Novi pravilnik

Post Reply
Igor88
Automobil: Lada Samara 1.5,1.3

Novi pravilnik

Post by Igor88 »

Srpskim putem jedna marka vlada,
a to je naravno ruska lada.

zlatko83vr

Post by zlatko83vr »

Sreca pa imam zimske gume. Samo ne znam da li ima da se kupi nova prva pomoc i set sijalica bas za samaru ili pojedinacno se kupuju?
Danas vozim lajku na registraciju i ovo kad se spoji bice troskova

Gile
Automobil: Lada niva / Lada 110

Post by Gile »

Viđao sam reklame po novinama da je Galenika počela da pakuje nove setove prve pomoći ali ne znam kakva je situacija na tržištu i da li ima problema u nabavci. Koliko je meni poznato stari kompleti prve pomoći će važiti još godinu dana od stupanja novog pravilnika na snagu a po isteku tog perioda ćemo svi biti u obavezi da imamo nove komplete prve pomoći. Znači trebalo bi da smo po tom pitanju mirni još godinu dana.
Ovo u vezi sijalica je malo preterano, valjda je dovoljno da posedujemo odgovarajući tip sijalice za vozilo koje vozimo npr. H1,H4,... Ja sam na osnovu podataka iz tehničke knjižice otišao u prodavnicu i tako pojedinačno nabavio bar po jednu rezervnu sijalicu za većinu sijaličnih mesta. Malo je apsurdno da postoje razne "volvo", "reno", "mazda", "dačija" i sl. sijalice. Kao što neko reče u nekoj drugoj temi ko li uopšte piše ove pravilnike...

Gile

Post by Gile »

Upravo sam letimično pročitao pojedine delove novog Pravilnika (koji je bruyoni postavio u temi "Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima") pa rekoh da potvrdim navode iz prethodnog posta. Dakle što se tiče novih kompleta prve pomoći jasno je predviđena njihova primena u čl. 115 ali se u prelaznim i završnim odredbama, u čl. 138 navodi da se njihova primena odlaže za 12 meseci od stupanja na snagu Pravilnika. Znači da ne moramo da žurimo sa nabavkom i da imamo još godinu dana da ih nabavimo.
Vezano za sijalice, u čl. 118 Pravilnika je navedeno da treba da "odgovaraju po vrsti i obliku priključka za vozilo" što bi u prevodu trebalo da znači da je to odgovarajući tip sijalice iz tehničkog uputstva vozila a njihov broj, kao i vrsta i broj rezervnih osigurača koje je obavezno imati u vozilu, je određen u istom članu. Ko nema onu knjižicu gde su sadržani podaci o sijalicama samo treba da vidi na vozilu na kom sijaličnom mestu koja sijalica ide i da iste nabavi kao rezervne.

zlatko83vr

Post by zlatko83vr »

Cena kutije prve pomoci 2.400 do 3.500 dinara strasno

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

Gile wrote:Kao što neko reče u nekoj drugoj temi ko li uopšte piše ove pravilnike...
to sam se i ja pitao u jednom postu na cbc.rs .
i kako ce vlasnik luksuznog vozila da zameni sijalicu na putu ako pregori? Tvrdim da ogroman procenat takvih sofera zna samo kako se otvara hauba, a o zameni sijalice, nivou ulja ili kojecega da ne pricamo.

btw. da li Tigar TG621 sme da se vozi zimi?

Gile

Post by Gile »

Čini mi se da na TG621 treba da piše "all season", tj. da je univerzalna guma (ispravite me ako grešim). Danas je neki lik na TV-u, jedan od tvoraca ovog pravilnika, baš pričao o tome pošto ga je voditelj pitao šta da rade vozači koji imaju univerzalne pneumatike? On je rekao da ako imaju odgovarajuću šaru neće morati da kupuju zimske i nešto kao u smislu "takve vozače nećemo sankcionisati". Kažem, to sam slučajno čuo u prolazu na TV-u tako da to svakako treba proveriti

Delic9

Post by Delic9 »

Jeste, TG621 je all season.
СРБИЈА
Конвертор

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

a gde je u gradu znak za upotrebu lanaca? :mrgreen:
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

Gile_NBGD

Post by Gile_NBGD »

E,to za lance i mene zanima?Evo citam u danasnjem presu da ce lanci biti obavezni.Kao deo zimske opreme?

altinjanin

Post by altinjanin »

da,moracemo imati u gepeku,pa ako traze da pokazemo,inace cemo biti kratki za ''nekoliko'' crvendaca...to jedva cekaju,trebaju im pare,o tome se radi... nije im dosta do sada,pa traze jos...

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

gde je saobracajnim znakom receno da su obavezni lanci, moramo ih stavljati. u suprotnom, lanci u gepek...

sto se mene licno tice, izdatak ce mi biti da kupim lance sad, i da ih drzim u gepeku. za 18. godina koliko je imamo, nikad nisu zatrebali lanci, ali nikad, a vozena je svuda po snegu.
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

altinjanin

Post by altinjanin »

Ni ja nikada nisam lance stavljao,a prosla je lajka svuda gde sam je terao :)

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

mislim da bi ovim pravilnikom trebale da se izuzmu Lade. :D nama samo dobra guma i to je to... :D
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

altinjanin

Post by altinjanin »

:D zima,optimalni uslovi za ruska vozila,sto veci minus-to bolje! :prvi

Post Reply