Ispada mjenjac u 5oj brzini

Moderators: dejo, jeronimo, na benzinskoj me vole, parkvets

thief
Location: Sarajevo, Automobili: Lada Niva 1,7 , Citroen Xantia 2.0i 16v, Yugo Koral 45

Ispada mjenjac u 5oj brzini

Post by thief »

Pozdrav svima evo mene opet.
Na putu za Bjelasnicu danas desilo mi se sljedece, a to je da mi je mjenjac pri ubacivanju u 5 brzinu, nakon davanja gasa vratio se u ler polozaj. Dakle nisam mogao da vozim u 5oj. Sve ostale brzine funkcionisu u redu. Da li je u pitanju sinhron ili je nesto drugo u pitanju. Ovo mi se nikad nije desilo ni sa jednim autom, pa je novo za mene.Recite savjete sta mi je ciniti.

Unaprijed hvala.
Jel tako...tako jee

aleksd
Automobil: Golf, Niva

Re: Ispada mjenjac u 5oj brzini

Post by aleksd »

Imao sam sličan problem na nekih 110-120000 pređenih km. Kod mene pukao šraf na snopu. Na sreću majstor uspeo da ga odvije pomoću magneta (oni teleskop kao antenica) bez nekog većeg rasturanja. Ne garantujem da je to i kod tebe ali teško da sinhron može da ti pravi takav problem. Da je on krčao bi pri ubacivanju ali bi ubacio. Dok se ne otvori, teško je reći tačno šta je u pitanju...
langsam, aber sicher

thief
Location: Sarajevo, Automobili: Lada Niva 1,7 , Citroen Xantia 2.0i 16v, Yugo Koral 45

Post by thief »

OK...ici ce na kanal cim prije stignem do tad parkirana ceka...
Jel tako...tako jee

djape1977

Post by djape1977 »

moze da bude 100 gluposti a moguce da je samo prvi simptom ozbiljnog kvara. na zalost, iskustva sa remontovanjem ladinog menjaca su generalno losa. majstori skupi a delovi jos skuplji. koliko je presla lajka dosad?
j***** auto bez kardana

thief

Post by thief »

Presla je oko 70 000 km. Do sad mijenjao jednom set kvacila, te oba cilindra. Na mjenjacu nije nista radjeno osim provjere ulja i sipanja istog.
Jel tako...tako jee

djape1977

Post by djape1977 »

bez namere da baksuziram, spremi se za zamenu menjaca. znam vec puno primera da su umirali na oko 80.000 totalno i definitivno.
skini menjac, vidi sa nekim ko to ume da pokusa da nadje kvar, ako je neka sitnica ok, ako treba da se menjaju lezajevi, viljuske itd, kupi drugi. remont te nece izaci ispod 250e a crci ce opet u roku od par hiljada km u najboljem slucaju jer su delovi katastrofalno loseg kvaliteta. nov menjac je oko 550e, dobar polovan 150-200e. ako se ne snadjes u lokalu, kontaktiraj me pa cu ti poslati manjac busom ili kamionom, kad sam mogao za CG mogu valjda da promuvam jedan i u BIH
j***** auto bez kardana

thief

Post by thief »

Ok...hvala unaprijed. Posto je u Sarajevu poprilicno hladno, sutra cu pokusati kod majstora da utvrdim i lociram kvar. Pa cu da vidim sta i kako dalje.
Jel tako...tako jee

vladista
Automobil: Lada Niva 1.7

Post by vladista »

Peta brzina je najdalje na snopu od motora...ima budza na menjacu kod samog izlaska kardana u odnosu na cetvorobrzinski menjac....tu mu je zupcanik od pete brzine.....ali.....i moje misljenje je da ti je najlakse naci dobar polovan menjac.....retko to ko zna da lepo uradi a jos teze je naci kvalitetne delove.....

djape1977

Post by djape1977 »

j***** auto bez kardana

thief

Post by thief »

Citam sve ove teme i moram da kazem da kod mene nije bilo nikakvih problema i zvukova prije nego mi se ovo desilo. Nije bilo zujanja niti pistanja. Nista.
Kod nas je ponovo pao snijeg, temperature su u debelom minusu. Od 4 majstora koja znam da bi mi mogli pomoci niti jedan trenutno nema prostora da me primi. Tek u ponedeljak mozda jedan od njih. Pa cemo da vidimo sta je.
Jel tako...tako jee

thief

Post by thief »

Pozdrav svima. Evo proljepšalo se vrijeme, te je došao red i da se na Nivi riješi problem sa 5 brzinom. Jutros sam je odvezao kod majstora, te otišao na posao. Majstor je svoje odradio. Problem je bilo u šarafu na snopu. On je pukao. Bez nekih većih problema isti je izvadjen i zamjenjen.Takodje zamjenio sam i na hardijevom zglobu, gumi geling, ili kako se vec zove ta guma. Raspala se potpuno. U mjenjač je nasuo novo ulje i to je to. I sad Niva ide ko luda. Još jednom hvala svima na savjetima.

Image
Jel tako...tako jee

aleksd

Post by aleksd »

Rekoh ti ja :angel Šalim se naravno, hvala što si podelio sa nama, mrzim postove bez rešenja. Izbegavaj da voziš u petoj na malom broju obrtaja. Koje je godište Niva?
langsam, aber sicher

thief

Post by thief »

2002...stigla je na 77000 km...
ja je vozim evo 2 godina, presao sam s njom oko 30 000km...
Jel tako...tako jee

aleksd

Post by aleksd »

Moja je 12.2003. to je od prilike ta serija ali se kod mene to desilo posle 100000. Mada možda i nema neke veze, više sumnjam na vožnju pri malim obrtajima motora u petoj. Moj matori je konstantno tako zlostavlja :evil:
langsam, aber sicher

thief

Post by thief »

Sta podrazumjevas pod malim obrtajima? Na koliko obrtaja ubacujes u petu???
Jel tako...tako jee

Locked