Sta kupiti a da ne stoji u garazi zbog preskupog odrzavanja?

Moderators: dejo, djape1977, Alexa, Shone89, radek mb

Bishop

Re: Sta kupiti a da ne stoji u garazi zbog preskupog odrzava

Post by Bishop »

To svakako, ovlašćenim serviserima samo zapretiti pisanjem centrali ili zaista pisati centrali. Svi problemi nestaju, imao sam slučajeve vezane za mobilne telefone.
Trebaće prsti guzici svrbljivoj!!!

choksi
Automobil: 111

Post by choksi »

Društvo jel ima neko iskustva sa Kia carens (2 generacija oko 2003g). Ali lično ili neko koga zna, utiske sa neta sam pročitao.
http://images3.polovniautomobili.com/us ... 00x600.jpg

dejo

Post by dejo »

Evo mogu ja da iznesem svoja iskustva sa Hyundaiem i30 1.4 16V benzin:

Brat je prije nepunih par godina kupio navedeno vozilo novo.
Za dva mjeseca će biti točno 5 godina i do sada je prešao 97 000 km.

Nakon pola godine od kupnje izlizao se kožni volan i ručica mjenjača.
Nakon malo natezanja sa servisom zamijenjeni volan i ručica.
Oni to slikaju pa kao šalju u centralu pa čekaju odobrenje bla bla uglavnom treba biti strpljiv i uporan odnosno dosadan i napokon oni to promijene. Zamijenjeni volan i ručica i dan danas su u dobrom stanju.
Inače cijena novog kožnog volana je blizu 700 eur al naravno zamijenjeno u servisu besplatno jer pokriva garancija.

Nedugo nakon toga puca treće štop svjetlo i ono je brzo zamijenjeno. Mislim da ih je brat do sada zamijenio tri ili četiri komada tog štop svjetla. To im je kao mana i to mijenjaju bez pogovora. Inače to štop svjetlo košta oko 150 eura novo.
Ko da je od zlata a ne malo plastike koja ne valja ništa.

Na nekih 50 000 km mijenjano komplet kvačilo. Lamela, korpa, ležaj ne znam da li je i zamajac. Nije bilo nikakvih simptoma al je dobio dopis od Hyundaia da je tu neka greška i da se javi na besplatnu zamjenu.

Kožica (navlaka) ručice mjenjača je mijenjana dva puta. Baš je neka nekvalitetna koža.

Prozori su jednom nešto zezali. Riješeno u servisu.

Ogledalo retrovizora ispalo na čistu miru. Riješeno u servisu.

Kvaka od vozačevih vrata nešto zezala pukla neka plastika. Riješeno u servisu.

Na 85 000 km displey na satu počeo treperiti, zamijenjen displey i sada displey pokaziva 17 000 prijeđenih km.
Počeo brojiti od nule. :D

Bilo je još nekih šuškanja i crvčaka po autu i na svaku pojavu sličnog brat je išao u servis dosađivati i oni bi to rješavali podmazivanjem, dotezanjem...... a neki su i sami od sebe nestali.

Nedavno je bio na pregledu prije isteka garancije i uspio je izvući još u garanciji zadnje amortizere vrata od gepeka pošto su sadašnji dosta oslabili.

To su bili svi kvarovi do sada. Iako ti prvo kažu da auto ima garanciju 5 godina kad kupujes i sve divno krasno međutim kad treba nešto napraviti onda ima natezanja. Sve stavke koje naveo od kvarova nisu htjeli priznati u jednom servisu pa je išao u drugi, treći ovlašteni. Nisu u svakom susretljivi.

Sve ostalo na auto je ispravno i ok. Potrošnja je 7-7.5 lit prosječna, po gradu ide oko 9.
Auto je dosta bučan iznad 3500 okr/min. Pogotovo je bio bučam kad je bio nov. Već iznad 130 km/h na auto cesti je bilo baš bučno, međutim s vremenom i kilometražom se malo utišao.
Na niskim obrtajima ima dovoljno snage. Mjenjač je precizan i mek. Osjećaj na volanu je dosta dobar. Klasični je hidraulični.
Automobil kao ima 109 KS al mism da je to samo na papiru.
Komforan je i naprijed i nazad čak nazad i za osobe više od 190 cm.

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 »

To su mozda bile dečije bolesti, meni se on od pocetak svidjao

Post Reply