Lose(mnogo lose) paljenje

Moderators: BokeYGTi, tommy, Goxxy, elektronicar, vojvoda, Samar-Guja

stefanm
Automobil: ford, lada

Re: Lose(mnogo lose) paljenje

Post by stefanm »

ocisti karburator, ako bude isto probaj malo pomeranjem razvodnika..
budalama uvek treba ustupiti "prvenstvo prolaza"

Boki78

Post by Boki78 »

Uadicu to.Sledece nedelje moram opet na put, pa ce taman da posluzi i kao test :)

Lenjin

Post by Lenjin »

Pre neki dan moja nesrecna Samara nije htela da upali. Bas su mi trebala kola te sam bio uporan, verglao sam ko nenormalan, pokusavao i na plin i na benzin i na kraju istrosio akumulator. Dosao drugar sa svojim kolima i na kraju smo ga jedva upalili preko kablova, na benzin i to posle pola sata pokusavanja i verglanja. Posle toga Lada je sledeca dva dana radila kako treba, palila je iz prve bez ikakvih problema. Jedino sto je mi je delovalo kao da je malo tromija u voznji, mada je vrlo moguce da sam to umislo zbog frustracija.
Evo sada opet isto, nece da se igra. Ne bih da i ovaj put istrosim akumulator pa ako neko ima neki savet sta da gledam i cackam neka kaze.
Dodao bih jos da od kad vozim ovo cudo imam problem da prebacujem sa benzina na plin. Naime prekidac u kolima ima tri polozaja jedan za benzin, jedan za plin i jedan medjupolozaj koji iskljucuje i plin i benzin (uredjaj je marke Landi). Kada recimo upalim na benzin, sto je zimi neophodno, i kad se zagreje hocu da prebacim na plin to je nemoguce uraditi direktno jer bi se odmah ugasio motor. Prilikom svakog prebacivanja sa benzina na plin moram prekidac da drzim u medjupolozaju izvesno vreme (valjda da potrosi sav benzin koji ostao u karburatoru) pa tek onda kad pocne da stuca da ga prebacim na plin. Ovu operaciju je u toku voznje skoro nemoguce izvesti jer moram da budem bas precizan, to jest da primetim tacan trenutak kada mu nestaje benzina i onda u tacno tom vremenskom intervalu koji traje oko 2 sekunde da prekidac iz tog medjupolozaja stavim u polozaja za plin, inace se ugasi. Kad je toplo nemam ovih problema jer ga jednostavno palim i sve vreme vozim na plin. Jel ovo normalno jel tako kod svih ili meni tu nesto ne radi kako treba?

choksi
Automobil: 111

Post by choksi »

Prekidač ti je "normalan", a u vožnji možeš da si dopustiš luksuz da par sekundi ide bez goriva (dok ne stisneš položaj za plin) naravno u brzini. Ja sam se već uvežbao i tačno znam koliko mogu da pređem na to benzina iz karburatora, pa možeš i ti da otprilike vidiš kod koje bandere od kuće ti nestane benzina :-).
Što se tiče paljenja ti simptomi - komutator ili el. magnet u razvodniku (da jedna žičica gubi kontakt), imaš teme za oba dela pa pročitaj i pogledaj.

Lenjin

Post by Lenjin »

