Visokonaponski kablovi

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

igic

Visokonaponski kablovi

Post by igic »

Prilikom vađenja kabla sa jedne svećice, na svećici je ostao metalni deo koji bi trebao da se izvadi zajedno sa kablom (cilindričnog oblika 4-5cm dužine). Kada sam ga izvadio, pregledao sam ga i nisam primetio da je negde lemljen ili sl.
Malo sam ga raširio i vratio nazad u kabl. Motor mi je i pre ovoga radio kao na 3 i 1/2 cilindra a i posle isto.
Jel imao neko sličnu situaciju, da li da kupujem nove kablove?
Hvala!

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Re: Visokonaponski kablovi

Post by rascho »

Taj kabl se može skroz rastaviti, tako da ti ostane samo pravi kabl u ruci, a svu onu plastiku okolo poskidaš. S tim da ovisi o kvaliteti kablova, ta plastika zna (valjda od viskoke temperature) postati skroz krta, pa lako puca, tako da rastavljanje radiš na vlastitu odgovornost. Dakle skineš onaj gumeni dio koji ide na svjećicu. Skineš onaj gumeni dio koji je savijen pod 90 stupnjeva i viri iz glave motora, kroz njega prolazi sam kabel. Kada odvojiš te gumene dijelove, kabel će ti ostati u plastičnoj cijevi. Da bi ga izvadio moraš malo vrtiti lijevo desno i lagano pomicati gore dolje, tako da bi ga izbacio iz ležišta koje se nalazi na strani gdje ide svjećica (taj metalni dio koji je tebi ostao na svjećici bi trebao ležati u plastičnom ležištu). Tako ti je kabel rastavljen na sastavne dijelove, pa onda vidi u kakvom je stanju i odluči dali da kupuješ nove. Naravno, ako ti tijekom procesa rastavljanj pukne ta plastična lulica, onda ćeš sigurno kupovati nove, ali ako pukne to znači da je kabel ionako bio za zamjenu.
Ako si ti taj metalni dio samo ubacio nazad u plastičnu lulicu, to ti sigurno nema kontakt, jer to mora biti stisnuto za kabel.
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

rascho

Post by rascho »

Kada smo već kod kablova, planiramkupiti Master Sport Extreme Sport http://www.ebay.com/itm/200720020428?ss ... 1423.l2649
Ima li ih za kupiti u Srbiji i koja je cijena? Tu u Hrvatskoj nema Master Sport dijelova, a za sada sam zadovoljan sa ovima što sam naručio (diskovi, pločice, termostat)

tomo 110
Automobil: lada 110 1.5 16v

Post by tomo 110 »

Za Master Sport kablove imaih vo Skopje cena oko 20evra,Fenox beloruski 30evra. Blatna Teslini kablove od 30 evra najjevtinije , pa i skuplje zavisno od modela,ima ih tri modela za 16ventila,za 8 ventila neznam cenu.
A cisto informativno me interesira koliko kilometara traju u prosek originalni fabricki kablovi za 1.5 16v.
Pozdrav.

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

Ja sam u aprilu stavio Vaz original 45e platio.
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

rascho

Post by rascho »

tomo 110 wrote:Za Master Sport kablove imaih vo Skopje cena oko 20evra
Master Sport ima tri klase kablova. Ovaj link što sam ja stavio je Extreme Sport, što im je najviša klasa, pa su i najskuplji, tako da treba precizirati koji su to Master Sport kablovi da bi se moglo usporediti. Po boji ide crna najniža klasa, žuta srednja klasa i crvena najviša klasa.

rascho

Post by rascho »

Evo naručio sam kablove sa onoga linka. Naravno, da ispravim sam sebe, kao što se na linku vidi Extreme sport su žuti, dakle žuta je najviša klasa, a crvena je srednja (Sport Klase).

Odmah da kažem da sam kablovima oduševljen. Prije njih sam imao Bosch silicone power, sa kojima sam također bio jako zadovoljan.
Da počnem od početka. Kada sam ih dobio odmah se vidi da su kablovi puno deblji od "normalnih" (po specifikaciji je promjer 10mm, ali nisam mjerio). Zbog toga sam morao skinuti one plastične vodilice koje drže kablove na glavi motora. Kablove sam zaštitio plastičnim crijevima, na mjestima gdje dodiruju metal glave. Dužina i izvedba kablova su odlično napravljeni, tako da se sve montira bez problema.
Prvo paljenje sam odradio na plin pri vanjskoj temperaturi oko 2C (odmah stres test). Inače to su uvjeti u kojima je paljenje na plin vrlo problematično i mora se dugo verglati. Na moje iznenađenje auto je odmah upalio, bez podužeg verglanja. Toliko sam bio iznenađen, da nekoliko sekundi nisam shvatio šta se događa i verglao sam i dalje iako je motor već radio. Tek sam nakon cca 2-3s skužio da trebam prestati verglati. Naravno, pri tako niskim temperaturama rad na plin nije gladak kao na benzin, tako da se vidjela očita razlika, ali sama činjenica da je tako lako upalio govori o očitom poboljšanjau u procesu paljenja, a pošto su kablovi jedina promjena, onda moram zaključiti da je do njih. Taj prvi dan sam cijeli dan palio na plin, a vanjska je temperatura bila do 6C. Inače je vidna promjena u radu motora pri najgorima radnim uvjetima, dakale, niski obrtaji, visoko opterećenje ili visoki obrtaji. Sljedeći dan se desilo nešto zanimljivo, počeo je teže paliti na niskim temperaturama (na plin naravno). Onda sam izmjerio Long term fuel trim i pokazalo se da je pao. Obično mi se kretao između 3 i 4, a sada je između 1 i 2. Znači da je ecu zaključio da treba ubrizgavati manje plina sa ovim kablovima (inače u zadnje vrijeme sam dosta često pratio LTFT, tako da nije slučajnost, jer mi je LTFT dosta stabilan), baš ću pogledati kako će se to odraziti na potrošnju, mada je pitanje da li ću išta moći primjetiti jer je, prema LTFT-u promjena od nekih 2%. Naravno, zbog toga što je ECU osiromašio smjesu, sada i teže pali na plin, ali to je normalno ponašanje (paljenje na plin se ionako ne preporučuje, neki proizvođači to čak onemoguće u softveru, a i inače ne palim na plin pri niskim temperaturama, ispod 20, samo je taj prvi dan bio stres test kablova).
Ukupan dojam u usporedbi sa starim kablovima je više nego odličan, a s obzirom na cijenu od 44eur (sa poštarinom iz Njemačke) ja sam prezadovoljan. Mogu preporučiti ove kablove, pogotovo plinašima. Ovako vidnu promjenu u radu motora nisam doživio nikada sa promjenom kablova; kada sam stavio Bosch, također se osjetilo poboljšanje, ali nije bilo ovako očigledno.

