Automatsko paljenje oborenog svetla ( NIVA 1,7 )

Moderators: dejo, elektronicar, choksi

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Automatsko paljenje oborenog svetla ( NIVA 1,7 )

Post by Dare »

Evo prostog nacina da se ovo resi.

-materijal:
licnasta zica, nekoliko metara
dva releja od juga (2 x 260 din)
deset buksni
malo izolir trake
pola sata vremena

izvadi se instrument tabla. Ima dva konektora: crveni i beli. Bitna je braon-bela zica iz belog konektora. Sa nje treba dovesti struju na kontakt 85 na oba releja. Kontakti 86 se vezuju na masu. Time se dobija pobuda releja kada alternator krene da puni. Onda: izvaditi prekidac za paljenje svetla.

Image

Image

Image

Image

Dve tanke zice, crna i bela, su za osvetljenje prekidaca. Nijh ne diramo. Zatim, posmatramo zelenu i plavu zicu. Spajanjem njih dve pali se kratko svetlo. Zato za njih povezemo po jednu zicu, pa te zice spojimo na preostala dva kontakta jednog od releja koje ugradjujemo. Mozemo iskoristiti buksnu ispod zelene zice jer su ona i zelena zica povezane na isti lim. Isto to uradimo i sa roze zicom i ovom do nje. Dakle, povezemo sa njih zice, pa na preostala dva kontakta drugog releja. Time se obezbedjuje paljenje pozicionih svetala.... To je to u najkracem.

Evo otprilike kako radi
Image
Last edited by Dare on Tue Jun 29, 2010 3:01 pm, edited 1 time in total.

bacushka
Automobil: 21113

Post by bacushka »

ovo deinitivno radim.
samo jel neko zna dali su iste zice i kod 110 8v.
nekog muci gvozge a nekog gake
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos
najbolje dane u zivotu sam proveo nocu

bacushka
Automobil: 21113

Post by bacushka »

au da koji releji, i velicina buksne
nekog muci gvozge a nekog gake
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos
najbolje dane u zivotu sam proveo nocu

Dare

Post by Dare »

Za zicu podignes haubu i pogledas koje je boje ta sto je vezana za alternator. Mozes da dovedes drugu sa alternatora ali ne moras jer je vec dovedena zbog kontrolne lampice u tablu. Samo odredis koja je. Odredjujes tako sto ta zica kad je motor ugasen ima minus, a kada upali ima plus (i tako gasi lampicu).

A releji: trazis releje za svetla od juga. Kada ih kupis videces kolike buksne trebaju.

Miljan
Automobil: Skala 55, Koral 65

Post by Miljan »

Zasto od Juga ?
Relej je relej, isti za skoro sve modele automobila.

Zeka

Post by Zeka »

Za jugo ce manje da mu naplate!!! :D
[url=http://www.postimage.org/][img]http://s4.postimage.org/JauQ9.jpg[/img][/url]

Dare

Post by Dare »

Miljan wrote:Zasto od Juga ?
Relej je relej, isti za skoro sve modele automobila.
pa nebitno, ali u pravu je Zeka :D

atropin
Automobil: VAZ 2103

Post by atropin »

da ne otvaram novu temu...
ovo sto je uradio dare je ok - kad motor "sastavi" pokrene se alternator i pocinje da puni; to je signal za relej.
mene zanima koliko je opravdano ugraditi vremenski relej, tj. dobiti pauzu izmedju pocetka rada motora i ukljucivanja svjetala. drugim rijecima, da se ne upale svjetla odmah, nego da prodje 10-tak, 20-tak sekundi dok motor radi, pa tek onda da se upale svjetla.
to se radi zbog toga sto je alternator na pocetku opterecen akumulatorom koji se vise ili manje ispraznio. u ovom slucaju na to se dodaju jos poziciona i oborena svjetla, sto nije za zanemariti. upravo zbog tog dodatnog opterecenja mnogi preporucuju ugradnju vremenskog releja, da se dobije period u kojem se puni akumulator bez ukljucenih svjetala.
da li je opravdano ulaziti u ovaj dodatni posao (vremenski relej) ili je prihvatljivije uraditi direktno preko obicnog releja kao sto je uradio dare?

Dare

Post by Dare »

meni sigurno nebi bilo od velike koristi jer i na hladno i na toplo ne verglam duze od dve sekunde. Cak mozda ni toliko kad je zagrejan. Vidi se sa klipa kako taj motor pali :)

btw. Unimer kaze da akumulator ima oko 12,3V u "stand by" i 14 zarez nesto malo kad motor radi i svetla upaljena.

