Ispada mjenjac u 5oj brzini

Moderators: dejo, jeronimo, na benzinskoj me vole, parkvets

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Re: Ispada mjenjac u 5oj brzini

Post by jeronimo »

ma razumemo se, ali sam materijal je podlozan svemu pa i koriziji cak i mikrodeformacijama na spojevima flansni reduktora i vratila(koje kada se zajedno deformisu ne uticu na ukupni disbalan ali pojedinacno su pomerene). kardan je u idelnom balansu samo kratki period posle osnovnog balansiranja (zato i preporucuju da se proveri na max 100 000 i to vazi za sve proizvodjace (cak i mecka G) tkao da je kardan uvek u manjem ili vecem disbalansu(kod ternskih vozila). rotiranjem na proizvoljno taj disbalans se samo pojacava i to je osnovni razlog zbog koga treba da se sve vrati tamo gde je i bilo. a to je normalno u civilizovanom sveti kad nesto pomeris vratis ga tamo gde si ga i nasao... :)
Last edited by jeronimo on Wed Aug 31, 2011 9:14 am, edited 2 times in total.
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

aleksd
Automobil: Golf, Niva

Post by aleksd »

U svakom slučaju ne može da škodi. Ja beležim uvek, rus je to, kod njih nekad ni zakoni fizike ne važe :? Inače (ne dolivam ulje na vatru) kupio sam Nivu sa 7000 i prošao još blizu 150000, svašta sam menjao, naročito lamele ali tu gumu nikad...
langsam, aber sicher

nemanya
Automobil: NIVA 4x4

Post by nemanya »

jeronimo wrote:ma razumemo se, ali sam materijal je podlozan svemu pa i koriziji cak i mikrodeformacijama na spojevima flansni reduktora i vratila(koje kada se zajedno deformisu ne uticu na ukupni disbalan ali pojedinacno su pomerene).
Mene su u stari majstori učili jednom drugom pravilu. A to je da kad je nešto deformisano na način kako si ti naveo (mikrodeformacija) nikada više ne možeš da ga vratiš onako kako je bio pre rastavljanja.
Za takvo uklapanje moralo bi da postoji vođenje od sigurno stotog dela milimetra,a možda i hiljaditog.

Ja 100% odovorno tvrdim da mikrodeformaciju pri spajanju flanše reduktora i vratila nikad više nećete vratiti tako da se sve uklopi kako je bilo pre rastavljanja.

jeronimo

Post by jeronimo »

evo ajde jedan primer. prilikom prelaska preko kamena auto "sklizne " i kamen pretrci preko spoja izlaza reduktora i kardana napravi crticu(masa je tu ali je mali "prerasporedjena") ovakav spoj nece tresti u voznji(ili ce to biti jako malo) a ako ga recimo okrenes za 90 stepeni vibracije ce se javiti. mislim da sam bio jasan, u pravu si sa teorijske tacke ali u praksi se javljaju slicajevi iz "granicnog" podrucja tamo gde nije bas ni ovo a ni ono. zato kazem da potez kredom ili bojom, markerom ili tako necim ne kosta nista a moze da pomogne....
e sad ne znam sto sam sve ovo rekao :D ali ako ne skodi.... :) onda verovatno ono drugo... ;)

nemanya

Post by nemanya »

Ja još nisam sreo u svom radnom veku da, na već balansiranom delu, mase "preraspodeljene" na način koji si opisao (deformacija) ne prouzrokuju vibracije koje se osete,a što je najbitnije destruktivno utiču na ležišta i ležajeve. Toliko ja znam iz prakse :)

Slažem se sa celom pričom o obeležavanju,ako je poenta servisiranja i popravke da manje zlo koje je uočeno opstane u tom obliku, i da posle popravke ne bude još veće :)

jeronimo

Post by jeronimo »

aman ,da...napokon :D o tome sam pricao... ;)

stefanm
Automobil: ford, lada

Post by stefanm »

uf, da konacno
budalama uvek treba ustupiti "prvenstvo prolaza"

nemanya

Post by nemanya »

Onda svaka Vama čast ako tako servisirate tehniku.

To je sve što imam da reknem pre mog isključenja sa ove tematike.

Srdačan Vam naklon i pozdrav upućujem! :)

stefanm
Automobil: ford, lada

Post by stefanm »

drago nas je ... takodje
budalama uvek treba ustupiti "prvenstvo prolaza"

djape1977

Post by djape1977 »

nazvao me juce neki lik u vezi menjaca 5b za nivu koji drzim u oglasima. klasicna prica, ispada iz 4. i 5. brzine, zuji, zvizdi itd.

ok, prodam mu menjac.

odem do njega jer se ispostavilo da je na 3 km od mene.

nisam nikad u zivotu video menjac u gorem stanju od njegovog! niva je 2000 i neko godiste i presla je 102.000km. menjac je remontovan na oko 80.000km. radijalni luft u spojnickoj osovini 5mm. kada smo mu skinuli zvono menjaca na prednjem lezaju su falile 2 kuglice!!! venac unutar lezaja koji treba da ih drzi je plasticni. podloska izmedju rukavca semeringa i lezaja okrenuta naopako. svinjac neopisivi. zadnji lezaj 3mm lufta. potrosene viljuske, sinhroni, zupcanici. fasciniran sam da je uopste radio.
j***** auto bez kardana

jeronimo

Post by jeronimo »

da, cudo je sta taj auto moze da izdrzi. ali mu obicno dodju glave "serviseri" :x ,oni koji poznaju tematiku ima ih da ih nabrojim na prste jedne ruke... :D
spisak razloga je dugacak od curenja ulja i nemenjamnja istog ko zna koliko, do voznje u petoj sa 45 na sat i teranja iz iste u redukovanoj pa opet pun gas, sipanja pogresnih ili manje-vise neodgovarajucih ulja u menjac, itd...
tako da kada god sam negde ranije terao auta na servis(dok nisam poceo skoro sve sam da radim) moralo je bar 50% ponovo...
stalna kontrola i 4 -oro ociju da se otvori... :shock: :D

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

jeronimo wrote: tako da kada god sam negde ranije terao auta na servis(dok nisam poceo skoro sve sam da radim) moralo je bar 50% ponovo...
+1 :x :x :x

Locked