Ладе у огласима

Moderators: dejo, djape1977, Alexa, Shone89, radek mb

KardanPower
Automobil: Lada 2107

Re: Ладе у огласима

Post by KardanPower »

Slazem se Bokijevom izjavom u potpunosti! Ipak je Riva starija dosta od Samare. Samo ja bih jos jednu stvar, i najvazniju, dodao na listu odozgo:

pogonski tockovi ispod teskog motora vs pogonski tockovi ispod laganog gepeka
licno nisam ljubitelj prednje vuce, cak naprotiv ali ona moze dosta da znaci s obzirom da se u srbiji ne sklanja sneg s puta, pa mozes da se okrenes ocas posla (onaj ko nije navikao na zadnju vucu) a nekad tesko i da krenes iz mesta.

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

Boki78 wrote: bregasta iznad ventila vs klackalice i bregasta u bloku
Ovo treba proveriti :roll:

djape1977

Post by djape1977 »

lubenicarka ima bregastu u glavi kao i samara.
pristupacnost menjaca kod prednjeg pogona je manja nego kod zadnjeg, pitaj majstore koji se lakse skida.

prednji pogon je jeftiniji za proizvodnju, zato je i izmisljen, kao sto je i letva volana jeftinije resenje od sklopa puz volana+5 spona+nosac spona
takodje, mcphearson ogibljenje na samari i kasnijim modelima je jeftinije resenje nego duple viljuske kod lubenicarke.

moderniji auto - da.
bolji? u nekim segmentima jeste, u nekim nije. bolji je za proizvodjaca jer vise zaradi
j***** auto bez kardana

Boki78

Post by Boki78 »

djape1977 wrote:lubenicarka ima bregastu u glavi kao i samara.
My bad. Svejedno ima klackalice, samara ima bregastu iznad ventila, i sistem solja/plocice. Prilicno je prosta za rad i kontrolise na ne manje od 30.000km
djape1977 wrote:pristupacnost menjaca kod prednjeg pogona je manja nego kod zadnjeg, pitaj majstore koji se lakse skida.
Zavisi kako gledas, iz radionickih uslova ispod dvostubne ili na poljancetu.

Koji menjac ces lakse da skines sam na parkingu, bez dvostubne, bez icega sem klocni i dizalice i bez akro joge sa kolima? :)

E sad jbg posto laduine ne voze nobles gospoda, vec pola nas "provodi pod kolima koliko i u njima" meni je samara laksa za rad ..
djape1977 wrote:kao sto je i letva volana jeftinije resenje od sklopa puz volana+5 spona+nosac spona
Letva je svakako jeftinije, daleko jednostavnije i cost benefit bolje resenje. Ciji je volan tezi ,samarin ili lubenicarkin?

Ostalo OK.

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca »

Meni se je prednja vuča ogadila na stojadinki, non stop sam menjao manžetne i skidao zhlobove radi pranja i čišćenja. Menjač kod kocka lade je lakši i manji pa i lakše je raditi sa njime. Zadnja vuča nije nikakav problem ako se imaju dobre zimske gume, ako baš sneg natrpa stavim u gepik četri bugarske dvadesetpetice pune vidom i idem gde hoću. Dok sam još radio u fabrici mojom ladom sam išao na vlasinskom jezeru usred zime na održavanje oko struje fabričkog odmarališta i kad se gore pojavim ladom svi se čude kako sam izašo jer su se oni sa prednjim vučama okretali putem.

skora

Post by skora »

Ne moze zadnju vucu da vozi svako ....pogotovo u otezanim uslovima ...sneg,led i to ....

Boki78

Post by Boki78 »

dejca wrote:Meni se je prednja vuča ogadila na stojadinki, non stop sam menjao manžetne i skidao zhlobove radi pranja i čišćenja.
Sto ne bi radio da si 5% truda koji si ulozio u skidanje pranje podmazivanje i montazu ulozio u to da nadjes normalne manzetne :)
dejca wrote:Zadnja vuča nije nikakav problem ako se imaju dobre zimske gume, ako baš sneg natrpa stavim u gepik četri bugarske dvadesetpetice pune vidom i idem gde hoću.
Ma ekstra resenje, "stavis lance" i 100kg tereta da bi mogao da krenes iz mesta :mrgreen: Na stranu sto taj teret u gepeku jede gorivo, nepotrebno cima i motor i menjac (da nosis nesto korisno pa hajd) te koliko ti pomogne da mrdnes sa mrtve tacke toliko ti i produzi zaustavni put.