Hvala na brzom odgovoru.
Evo sad sam probao i upalio ga iz prve, nisam nista dirao pre toga. Provoza par krugova ispred zgrade i prebacio ga na plin (znaci medjupolozaj pa kad krene da se gasi prebacim na plin u toku voznje). Ponavljam da mi ova operacija oduzima prvise paznje tako da u saobracaju nije bas naivno. Vratim se ja sav srecan kuci uparkiram auto i reko aj da ga prebacim na benzin pre nego sto ga ugasim kako bi mogao lepo da ga upalim na benzin sledeci put. Kad je na plinu medjupolozaj ne sluzi nicemu jer se tu odmah gasi tako da sam taj polozaj prekidaca preskocio i odmah prebacio na benzin i nesretnik se istog momenta ugasi. Probam da ga upalim opet medjutim ne moze. Nece pa nece. Ni na plinu ni na benzinu i ako je motor zagrejan. Posle desetak pokusaja i viseminutnog verglanja nekako sam ga jedva upalio na benzin. Iskljucio, probao opet, pali ko raketla. Tako da izgleda da nije komutator ono sto me zeza vec to mesanje plina i benzina. Primetio sam i da mi kaplje zadnji lonac i ako je nov kilerov, stavljen letos. Uh ova kola su jedna velika emocionalna klackalica, rolerkoster zapravo. Nekad te ucini tako srecnim a vec sledeceg trenutka...
Rusi su morali u uputstvu da naglase da u redovno odrzavanje kola sapda i psiho-terapija za vlasnike i to na svakih 200km.

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

Lenjin wrote:Hvala na brzom odgovoru.
Evo sad sam probao i upalio ga iz prve, nisam nista dirao pre toga. Provoza par krugova ispred zgrade i prebacio ga na plin (znaci medjupolozaj pa kad krene da se gasi prebacim na plin u toku voznje). Ponavljam da mi ova operacija oduzima prvise paznje tako da u saobracaju nije bas naivno. Vratim se ja sav srecan kuci uparkiram auto i reko aj da ga prebacim na benzin pre nego sto ga ugasim kako bi mogao lepo da ga upalim na benzin sledeci put. Kad je na plinu medjupolozaj ne sluzi nicemu jer se tu odmah gasi tako da sam taj polozaj prekidaca preskocio i odmah prebacio na benzin i nesretnik se istog momenta ugasi. Probam da ga upalim opet medjutim ne moze. Nece pa nece. Ni na plinu ni na benzinu i ako je motor zagrejan. Posle desetak pokusaja i viseminutnog verglanja nekako sam ga jedva upalio na benzin. Iskljucio, probao opet, pali ko raketla. Tako da izgleda da nije komutator ono sto me zeza vec to mesanje plina i benzina. Primetio sam i da mi kaplje zadnji lonac i ako je nov kilerov, stavljen letos. Uh ova kola su jedna velika emocionalna klackalica, rolerkoster zapravo. Nekad te ucini tako srecnim a vec sledeceg trenutka...
Rusi su morali u uputstvu da naglase da u redovno odrzavanje kola sapda i psiho-terapija za vlasnike i to na svakih 200km.
:mrgreen: nece da moze prebacivanje sa plina na benzin kao sa benzina na plin. zasto? zato sto plin prekida dovod odmah, a u tom trenutku kad pustis benzin, pumpi treba vise vremena i veci broj obrtaja da nadruka gorivo u karburator. sistem koji ti primenjujes nije dobar jer ti kola ostanu bez goriva, i onda to verglanje od deset minuta sluzi da bi pumpa povukla gorivo iz rezervoara u karburator i onda upali, logicno.

dakle, pre nego sto parkiras, u voznji prebacuj na benzin sistemom koji koristis (koji je i ispravan). osetices da ti auto gubi snagu kao kad ostane bez goriva, ali sve to dok pumpa ne nadruka gorivo i onda ce auto krenuti normalno. ;)
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

Lenjin

Post by Lenjin »

