Neukljucuje ventilator hladnjaka

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

Zile
Automobil: LADA 112 1.6 16V

Neukljucuje ventilator hladnjaka

Post by Zile »

Danas sam se je vozio i temperatura motora je bila okej,kad sam dosao kuci hteo sam da proverim dali radi ventilator od hladnjaka pa sam je ostavio da radi u mestu da digne temperaturu da bi upalio ventilator.Skala je pokazivala preko 90c i falilo je da udje u crvenu pa sam ugasio motor da neprokuva.Znam da kod crvene 1.6 16v cim dodje na 90c ona ukljucuje ventilator a kod ove crne 1.5 8v neukljucuje ventilator.Probao sam ventilator direktno i on radi.Sumnjam u senzor davaca temperature pa bi voleo da cujem vase misljenje.Imao sa sam u crvenoj rezervni senzor i kad mi je bas trebao veceras da ga zamenim na ovoj crnoj nisam uspeo da ga nadjem gde sam sam ga ostavio,tako da cu sutra da kupim novi.gledao sam na tabli osiguraca znak za ventilator osigurac od 25 A i on je ispravan jer radi ventilacija u kabini pa prepostavljam da je ovaj od hladnjaka preko njega.Sta li jos moze biti jel imao neko problema od vas sa ovim.Pipao sam hladnjak i on je bio vruc kao zizka. Image Image

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Re: Neukljucuje ventilator hladnjaka

Post by rascho »

Mora negdje biti i relej preko kojeg ecu uključuje ventilator, samo što ne znam gdje je. Potraži ga :)
Inače sa dijagnostikom je moguće očitati temperaturu sa tog senzora, pa onda znaš da li dobro pokazuje, a moguće je i na tipku paliti i gasiti ventilator, pa onda znaš da li radi relej kao i ostatak strujnog kruga.
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

Zile

Post by Zile »

dali mu je relej u tabli gde su osiguraci ili negde drugde.

rascho

Post by rascho »

Ja mislim da je tamo između nogu vozača i suvozača, tamo ima hrpa releja.

Zile

Post by Zile »

ja mislim rascho da si u pravu da su tu releji.Zamenio sam danas senzor temperature i opet isto se desava kao i pre.Ali kad skinem dzek sa senzora ventilator radi nonstop bez obzira dali temperatura 60 ili92 stepena.Cima vratim dzek ventilator se ugasi askala pokazuje blizu crvene.Ovo sa skidanjem dzeka sa senzora sam odradio na crvenoj 112 1.6 16v i isto se desava.Nisam pametan sta moze biti.Polako sumnja u termostat da nije nesto do njega.Ali kad radi ventilator temperatura je oko 85cdo 90c na ladi 1.5 8v kod koje je problem.

Zile

Post by Zile »

kupio sam juteos senzor temperature 750din i ulozak termostata 750din.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Termostat nema veze sa paljenjem ventilatora, OK ima ali posredno pošto on samo pušta vodu u hladnjak.
Čim se pali kada ištekaš sa senzora onda znači da i relej radi kako treba, što navodi da senzor ne funkcioniše kako treba, probaj taj novi ako ne probja i onaj sa 16V mašine jer on, ako dobro shvatam, radi normalno. Da imaš bilo kakvu dijagnostiku lako bi utvrdio po očitavanju temperature radi li senzor kako treba ali možeš i preko otpora da utvrdiš samo ti treba da zagreješ vodu na neku tačnu temperaturu ili makar neki čestit termometar da pratiš otpor u zavisnosti od temperature vode.

rascho

Post by rascho »

A da nije tebi riknuo taj senzor sa jednom žicom, što šalje temperaturu na tablu, pa ti tabla pokazuje blizu crvenog, a ono zapravo ispod 90C?

