Svetlo časovnika

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, milanovic986, pesadinac, letnjikovac

bakivet
Automobil: l 110 8v

Svetlo časovnika

Post by bakivet »

Vidim sinoć , kada sam pošao na doček, ne radi mi svetlo časovnika na kontrolnoj tabli (desno). Predpostavljam da je riknula ubodna sijalica. Jel skidao neko taj časovnik i koja je šema da se to zameni?
http://www.palvet.webs.com/

francuz

Re: Svetlo časovnika

Post by francuz »

Pazljivo zavuci noz sa bocne strane casovnika i izvuci ga napolje. Kada ga izvadis otkaci dzek radi lakse manipulacije. Videces i crni poklopac ispod koga se nalazi sijalica. Zakreni ga u jednu stranu i izvadi. Stavi drugu sijalicu i to je to.

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

Menjao sam tu sijalicu,lepo ti je drug francuz objasnio :)
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

lada-senta

Post by lada-senta »

Bakivet,samo jedna sugescija,moze da se kupi za 150 dinara led sijalica,njima je radni vek oko 50000 sati,znaci u ovom zivotu vise nema menjanja sijalice:-)

bakivet

Post by bakivet »

Hvala drugari. Javljam šta sam uradio kad završim operaciju.

bakivet

Post by bakivet »

Heh, sinoć čekam na pumpi da sipam gorivo i hajd malo da se zabavim časovnikom. Skinem časovnik, odvojim buksnu, kad neće da se odšrafi onaj deo pozadi gde ide sijalica - zapeklo uzmem onda da ga rasturam odnapred :)
Tako ram ga "lepo" rasturio da su mu poispadali svi plastični točkići. Uzmem ,onda, odvojim sijalicu i shvatim da nemam takvu u set-u. Iskreno ,pribojavao sam se da neću uspeti da sveponovo da vratim, međutim, uspeo sam. Vidim jutros sat je tačan. Razglavio sam originalno mesto za zamenu sijalice. Sad se može lakše odšrafiti. Ostaje , samo , da kupim sijalicu ;)

altinjanin

Post by altinjanin »

I kosta 20 dinara :) :) :)

bakivet

Post by bakivet »

Poskupelo.Sad je 50 din.
Zamenio.

altinjanin

Post by altinjanin »

:xixi

lada-senta

Post by lada-senta »

Hmm,da pitam nesto.Ja danas hteo da zamenim sijalicu oborenog svetla,samo izvadio staru,i nista nisam dirao,pasad na onoj strani nemam oboreno vetlo,i nestalo mi osvetljenje instrumenta u kabini. Znaci imam struje,svi instrumenti rade,rade mi sve smigavci,podizaci,unutrasnje svetlo u kabini itd....i na ovoj strani dugo svetlo,a kod kratkog nemam struje,i neznam kakve veze ima snjim,ali ni osvetjavanje instrument table-mozda su na istom napajanju. Promeniosam osigurac,pa i relej kratkog svetla,pa ne pomaze. Jel se nekome desavalo slicno,i koje je resenje??Gledaosam kablove u motornom prostoru,tamo ne vidim nikakav osigurac,pa nemam pojma sta moze biti.

bakivet

Post by bakivet »

Ili je osigurač ili ti se razletovala masa. Ima nesto ispod auta u visini prednjih sedišta , na sredini. Moj majstor to zove "masište" neznam bolji naziv niti sam stručan da ti bliže objasnim. Tu su , valjda, kontakti za sve uređaje na tabli. To hoće da se se razlemi vremenom, pa ga treba zaletovati.
Pogledaj , još , po forumu. Pisali smo o tome. Ja nisam imao kontakt na pumpicama za vodu, i. tabli i svetlima. To smo zaletovali i rešili problem.

lada-senta

Post by lada-senta »

Pa ako ode masa,onda ne bi radilo ni dugo svetlo na onoj strani,a ne samo kratko,po mojoj logici:-) Ali provericu.

lada-senta

Post by lada-senta »

Pozdrav. Ja bi zamolio ako ima neko,ko se razume,znaci da je auto elektricar,ili slicno,da mi objasni nesto.
Naime,opisao sam problem,koji sam imao,odjednom je nestao oboreno svetlo,i osvbetljenje instrument table,ali samo na levoj strani vozila.Pogledaosam osigurace,releje za svetla,sve ocistio finom smirglom,i poprskao WD sprejom,da ne bude slucajno neka oksidacija.Znaci elemente elektricne instalacije sam detaljno pregledao.Uvece dosao jedan poznanik,ko se vise razume,i otkrio,da je halogena sijalica izgorela,i nekako odvukla struju,ali tako,da je osigurac ostao citav,znaci nije se iztopio.Znaci,problem je resen obicnom zamenom halogene sijalice.
Esad,molio bi lepo,nek mi neko objasni,kako je to moguce,da je sijalica izgorela,ili pravi spoj,bitno da zbog greske sijalice,ceo sistem stane,ali ne izgori osigurac,cak vise sto je kod svetla originalni osigurac od 7,5 A ,znaci nije bogzna kakva struja sto treba da ga istopi...Stvarnoi bi hteo da razumem.

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar »

losa je masa.
tek kad si ugradio potrosac - halogenu sijalicu - ona je povukla dovoljno struje da na mestu lose mase zavarnici i napravi spoj
ali to ne znaci da imas trajno resenje jer je dovoljno da u velicini mikrometra imas spoj pa da ti trenutno radi al ce se kasnije opet pojaviti isti kvar sve dok to ne pronadjes i ne otklonis

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca »

Ovo sto ti je elektronicar napisao je verovatno tacno iako ti se ponovo pojavi problem probaj da povezes neku novu lokalnu masu za taj deo instalacije pa davidis kako ce se ponasati. Ako radi dobro fabricku prekini i izoliraj.
To ti je mnogo brze i lakse nego da pratis putanju gde je vezana fabricka masa.

Post Reply