Auto nagnut na jednu stranu

Moderators: BokeYGTi, tommy, Goxxy, elektronicar, vojvoda, Samar-Guja

Post Reply
Pera

Auto nagnut na jednu stranu

Post by Pera »

Pojavila mi se u zadnjih godinu dana jedna jako cudna stvar,a to je da je auto nagnut na levu stranu, i prednji i zadnji deo.Opruge su nove i prednje i zadnje,i sa starima je bio isti slucaj,ne vidim nigde da je neki deo karoserije sto drzi opruge i amortizere truo.Prednji amortizeri su dobri,zadnji nisu bas za pohvalu,ali kolko znam to ne bi trebalo da ima veze s njima.Takodje auto se mnogo vise naginje i ljulja kada ulazim u levo u krivinu,nego u desno.
Da li neko zna o cemu se radi?

samara1500

Post by samara1500 »

Biće da su ti uvalili opruge različite karakteristike (odnos sila/deformacija) a tebi se potrefilo da su one slabije završile levo i napred i nazad. Možda nije adekvatno poređenje, ali redovno mi se dešava kada kupujem opruge za veš-mašine da trgovci sve izmešaju i onda mi nekad daju iste, a nekad različite, pa posle moram da ronim po gomili i uparujem...
:shock: :? :angry :evil: :sad:
"A jesu li ti tako rekli? E, neka ti onda oni ubudže, ja ne umem..."

djape1977

Post by djape1977 »

pregledaj kojekakve gumice u trapu. moguce da je do njih. inace, zaista ne vidim kakve bi moglo da ima veze sa amortizerima
j***** auto bez kardana

najoB
Automobil: Lada NIVA

Post by najoB »

Da je u desnu pa i da se cudimo, ali u levu... ne treba ti mehanicar vec neka dobra dijeta :lol:
Ne mo se ljutish.... nego sto kaze djape gumice 100% nateraj je na kanal pa pogledaj jel ima lufta u onim gumicama u balans-stangli i u ramenu, ali pogledaj i na desnoj strani, ako ne vidish luft, probaj da rukom procimash gore dole , i sta god radio ne poturaj nikakve podloske i gume na solje amortizera.
Ma sta ce ti pumpa za benzin, to su izmislili privatnici da uzmu sirotinji pare! Prvi auti je nisu ni imali, nego su se napajali prirodnim padom , bash kao ti sad! :-)

Pera

Post by Pera »

Pazi probao sam nazad (napred nisam),da zamenim opruge,leva na desnu i opet je isto.Uzeo sam i druge zadnje polovne opruge i sa njima je isto,uvek je nizi na levoj strani :? .Napred su nove opruge,ali je ipak malcice visi na desnoj,i sa starima je bilo isto.
Te gumice su sve promenjene i to je sigurno ok.
Bas me nervira :roll: Posle duze voznje osecam da me boli leva strana ledja,a desna nista :evil:
@najoB
Vodim racuna o liniji :lol:
@samara1500
Nije mi frka i da kupim opet nove opruge,ali mislim da to nece resiti nista :?
@djape
Slazem se.

Da dodam,ramena su relativno nova,solje isto,opruge isto,kugle,spone itd...
Nemam pojma,kod mene na autu je cesto problem sto je maltene sve novo i sve izgleda dobro,ali nesto ne valja :lol:
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

buzald

Post by buzald »

jesu li ti felne iste velicine, gume? to mi pada na pamet.svasta.
Sto nas je vise to nas vise ima.
[img]http://www.smiliegifs.de/SMILIES/Aliens/1a.gif[/img]

djape1977

Post by djape1977 »

imao sam nekada davno auto koji je imao tesku havariju prednjeg dela i popravljen je ali tako da je uvek desna strana bila niza za 4-5mm. iskrivljen krak sasije, delimicno ispravljen i jbg, tako su gauradili. isao je ravno ali m je nervirao kad god ga pogledam. da nije tako nesto?
j***** auto bez kardana

Pera

Post by Pera »

Pricali smo o tome,kad sam bio kod tebe.Moracu to da proverim,kolko mi se cini udaran je napred,ali se to pre nije manifestovalo.

vaz_mashina

Post by vaz_mashina »

Sve što je Pera napisao sve je isto i na mojim kolima. Zamjenjene su opruge zadnje i prednje, ali i dalje imam osjećaj da su mi kola malo nalegla na lijevu stranu. Baš me zanima šta je uzrok ovom problemu? Nedavno sam zamjenio i felne, stavljene su nove čelične umjesto alum. koje su se strašno pokrivile. Situacija u vožnji je bolja naročito pri većim brzinama, ali što Pera kaže kola se više naginju pri prolasku kroz lijevu krivinu u odnosu na prolazak kroz desnu. I kod mene se ovaj problem javio poodavno, ali me u poslednje vrijeme baš nervira.
[size=75]TYPE 210930-20[/size]
[size=75]ENGINE 2111[/size]

samara1500

Post by samara1500 »

Ako je sa starim oprugama bilo isto, onda nije do njih. Pošto si tek sad otvorio temu, učinilo mi se da se problem pojavio ubrzo nakon zamene...
Ako su rađeni prednji koševi, sve je moguće. Sami su dovoljni da iskrive ceo auto ako nisu poravnati kako treba. Vremenom su se možda deformisali nejednako ako su vareni i sl. Samara se, na žalost, kod nas kotira kao kanta pa se limari (većinom) baš i ne trude mnogo prilikom sanacije havarija...
:sad:
PS Proveri i stanje levog stuba ispred vrata, naročito u donjem delu i početak levog praga, sa donje strane, kao i onu konzolu (kutijasto ojačanje) ispod patosa, da ti nije nešto od toga trulo...

Pera

Post by Pera »

Moram ovih dana da ga postavim na skroz ravnu povrsinu,pa da pogledam,nagnut je on napred,ali malopre gledam,mnogo je vise nagnut na zadnjem delu,nego na prednjem,pa pretpostavljam da ako je velika razlika nazad da se to malo odrazi i na prednji deo. :?
Radjena su oba zadnja kosa,pa moguce da to ima veze.Prednji su radjeni,ali samo na par mesta i nista ozbiljno.

samara1500

Post by samara1500 »

Svakako, razlika u geometriji zadnjeg dela odražava se i napred, samo malo manje. Seti se kad podigneš dizalicom jedan točak, ceo se auto nagne...
Zadnji koševi su baš slaba tačka na Samarama. :sad:

samara1500

Post by samara1500 »

Samo da prijavim da se kod mene nakon varenja zadnjih koševa, patosa i jednog kraja grede sada može konstatovati da je auto malko izdignutiji u zadnjem delu nego ranije i apsolutno je jednak po levoj i desnoj strani što čini mi se da nije bio slučaj (meni je više ležala desna strana). Iako je auto u zadnjem delu bio dosta truo na više mesta, vizuelno mi nije izgledalo da se geometrija lima izmenila, ali eto - očigledno jeste...
Napomenuću samo da je auto pre varenja bio podignut na klocne (ceo zadnji kraj) i spušten je tek kad je sve bilo gotovo.
PS one zadnje opruge što pazarih kod Peđe sad stoje u rezervi... :mrgreen:

Post Reply