To sto si rekao zvuci savrseno logicno jer pri opisanom prebacivanju na plin(koje je jedino i moguce), karburator ostane bez benzina pa pumpa mora ponovo da ga napuni i to mi je jasno. ALI...
Zasto kada tako prebacim na benzin dok je u mestu posle toga vise nece da se igra ni na plin i ako je zagrejan? Drugo kada mi se prosli put ovo desilo, kada sam istrosio akumulator pokusavajuci da ga upalim, koristio sam manuelni mod pumpe za benzin (ima neka mala poluga "dr(u)kalica" na pumpi koja valjda tome sluzi) a ni to mu nije pomoglo? Izgleda da kada ga u mestu prebacim na benzin kao da mu bacim crnu madjiju pa posle toga nece ni na plin ni na benzin. Prebacivanje sa plina nazad na benzin se ni ne usudjujem da uradim dok je auto u pokretu jer to obicno znaci da je i u saobracaju pa se pribojavam da se lada ne zaludi onda kada mi je to najmanje potrebno.
Znacilo bi mi kada bi mi preneli svoja iskustva kada ga prebacujete nazad na plin tj. kolko treba motor da bude zagrejan? Sta treba da pokaze kazaljka temperatre da bi ga prebacio nazad na plin bez problema (tj. u medjupolozaj pa onda na plin :) ) ? Moja lada se prilicno sporo greje a relacije koje najcesce vozim su krace.
Znam da nije deo teme ali ako neko moze usput samo da kaze da li je normalno da iz zadnjeg lonca kaplje neka tekucina posle krace voznje?
Covek je izgleda stvorio automobil a onda sto godina posle i elektronsko ubrizgavanje goriva cime je prica konacno zaokruzena. Gospodo sa elektronskim ubrizgavanjem i sekvent plinom nemate pojama kolko ste srecni sto ne morate da se igrate sa ovim nesrecnim prekidacem. Zavidim vam.

Samar-Guja
Automobil: Lada Samara 1.3S

Post by Samar-Guja »

Pa ne znam sad meni na leru moze da se prebaci i sa plina na benz i obrnuto
pumpi treba vise vremena i veci broj obrtaja da nadruka gorivo u karburator
Pumpa koliko ja znam kad je ispravna (membrane) drzi vakum u crevu i benzin je prisutan sve do ventila elektricnog na koji se benz gasi , dal je auto zagrejan ili nije ne bitno je zimi (sada) palim na plin bez ikakvog problema ,a inace palim na benz nego sada prazan rezervoar !

Smrdi li benz ili plin kad tako verglash dugo vremena ?
Ko nije jeo u krevetu ne zna kako mrve bodu !!! :)

Lenjin

Post by Lenjin »

Smrdi na benzin posle odredjenog vremena, oseti se i u kabini. Plin do sad nikad nisam osetio osim na pumpi kada vadi pistolj.

Samar-Guja
Automobil: Lada Samara 1.3S

Post by Samar-Guja »

Ne znam dok ne vidim to je ono najgore shta da ti kazem ali vidi jel ti karburator masan odnosno jel curi benzin po njemu (mokar) moguce da ti preliva karb da su membrane loshe imaju 3 mebranice koje se menjaju sam si rekao da ti je samara malo tromija to se desava kad karb sipa benz u cilindre pa onda motor "presisa" i onda je naravno tesko upaliti a i jedva ide jer tesko zagoreva nema dovoljno vazduha , kakve su ti svecice ?
Ko nije jeo u krevetu ne zna kako mrve bodu !!! :)

Lenjin

Post by Lenjin »

To za tromost sam mozda i umislio danas dok sam je vozio mi je delovala ok. Svecice su promenjene proletos jer je jedna crkla pa je radio sa tri a to se manifestovalao tako sto je auto nenormalno podrhtavao negde izmedju 20 i 30km/h nemam obrtaljku pa da znam na kojim obrtajima. Od kako su stavljene Bosna svecice sve je ok. Nisam primetio da je karburator spolja igde masan ili vlazan od benzina.

choksi
Automobil: 111

Post by choksi »

Kad koristiš drukalicu moraš da ga na prekidaču prebaciš na benzin i da ti auto bude na kontaktu da bi benz. ventil bio otvoren.
Probaj da kad prebacuješ sa plina na benz, jači gas na plinu i držiš tako, prebaqciš na benz, ako odmah ne prihvati vratiš direkt na plin , malo da odradi na plin pa ponovo probaš, meni treba nekad par puta tako jer je benz ventil kod serva pa su creva malo duža.
Problem kad ti se ugasi pri prabacivanju sa plina na benzin, pa posle neće na plin hoće da se javi kad je auto hladan, isto i kad ti se ugasi hladan na plin (bez prebacivanja), probaj da rešiš tako da počneš da verglaš na nultom položaju pa posle par sekundi neprekidajući verglanje prebaciš prekidač na plin. Ili ga ostavi desetak minuta pa probaj ponovo - problem je u plinu jer je jako hladan a raspršivač se ne zagreje dovoljno pa plin u tečnom stanju ulazi u cilindar i svećice imaju problem da ga upale.

