kabine vezes na spulnu releja ventilatora i to je to!

Boki78

Post by Boki78 »

Krenem ja tako sinoc niz Kosutnjak, mrkli mrak, al lepo nema guzve, prijatna voznja, i odjednom puf odose farovi. What a feeling u sumi u mrklom mraku :lol: Uglavnom nista sto malo drmusanja releja ne da ispraviti ....

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

Aaaa,pa to si bio ti???Vidim ja neko ide,i igra se''sad me vidis,sad me ne vidis'' :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

Boki78

Post by Boki78 »

Ako mislis na neko vreme iza 22h, yep ja licno :D tj. sad mi vidis duga sad ne vidis nikakva :lol: Mogu samo da izmastam kakvu sam facu sastavio kad su mi se pogasila svetla u onoj sumetini :lol: Na kraju sam se docepao podnozja parkirao u stranu i privremeno resio muku :)

Lenjin

Post by Lenjin »

Cisto da javim da sam resio problem pa ako neko ima slicne simptome da zna o cemu se radi. U pitanju je bio regler koji je izgleda bio na samrti a onda je skroz izgoreo...
Kao sto rekoh sporadicno mi se desavalo da zasvetli crvena lampica za akumulator koja signalizira nedovoljno punjenje. Kratkotrajnim ulaskom u vece obrtaje akumulator pocne ponovo da se puni i stvari se vracaju u normalu. Medjutim posle mesec dana desio se suprotan problem tj kada je motor zagrejan na leru je sve ok , kazaljka voltmetra na sredini ali cim malo dodam gas odlazi u crveno na desnoj strani, napon punjenja je tada preko 17V. Izgleda da sam imao srecu da nista nije izgorelo, jer sam morao da ga vozim u takvom stanju nekih desetak kilometara do kuce. Osim voltmetra jos jedan od pokazatelja da je regler crko su svetla koja bi trebala da svetle konstantno bez obzira da li dajete ili smanjujete gas, meni su tih desetak kilometara na putu zavideli svi sa ksenonima :) sto bi se reklo svetleo sam za sve pare.
Nakon promene reglera kazaljka voltmetra se obicno nalazi na sredini dozvoljene zone , dok je ranije bila negde na pocetaku (malo preko zadaebljane crtice) pa se nadam da je to ok.

Odgonetnuo sam i izvor gremlina u ventilatoru hladnjaka i oborenim svtlima koji ponekad nece da se igraju, u pitanju je dotrajla brava pa je dovoljno da malo mrdnem kljuc u bravi da bi proradili...

ilija90
Automobil: Samara

Post by ilija90 »

Sve do 14.5v je ok!

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

nisam odavno imao nikakvih problema na samari, ali evo sad jednog novog.

od juce mi se vise ne pali lampica za struju (crvena lampica za akumulator) ni prilikom davanja kontakta ni ovako (a znala je da tinja ponekad kad je ukljuceno vise vecih potrosaca) a i voltmetar mi konstantno stoji u levo, uz ivicu crvenog polja, cak zna i bas u crveno da udje kad se upali hladnjak a ja pritom vozim pod dugim svetlima npr.

sta moze da bude, savet odakle da krenem i sta da gledam?
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar »

pogledaj prvo da se nije izvukla buksna sa alternatora. Najprije to. A ako nije, onda skini buksnu i stavi je na masu dok si na kontaktu i vidi dal ti tako svetli lampica alternatora na instument tabli. Ako svetli onda je problem do alternatora, a ako ne svetli moguce je da je lampica izgorela, prekid u instalaciji ili veoma moguc kvar u tabli releja i osiguraca - cestoje pomoglo mrdanje osiguraca jer oksidiraju kontakti samih osiguraca u lezistima. :x
Edit: pod pojmom buksna smatram tanku zicu, a nikako one crvene debele sto se maticom stezu ! Te debele crvene - stegnute maticom su direktan plus sa akumulatora !!! Znaci osim tih debelih crvenih zica naci ces i jednu tanku koju samo iscupas i spojis na masu da bi proverio lampicu ! :xixi

gorstak

Post by gorstak »

meni se ta lampica pali kad je motor hladan(al u isto vreme mi se ne pale lampice za STOP,ulje i rucnu,kao i pokazivac nivoa goriva),i kad je hladnije,ujutro,ali isto ako ga startujem popodne oko dva tri sata,a on je na suncu,sve je ok,funkcionise ok.Sta bi to moglo biti?
Odnedavno mi ne radi sirena.Prvo pomislio na osigurac na broju 8,ali nije on,nije pregoreo.Drug mi rece da su kontakti ispod volana,da su se vremenom izlizali.Kako to zameniti,tj popraviti?
TNG?.....Aaaaa,plin,tj LPG!!! ....Ugradio!

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

alternator ne puni, definitivno. malopre sam upalio kola i skinuo + klemu sa akumulatora i auto se ugasio, sto ne bi smelo da je sve ispravno, tj. da alternator puni. trazimo dalje kvar, moguce je i da je regler otkazao poslusnost a moguce je i da je sam alternator crko posto je to sve u originalu, nikad nista nije pipnuto, 20 godina i 200 hiljada km.
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

Miljan
Automobil: Skala 55, Koral 65

Post by Miljan »

Nemoj to NIKAD da radis da ne bi spalio diode u alternatoru.

Post Reply