kako upaliti auto posle duzeg stajanja?

Moderators: dejo, djape1977, Alexa, Shone89, radek mb

Post Reply
zbunjen

kako upaliti auto posle duzeg stajanja?

Post by zbunjen »

Dakle ovako, auto nije upaljen vise od 3 godine, stoji u garazi, pa dodjoh na ideju da ga podsetim kako izgleda biti u pokretu.Muci me crv koji mi je rekao jedan covek da ima neka fora sa sipanjem nafte u blok da bi se skinla rdja sa cilindra... ovo izjavljujem pod rizikom da ispadnem glup u drustvu ali tako sam cuo... pa mi treba bilo kakav savet, informacija bilo sta... Inace radi se o Opel Rekordu C iz '71 benzinac 1.7 hvala
Aaaa, pa to ne moze.. To ne pasuje... To je djunta sa sitnim nutom...

ВАЗ Майка

aleksd
Automobil: Golf, Niva

Re: kako upaliti auto posle duzeg stajanja?

Post by aleksd »

Ne može biti rđe u cilindrima, osim ako motor nije stojao sa skinutim svećicama, pa je došlo do kontakta sa vlagom, a tu nema spasa osim generalne. Nafta bi ti samo otežala paljenje motora. Osim toga deo bi verovatno dospeo u karter, to jest u ulje. Kad motor dugo stoji i nije okretana radilica i eventualno ušpricano malo ulja kroz otvor za svećice, može doći do među-metalne korozije (različiti materijali) između karika i klipova, pa i samog cilindra. Narodski rečeno "zapekne". Ako se okreće radilica, probaj da ga verglaš malo bez svećica dok ne navuče ulje i gorivo i to je sve.
langsam, aber sicher

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Prvo promeni ulje, stavi nešto jeftino jer će i onako da leti napolje posle 400-500km. Može da se uprska malo ulja u cilindar kroz svećice i onda probaj, sa izvađenim svećicama, da ga anlasuješ. Ako neće a akumulator je dobar, možda je anlaser zapekao ili klipovi. Onda probaj da ga poguraš malo u brzini čisto da se klipovi odlepe i razmažu malo ulja po cilindru. Potom proveri sistem za gorivo, ko zna koliko je zarđao rezervoar pa bi za prvo startovanje trebalo da dovedeš gorivo iz neke flaše, promeniš filter i vidiš pumpu koja je potpuno suva od stajanja pa bi u nju špricom mogao da upumpaš gorivo i ostaviš da odstoji dva tri sata.
Takođe od tolikog stajanja su sigurno propali i homokinetički i ležejvi pa prvo teraj polako čisto da se ulje razmaže i skine koroziju pa ako se čuju sledi menjanje. Naravno podrazumeva se da promenš ulje u menjaču

zbunjen

Post by zbunjen »

hvala na odgovorima.. bice vrlo zanimljivo vidim kada pokusam... :D
Aaaa, pa to ne moze.. To ne pasuje... To je djunta sa sitnim nutom...

ВАЗ Майка

aleksd

Post by aleksd »

Ja na gorivo skroz zaboravio... Benzin posle 6 meseci stajanja nije za upotrebu, osim ako nisu dodavani aditivi koji to za neko kraće vreme mogu produžiti, na primer kod motocikla preko zimskog perioda. Pored toga postane i agresivan i nagriza čak i gumena creva. U svakom slučaju treba stari izbaciti iz celog sistema. Ulja ne bih menjao dok ne vidim ima li išta od tog motora...
langsam, aber sicher

stefanm
Automobil: ford, lada

Post by stefanm »

moze biti korozije u cilindrima i kad svecice nisu skinute. nafta se sipa kada probas rucno (kljucem ili na tocku) da okrenes motor koji krug , a on nece (zapekle karike). tada je situacija losa, potrebno je otvaranje otora. u suprotnom ako se motor okrece potrebno je naliti novo ulje, gorivo, zameniti filtere, procistiti karburator, pa probati sa novim akumulatorom, a pre toga po mogucnosti izmeriti kompresiju. rezimiram, da bi upalio jedan motor (smatram da je benzinac) osnovno je dobiti varnicu na svecici i gorivo u karburatoru. potom idu ostale sitnice....
budalama uvek treba ustupiti "prvenstvo prolaza"

aleksd

Post by aleksd »

Ajde neka bude da ta korozija (osim one koju sam pomenuo) nastane od neke kondenzacije ili šta god, šta će tu nafta da mu pomogne? Ako nije zaribao, nema potrebe, a ako jeste možeš da mu sipaš šta god hoćeš, otvaranje mu ne gine. Primera radi, na motoru koji je stojao 8 godina klipove sam povadio ali pomoću prese...
langsam, aber sicher

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

knjige starostavne(ruska uputstva) kazu sipa se po 30 grama toplog ulja po cilidru i vrate svecice(predhodno se izvade ) i ostavi da prenoci. sutradan se uspe ista kolicina petroleja u cilindre i proba da se na radilici gedorom ili nekim kljucem okrene nekoliko krugova, ocistiti svecice(proveriti zazaor), vratiti ih na mesto ,dovesti gorivo i verglati....
Last edited by jeronimo on Mon Sep 12, 2011 9:11 am, edited 3 times in total.
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

jeronimo

Post by jeronimo »

posle ide zamena ulja i filtera....i prvi servisni intervalal na 50% od redovnog...

stefanm
Automobil: ford, lada

Post by stefanm »

aleksd wrote:Ajde neka bude da ta korozija (osim one koju sam pomenuo) nastane od neke kondenzacije ili šta god, šta će tu nafta da mu pomogne? Ako nije zaribao, nema potrebe, a ako jeste možeš da mu sipaš šta god hoćeš, otvaranje mu ne gine. Primera radi, na motoru koji je stojao 8 godina klipove sam povadio ali pomoću prese...
nafta razlaze do izvesne mere ae da je tako nazovem "koroziju"... bio je ovde neki post,slike takodje, covek potapao karburator 24 casa - neprepoznatljiv je bio u odnosu pre potapanja, malo je reci sijao je posle potapanja. tako da ako je minimalno zapeknuce, pomaze nafta (takodje sa malo ulja). uostalom ne zapekne klip vec karike za zid cilindra pa je na ovaj nacin ponekad moguce resiti taj problem bez otvaranja motora.
budalama uvek treba ustupiti "prvenstvo prolaza"

aleksd

Post by aleksd »

Mož' da bidne al' ne mora da znači... Pre će biti da prvo zapekne karika za klip (video u praksi, a i principi elektrohemijske korozije, galvanske ili kako hoćeš govore u prilog) što će reći da nema podmazivanja... Elem, da ne bude da sad ja isterujem svoje, ako je zpeknuće malo kako kažeš, vredi probati, mada bih posle probe (ako je uspešna) merio kompresiju na cilindrima. Dešavalo se da je u pitanju samo jedan klip pa iberlauf šalje dimne signale kao indijanci...
langsam, aber sicher

jeronimo

Post by jeronimo »

e nasmeja me, stvarno.... :D odlicno poredjenje...

Post Reply