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

ako ce da ti pomogne, evo da ti opisem kako ja to radim. jutarnje paljenje, na benzin, sauh povucen skroz, verglanje i upali na pola kljuca, smaknem sauh do pola i vozim dok ne vidim da kazaljka za temperaturu na dodje na 50 stepeni. (kad je bas hladan motor, kazaljka stoji ispod 50) onda, stavljam prekidac u medjupolozaj i vozim sve dok ne isprazni gorivo iz karburatora, a to se manifestuje tako sto auto izgubi snagu, prebacim u polozaj za plin i teram dalje. kad se temperatura popne negde na 60-70 stepeni, skinem sauh i to je to.

kad znam da vise necu da palim kola uvece i da treba da ih ostavim na benzin, radim sledece. prebacim ga u drugu brzinu i dignem brzinu na oko 40 km/h, i direktno prebacim prekidac iz polozaja za plin u polozaj za benzin. auto opet pocne da gubi snagu i to traje 20ak metra voznje, nakon cega dobije gorivo i krene normalno. parkiram se, stisnem dugme da zakljucam vrata i odem u toplu sobu. :D i svakog jutra isti ciklus. izbegavam prebacivanje sa plina na benzin i obrnuto u mesto iz razloga sto samara nema injection system koji sve to radi u trenutku pa mogu da se igram, vec ima dvogrlni karburator sa kojim sam se jednom navozao skoro 1 kilometar na otvorenom putu dok sam sacekao da istrosi gorivo da bi prebacio na plin. :mrgreen:

pokusaj ovako kao sto ja radim pa ces videti vec kako ce biti. ono, ni svaki auto se ne ponasa isto. ;)
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

ilija90
Automobil: Samara

Post by ilija90 »

Kad te tako zeza to jest nece da upali na benzin sipaj u karburator direktno 2-3 cepa bezina i probaj da palis trebalo bi da upali i ako se ugasi znaci da imas neki kvar sa dovodom benzina (pumpa,karburator,creva)!
Proveri masu na ventilu za bezin mozda je buksa labava,skini crevo koje posle pumpe ide na vetili i stavi ga u flasu i upali auto na plin ako nemozes da upalis samo verglaj i trebalo bi da baca jednake mlazove koji ce dosta brzo napuniti flasu!

Lenjin

Post by Lenjin »