Face it, lubenicarka je manje praktican auto za sve sem za tegljenje tereta kao nekakav radni auto :) tu joj samara ne moze da prismrdi ...

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca »

Boki78 wrote: Sto ne bi radio da si 5% truda koji si ulozio u skidanje pranje podmazivanje i montazu ulozio u to da nadjes normalne manzetne :)
Ja sam ih kupovao u prodavnici i to sto su imali to sam i montirao.
Boki78 wrote:Ma ekstra resenje, "stavis lance" i 100kg tereta da bi mogao da krenes iz mesta :mrgreen: Na stranu sto taj teret u gepeku jede gorivo, nepotrebno cima i motor i menjac (da nosis nesto korisno pa hajd) te koliko ti pomogne da mrdnes sa mrtve tacke toliko ti i produzi zaustavni put.
Nepricaj tako o necemu sto nisi vozio. Prvo na vlasinu sam putovao samo ja i kolega bez lanaca i tereta pozadi, na putu je bilo ugazenog snega i za teretom nisam imao potrebe. Dodatnu tezinu sam samo par puta koristio kada sam isao u tazbini jer postoju 4 km. puta koji se necisti i za svaki slucaj je opteretim. Drugo skoro je imala emisija gde su pricali o duzini zaustavnog puta praznog i opterecenog vozila, ja sam se zacudio kada su dokazali da je razlika u duzini minimalna. Midlim da je bilo na rts-u i sat emisili.
Boki78 wrote:Face it, lubenicarka je manje praktican auto za sve sem za tegljenje tereta kao nekakav radni auto :) tu joj samara ne moze da prismrdi ...
I ovde gresis, pa meni bi samara bila zgodnija za "tegljenje". Placem za petim vratima :( :mrgreen:

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

boki gadno gresis, uzduzno postavljeni motori su keva i za balans i za odrzavanje(pristupacnost sa svih strana). lanac je bolji od kaisa, homozglob je nesrecno resenje sto redce djape za zaradu proizvodjaca a puz je gospodski precizni mehanizam u odnosu na pojednostavljenu letvu ko na trokolici. uzduzno postavljen menjac se skida cas posla ako covek zna u jarku pored puta, a poprecni trazi da pocupas pola trapa da ga spustis itd. mnogo stvari je napravljeno da se uzmu pare upravo zbog toga neke marke jos uvek drze stara resenja ali se i oni polako kvare u jagmi za parama...
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

Boki78

Post by Boki78 »

Pazi mislim da iz perspektive lade, ne nekog normalnog auta sa zadnjom vucom to izgleda drugacije. Balans je OK, al sa sistemom vesanja od pre 100 godina i time sto lada tromo vozilo koje sluzi za prevoz od tacke A do tacke B ta prica sa balansom nema neku posebnu vaznost. Svakako nije nebitna, ali nije ni nesto sto pravi razliku koja mnogo znaci u prosecnom rezimu upotrebe takvog vozila. Samarin motorni prostor spada medju najpristupacije i barem meni je mnogo lakse zamisliti rad sa haubom koja se otvara kao kod samare. Sve manje intervencija, poput alternatora, alansera, skidanja hladnjaka, letve, svih creva su brze i lagane, sve je pristupacno i na izvolte.

Lanac vs zupcasti je gotovo religiozna tema, kod nas ima drugaciju perspektivu. Ja zupcasti kupim za 5e, sam ga zamenim za 15-20 minuta pa mi nije problem da to radim ni kao deo malog servisa. Lanac mi je nepotrebna komplikacija. Jos nisam cuo da je nekome kais pukao na manje od 10kkm.

Homozglobovi su opet mnogo bolja varijanta od hardija i za nivu postoje upgrade-i sa homozglobovima.