Beagle

Post by Beagle »

@atropin

Pa ako je veca razlika u ceni, ne isplati se... :D Ja ionako odma palim svetla po startu automobila, nisam primetio da mu nesto fali za sve ove godine :)
Lada 111 1.5GTE 16v + BRC Sequent

atropin
Automobil: VAZ 2103

Post by atropin »

Dare wrote:Unimer kaze da akumulator ima oko 12,3V u "stand by" i 14 zarez nesto malo kad motor radi i svetla upaljena.
sto znaci da su akumulator i alternator zdravi.
mene zanima koliko se opterecuje alternator. i ja prepostavljam da paljenje svjetala odmah po ukljucivanju motora nije toliko strasno po alternator, ali eto - da budem nacisto.
sto se tice ugradjivanja vremenskog releja i njegove cijene - pa i nisam vidio u prodaji takve releje, ali nije neka nauka preraditi automat za brisace ili napraviti nov od nule, samo pitanje je koliko bi to bilo pouzdano rjesenje - ne bi bilo zgodno da prestane raditi po noci tokom preticanja. naravno, moze krenuti naopako i sa obicnim relejom ili alternatorom koji pobudjuje relej.
mozda bi ipak bilo bolje da ugradim biper koji bi poslije nekoliko sekundi po ukljucivanju (ili odmah) poceo opominjati da svjetla nisu uklucena. inace za mene ovo sa svjetlima nije problem, ovo je vise za mog oca koji je u godinama - precesto zaboravi na svjetlo, a vec je jednom platio kaznu.
ako neko ima koju pametnu, neka slobodno napise.

Dare

Post by Dare »

ovako kako sam ja povezao prekidac ne gubi funkciju. on stoji uvek na ugaseno, a releji pale. Ako oni crknu nesto, samo ukljucim prekidac i sve je kao i ranije. Ovde releji samo spajaju kontakte koje inace spaja prekidac. A te elektronike sto pali posle par sekundi imas po internetu za 25+ e.

Carlos

Post by Carlos »

Bravo Dare za ideju, samo se pitam da nece mozda ta dva releja dodatno da opterete pobudne diode u alternatoru? U slucaju da je akumulator mnogo prazan i diode vec rade punom snagom, nece li struja koja prolazi kroz releje preopteretiti i ostetiti pobudne diode?
Ako je npr. (nisam merio unimerom, ali je otprilike tako) predvidjena struja za pobudu rotora 3A, a dva releja 300ma x 2 = 0.6A to je +20% opterecenja za diode.

Druga stvar koja je bitna je to sto se na ovaj nacin ta dva releja vezuju paralelno sa regulatorom napona alternatora i na taj nacin mu smanjuju ionako mali napon koji ima za sam start. To se primeti tako sto je sa ugradjenim relejima potrebno dati "malu" turazu da bi alternator poceo da puni.

Ako bi da glasamo, ja glasam za Automatsko svetlo sa elektronikom, jer se tu uzima samo vrlo mali signal sa alternatora, moze da se uradi i sa kasnjenjem i bez kasnjenja...imun je na kratke prekide (kad lampica ponekad malo zmirne), dok kod releja bi kratki prekidi palili i gasili svetlo kao zmigavac ...

To je moje misljenje o ovom problemu, jel jos neko ovako vezivao releje ...?
Pozdrav !

blazzza

Post by blazzza »

Carlos wrote:...imun je na kratke prekide (kad lampica ponekad malo zmirne), dok kod releja bi kratki prekidi palili i gasili svetlo kao zmigavac ...
Kod mene odlično radi i ne žmirka.

Inače, može da se rastereti kolo ako se stavi samo jedan relej - za kratka svetla - bez pozicije.

Biće uključena samo kratka, znači: nema pozicija napred i pozadi, i nije osvetljena ins tabla.

Naravno, ovo je varijanta samo za dan.
[url=http://www.postimage.org/][img]http://img189.imageshack.us/img189/3682/52228847.gif[/img][/url] [url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab120640.gif[/img][/url]

Miljan
Automobil: Skala 55, Koral 65

Post by Miljan »

Moze da se veze pobuda releja na lampicu za pritisak ulja i nema problema sa alternatorom.

Post Reply