choksi wrote:Kad koristiš drukalicu moraš da ga na prekidaču prebaciš na benzin i da ti auto bude na kontaktu da bi benz. ventil bio otvoren.
Ne mogu da se setim da li sam tako i uradio, medjutim potpuno si upravu ako bude bilo potrebe za ovim sledeci put cu obratiti paznju.
choksi wrote:Problem kad ti se ugasi pri prabacivanju sa plina na benzin, pa posle neće na plin hoće da se javi kad je auto hladan, isto i kad ti se ugasi hladan na plin (bez prebacivanja), probaj da rešiš tako da počneš da verglaš na nultom položaju pa posle par sekundi neprekidajući verglanje prebaciš prekidač na plin. Ili ga ostavi desetak minuta pa probaj ponovo - problem je u plinu jer je jako hladan a raspršivač se ne zagreje dovoljno pa plin u tečnom stanju ulazi u cilindar i svećice imaju problem da ga upale.
Problem je sto meni nije hteo da upali na plin, posle naglog prebacivanja na benzin kada se ugasio, i ako je motor bio na radnoj temperaturi. Nesto slicno ovome sto kazes sam radio letos kada benzinu nisam ni koristio. Ako nece da upali na plin iz prve onda tokom verglanja brzo prebacim na nulti tj. medju-polozaj pa kad krene odmah vratim na plin. Kao da mu u samom trenutku paljenja treba malo vise vazduha a onda vec u sledecem trenutku mu je potreban dotok plina. Medjutim sad po hladnoci i u prvom jutarnjem paljenju ovo ne pomaze.
BokeYGTi wrote:ako ce da ti pomogne, evo da ti opisem kako ja to radim. jutarnje paljenje, na benzin, sauh povucen skroz, verglanje i upali na pola kljuca, smaknem sauh do pola i vozim dok ne vidim da kazaljka za temperaturu na dodje na 50 stepeni. (kad je bas hladan motor, kazaljka stoji ispod 50) onda, stavljam prekidac u medjupolozaj i vozim sve dok ne isprazni gorivo iz karburatora, a to se manifestuje tako sto auto izgubi snagu, prebacim u polozaj za plin i teram dalje. kad se temperatura popne negde na 60-70 stepeni, skinem sauh i to je to.

kad znam da vise necu da palim kola uvece i da treba da ih ostavim na benzin, radim sledece. prebacim ga u drugu brzinu i dignem brzinu na oko 40 km/h, i direktno prebacim prekidac iz polozaja za plin u polozaj za benzin. auto opet pocne da gubi snagu i to traje 20ak metra voznje, nakon cega dobije gorivo i krene normalno. parkiram se, stisnem dugme da zakljucam vrata i odem u toplu sobu. :D i svakog jutra isti ciklus. izbegavam prebacivanje sa plina na benzin i obrnuto u mesto iz razloga sto samara nema injection system koji sve to radi u trenutku pa mogu da se igram, vec ima dvogrlni karburator sa kojim sam se jednom navozao skoro 1 kilometar na otvorenom putu dok sam sacekao da istrosi gorivo da bi prebacio na plin. :mrgreen:

pokusaj ovako kao sto ja radim pa ces videti vec kako ce biti. ono, ni svaki auto se ne ponasa isto. ;)
Koloko god u prvi mah delovalo banalno ili cak komicno ovako detaljno prenosenje iskustva je od ogromne pomoci. Cesto ljudi izostave nesto sto misle da se podrazumeva ali ono sto oni podrazumevaju drugi mozda ne znaju ili ne praktikuju.
ilija90 wrote:Kad te tako zeza to jest nece da upali na benzin sipaj u karburator direktno 2-3 cepa bezina i probaj da palis trebalo bi da upali i ako se ugasi znaci da imas neki kvar sa dovodom benzina (pumpa,karburator,creva)!
Proveri masu na ventilu za bezin mozda je buksa labava,skini crevo koje posle pumpe ide na vetili i stavi ga u flasu i upali auto na plin ako nemozes da upalis samo verglaj i trebalo bi da baca jednake mlazove koji ce dosta brzo napuniti flasu!
Ako se problem bude nastavio probacu to sto si rekao. Mada da je problem u dovodu to bi se verujem vidno osetilo i u voznji.
Jutros sam imao srece, upalio sam ga na benzin posle samo par sekundi verglanja i ako je juce bio uparkiran na plin i ostavljen tako. Jedina razlika je u tome sto sam ovaj put pre nego sto sam ubacio kljuc u bravu odmah prebacio prekidac sa plina (tako je bio ostavljen) na medjupolozaj, a onda posle kontakta na benzin, pa tek onda verglanje i eto upali bez vecih problema. Mozda ovo i nema veze sa tim nego je jednostavno danas bila takva konstalacija planeta :)
Hvala vam svima na pomoci, pokusacu da se drzim vasih saveta pa cu videti. Nego niko da kaze jel normalno da posle krace voznje nesto kaplje iz zadnjeg lonca.

Post Reply