Newbie tema - off road voznja

Moderators: dejo, jeronimo, na benzinskoj me vole, parkvets

Kocha
Automobil: Niva

Re: Newbie tema - off road voznja

Post by Kocha »

Bio juče, i sve je po tehničkom ok. E sad, u razgovoru sa Daretom smo došli do mogućnosti da pošto je Niva 99to godište, ima stari servo kočioni sistem, pa da je zato mekši, jer je jednostavno slabiji i manji. Zato ću da pitam u servisu da li može da se stavi servo koji se ugrađuje posle 2000tih, a pre ovog zadnjeg koji se stavlja od 2012te.

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

moze da se stavi veci servo, a ja bi prvo zamenio crevo do serva jer je mozda porozno pa gubi podpritisak....
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

Ne znam kako ti je okrenut rezerni točak. Ako je licem na dole, onda ćeš morati da ga okreneš licem na gore kada budeš stavio novi servo. Sitnica koja je uvedena sa pojavom većeg servo uređaja ;)

Kocha

Post by Kocha »

Jedno glupo pitanje. Tecnost za hladjenje mi je pala ispod min oznake. Da samo dospem vodu/antifriz ili treba da se ceo sistem isprazni pa da se uspe?

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 »

Samo dospi 100% koliko treba, ako je plav onda je G11 ako je drecave boje onda je G12, to moraš da znaš.

Kocha

Post by Kocha »

Zato i pitam, posto je ovo sto je bilo usuto unutra prljavo masne boje :evil:

aleko-2141

Post by aleko-2141 »

Menjaj sve i budi miran, imaš NIS ov i Valeo, oba dobra i testirana, ja dajem glas za Valeov al njega retko gde ima a trebaš razmiljati da ga nekad treba doliti a nije ti na dohvat ruke a NIS pumpi ima na svakom ćošku.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Izbacuj to iz sistema. Ispustiš, uliješ čistu destilovanu, ubaciš pola litre alkoholnog sirćeta, vozaš 4-5 dana tako, ispustiš i to, uliješ običnu vodu pustiš da jednom upali ventilator, ispustiš i to i onda naliješ G11 ili G12 sa NIS-a jer je em zastupljen em po standardu. Samo pripazi dok vozaš na destilovnu+sirće kažu da ne bi trebalo da padne ispod nule ali... bliži se decembar

jeronimo

Post by jeronimo »

opet ko o cemu ja ko baba o ustipcima. u novije lade(posle karburatora) ne sme da se sipa samo voda, teperature na kojima rade su oko 100c a cesto i preko. prokuvace i onda ce se raditi glava. ako zeli da ocisti sitem ima sredstava koja se sipaju u stari antiftiz pusti se da motor radi 15 minuta, ispusti saceka se da se sitem ohladi i crevom se ispere sistem tako sto se ostavi otbvorena drenazna rupa na bloku motora.
posle se ponovo otpusti cesma na hladnjaku i sve ispusti. nakon toga se uspe novi antifriz i obavezno ODZRACI sistem jer niva ima drugaciji rashladni sitem o 110 serije.
sredstva za ispiranje hladnjaka prozvode razni proizvodjaci,pod nazivom "Cooling System Flush"...

bruyoni

Post by bruyoni »

To da ne ide čista voda važi za sva vozila ali sada pričamo o ispiranju. OK možda sam trebao napomenuti 3-4-5 dana vožnje umerenim tempom tako da uz povećan pritisak u sistemu do kuvanja u tako kratkom vremenskom periodu može doći samo zbog već postojeće neispravnosti sistema.

jeronimo

Post by jeronimo »

opet, niva jako greje jer su neki elemnti rashlodnog sitema povezani posredno sa izduvnom granom, i u uputstvu pise ne sme cista voda ,mora bar 30% antifriza jer menja karakteristike. ako bude stajao u mestu i po zimi na tri minuta upalice ventilator a leti da ne pricamo...
onaj sitem o kome sam pricao je proveren i radjen na stotinama niva koje znam, tako da ne treba cackati mecku neki su cak i prilikom odzracivanja znali da prokuvaju, zalome slavinu na hladnjaku. itd jer nisu pazili... a o opekotinama da ne pricam. najbolje je ako nije verziran da ode kod nekog majstora u kog ima poverenja i odradi to kako treba

bruyoni

Post by bruyoni »

A opet tako su ispirana vozila kojima termostati otvaraju na 92-97 a ventilatori pale 105-110 mahom fordovi, japanci i prve generacije koreanaca gde su vlasnici slušali "stručnjake" iz kamiona i na pumpi kojima je G48 i BS6580 isto jer ima istu/sličnu boju i nije bilo nit ključanja nit krivljenja glava. Pritisak.
Da li niva i dalje koristi termostat koji otvara na 85-90?
Svi ti sistemi su napravljeni da mogu da rade i na vodu u slučaju potrebe, čak i tehničku ili prirodnu. Opet napominjem da mogu a ne da bi trebali ali u slučaju nužde ili kratkog vremenskog perioda ništa se neće desiti dokle god se koristi zrno razuma.

Hoću da kažem, treba znati šta i kako se radi.

aleko-2141

Post by aleko-2141 »

Misliš 92-87.

bruyoni

Post by bruyoni »

To je pravilno oznagavanje raspona za neki prekidač ventilatora
Ovde mislim raspon potpunog otvaranja termostata na različitim vozilima neki na 92 neki na 95 neki 97... i na uključivanje ventilatora neki pale na 100 nekih na 105 drugi 110 pa sad gde ugase obično pet stepeni niže, bitno mi je bilo da ukažem kako pale ventilator tek iznad 100 stepeni

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Post by BokeYGTi »

meni recimo 112ica pali ventilator na 107-108 stepeni. prvi put sam se istripovao zesce a sad sam vec navikao. :D
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

Post Reply