Sto se menjaca tice, na samari je rad sa njim lak (demontaza/montaza), traje ne vise od 5 sati opsutenog rada bez zurbe sa sve pus/pis pauzama i zezanjem u neradionickim uslovima. To cupanje trapa nije neki ne znam kakav problem, raskacis centralnu maticu na levom, pocupac kuglu i sponu, desni samo popustis izbacis poluosovine i eto ga na zemlji. Pri tome radis potpuno sam i nikad nisi ispod menjaca, koji i bez diferencijala nije bas lagan.

Od puza ne vidim neku vecu korist sem sto manje prenosi vibracije na volan. Mnogo je tezi za motanje i nekako sam pod utiskom da rivasi muce vecu muku sa njim nego mi sa letvom.

Letva mi se svidja jer em lakse mota, em je prostija, a to sto je prostija kapiram bas suprotno kao prednost a ne manu, plus lako se skida i remotnuje.

Opet lada, sto je jednostavnija, sto je jeftinija, sto je laksa to je bolja za ono cemu treba da sluzi. Ako mi se ista dopada kod samare je to sto je tek malo komplikovanija od trotineta i kod vozila koje je radjeno u toj cenovnoj klasi to smatram prednoscu a ne manom. Komplikovaniji sklopovi u jeftinim vozilima ne mirisu na srecu u eksploataciji.

Sasvim bi druga prica bila da ne pricamo o ladama...
dejca wrote: Ja sam ih kupovao u prodavnici i to sto su imali to sam i montirao.
Do yaya ti je pristup. Da sam nastavio sa istim juce bih promenio svoju 75tu manzetnu. Jbg dejco kad se nesto tako desava obicno povuces rucnu stanes i rasmislis kako ces to da resis. Tako sam mogao i manzetnu letve da menjam onom iz sarite al sam ipak cekao mesec dana na uvoz lemfordera pa sad evo jbg treca godina da mrdnuo nije. U suprotnom bih do sada barem dve promenio.
dejca wrote: Drugo skoro je imala emisija gde su pricali o duzini zaustavnog puta praznog i opterecenog vozila, ja sam se zacudio kada su dokazali da je razlika u duzini minimalna. Midlim da je bilo na rts-u i sat emisili.
Jesu ti dokazali i da se potrosnja ne menja? Ja sam video kako su dokazali da se u Leskovcu zivi na visokoj nozi :mrgreen: :mrgreen: BTW nemam sta da verujem ili ne. Na parkingu imam lubenicarku koja zimi sa sve zimskim gumama "svaki drugi put" ne uspe da izadje sa parkinga kada zaveje. Meni se to doslovce ni jednom nije desilo. Mada da budem postoen nisam video komsiju da je potrpao jos 4 putnika i 100kg tereta, mozda je to i bila greska :mrgreen: Znas kako izgleda moja voznja zimi kada ima padavina. Udjem u auto, ukljucim motor, zagrejem motor, ocistim prozore i signalizaciju i vozim. Nema tereta, savrseno me zabole koliko cega ima u kolima i bez problem se penjem i po Mirijevu i Karaburmi gde se putari nekad i prevare da ociste po koji strmu ulicu, a i po selu gde se to prevare mnogo redje i ne klizam i nemam problema.
dejca wrote: I ovde gresis, pa meni bi samara bila zgodnija za "tegljenje". Placem za petim vratima
Daklem po tebi samara sa visokim petim vratima i prednjom vucom je bolja za tegljenje od karavanke sa niskim petim vratima i zadnjom vucom. Sto bi ti rek'o liiiii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

skora

Post by skora »

Boki78 wrote:Opet lada, sto je jednostavnija, sto je jeftinija, sto je laksa to je bolja za ono cemu treba da sluzi.
:mrgreen:

Image

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 »

E dosta rasprave, kvatro je zakon :D

Alexa
Automobil: Lada 2106

Post by Alexa »

Al ste se raspisali,imao sam u planu da citam,ali kad sam video poslednji Bokijev komentar,odustao sam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

skora wrote: Image
Kako bi bilo carski voziti ovo...

choksi
Automobil: 111

Post by choksi »

Alexa wrote:Al ste se raspisali,imao sam u planu da citam,ali kad sam video poslednji Bokijev komentar,odustao sam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
I ja.

Post Reply