Zile

Post by Zile »

Zar instrument tabla kod modela sa ECU nedobija podatke od racunara sto se tice temperature.Najgore pored svega je sto tako reci nema nikodijagnostiku za ladu u lazarevcu postoji samo jedan u stepojevcu i kosta 3000 din kacenje na dijagnostiku a za ostala vozila u proseku 1000 do 1500din i plus sto neceju da ti kazu kvar vec oni sami hoceju da otklone kvar sto se dodatno placa laksije receno da ti oderu kozu.Gledao sam na crvenoj ladi 16v na njenom putnom dijagnostickom racunaru pokazuje temperaturu tecnosti i kad krene od 86c tecnos da raste temp do 92c ono pokaze i cujem kad pali ventilator.Moracu da snimim kad budem imao vremena dali postoji mogucnost da po potrebi prebacim putni racunar u ovu sa 8v.Jedina sumnja je da ECU neukljucuje ventilator kad treba.

rascho

Post by rascho »

Vjerojatnost da ti je riknuo ECU je užasno mala, nemoj se s tim niti zamajavati.
Imaš dva senzora, jedan je za ECU on ima dvije žice, a drugi je za tablu, on ima jednu žicu i gumenu kapicu na vrhu.
Probaj prebaciti putni kompjuter, mislim da bi trebalo ići, jer su oni obično rađeni za više ECU-a.

Zile

Post by Zile »

Drustvo RESEN je problem.Kod ove lade 1.5 8v ventilator pali na nekih 96 ili 98c ventilator za razliku od lade 1.6 16v koja ukljucuje na 92c.E sad da bi ova crna ukljucivala na 92c dali bi trebao da trzim senzor za tu vrednos ili da se u ECU podesi parametar da ukljucuje na 92c.Dali postoji mogucnost promena parametara ECU ?

BKS_tmo

Post by BKS_tmo »

105 stepeni celzijusa! Dobro ste pročitali. ECU pali ventilator tek na 105 stepeni. Pretpostavljam da je to biser nekog inženjera/programera koji se u trnutku pisanja programa za ladin ECU družio sa vodkom. I onda se dešava da zbog velikog pritiska i temperature popuštaju spojevi na crevima, zna i čep na posudi da se izvitoperi i onda sistem gubi tečnost. Sve sam to, nažalost, iskusio ovog leta jer se auto često vozi po gradu. Vodim se mišlju da ubacim hladnjak sa ventilatorom i termoprekidačem iz Samare ili možda povezati ventilator direktno na prekidač, to je možda i jednostavnije rešenje.
[img]http://i220.photobucket.com/albums/dd85/BKStmo/CopyofA002.jpg[/img]

Zile

Post by Zile »

To sam i ja mislio BKS_tmo kad bi ubacio hladnjak od samare koji vec imam jer na njemu ima termo davac za ventilator ili da se ubaci prekidac.Kod moje crven 1.6 16v pali ventilator na 92c dok kod ove crne 1.5 8v tek na 98c sto je velika ludost.Manji je posao namestiti prekidac ali mora se cesce obracti paznja na skalu.Dali moze da se promeni parameta u ECU da pali na 92c ventilator.

BKS_tmo

Post by BKS_tmo »

A i ovako stalno buljim u tu skalu, iz straha da se ne pregreje, to je postalo hronično ponašanje kod mene. :)
Što se tiče programiranja samog ECu-a, mislim da je to već malo zahtevniji poduhvat ali možeš se raspitati kod ovih što rade čip tjuning.
[img]http://i220.photobucket.com/albums/dd85/BKStmo/CopyofA002.jpg[/img]

Zile

Post by Zile »

Ekonomski nije isplativo da se petljam sa chip tjunerima jer taj poduhvat nebi bio mozda jeftin,vec mi nepreostaje nista drugo da joj ugradim prekidac za rucno ukljucivanje ventilatora to je veoma prosto i jednostavno da se nenaskodi ECU.Posto imam hladnjak od moje samare sa komplet ventilatorom mozda se desi da zamenim hladnjak i da njegov termo davac preko jednog kvalitetnijeg releja ukljucuje ventilator i plus na to se doda jos i prekidac.

Post Reply