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

da dosta su deblji i sad puna snaga bobine dolazi do izrazaja, jos kada su svecice "sveze" sa manje od 20 000 km ili jos bolje iridijumske.... i ne bih ti preporucio paljenje na plin ispod te temperature bar ako volis svoj isparivac...malo trpi i vetilski sklop...
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

rascho

Post by rascho »

jeronimo wrote:da dosta su deblji i sad puna snaga bobine dolazi do izrazaja, jos kada su svecice "sveze" sa manje od 20 000 km ili jos bolje iridijumske.... i ne bih ti preporucio paljenje na plin ispod te temperature bar ako volis svoj isparivac...malo trpi i vetilski sklop...
Znam, ali ja volim stvari navlačiti do krajnjih granica. A k tome sa samo dva ušteđena rezervoara benzina mogu kupiti novi isparivač, a ako uštedim treći rezervoar benzina eto me u plusu :)
Do sada sam ih uštedio sigurno više od dva, a samo sam obavio jednu zamjenu membrana u ovih oko 170000 na plin. Doduše sa ovim ručnim prebacivanjem plin/benzin vozim tek oko 3 godine, ali u te 3 godine sam ga se napalio na plin.
Mada se pokušavam držati pravila da ne palim na plin ako je motor hladan i vanjska temperatura ispod 20, ali nekada je to jače od mene :)

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Kod tih MS i ostalih pakerskih varijanti malo mi sumnjivo koliko je u tim kablovima zaista provodnika a koliko izolacije.
Ne kažem da su loši, nisam ih ni probao, ali pomalo sumnjam u MS kvalitet, recimo Flash su bili deblji od ovih Teska koje sad imam ali im se izolacija počela kruniti nakon oko 2000 km

jeronimo

Post by jeronimo »

opet zavisi, master sport ima 3 kategorije ali jedini sud moze dati nas terster(rascho) i vreme.... ;)
neke stvari su im odlicne a neke su totalni promasaj ,uz to da se neverovatno kopiraju i ima divljaka koliko hocete....

rascho

Post by rascho »

Za trajnost će vrijeme pokazati, ali nekako sumnjam da su tako dobro potrefili performanse, a fulali trajnost.
Mada, kada sam gledao na web-u u Mako d.o.o. iz Kragujevca, koji bi trebao biti ovlašteni distributer za Master Sport, činilo mi se kao da nabavljaju samo ovu najjeftiniju varijantu svega (ali to sam više informativno preletio asortiman, nisam nešto konkretno). Npr. ove kablove koje sam ja kupio oni nemaju (možda mogu naručiti). Ja sve naručujem direktno iz Njemačke preko e-baya i do sada sam zadovoljan sa svim Master Sport dijelovima, a pogotovo sa omjerom cijene i kvalitete, tako da me baš čudi kako je MS na tako lošem glasu kod vas.
Što se tiče Flash kablova našao sam ih u Čačku za 1500din, ali su mi na dodir djelovali tako jadno da se nisam usudio kupiti, na svu sreću, izgleda :)

jeronimo

Post by jeronimo »

uprvo zbog toga (mada je to slucaj sa vecinom delova kod nas bez obzira na proizvodjaca) uvoze se samo najjeftinije varijante (original) a kopija ima koliko hocete, i da Mako jeste zvanicni uvoznik. inace master sport je ativan na mnogim reli takmicenjima i globalno uopste nije naivna firma. neki odavde su probali par delova te firme koje sam im preporucio i prijatno se iznenadili, ostali su kupovali na svoju ruku i raziocarali se...tako da ima svega :D
koliko znam Flash je kupovao championove kablove na kotur, lulice i konektore ostalih firmiranih proizvodjaca i sklapao, tako da su imali solidan kvalitet(opet je bitno kako su sklapali) isto kao i Lika-sistem ali su ovi drugi presli na kinesku robu kasnije. sve u svemu kada bi ispostovali sve procedure imali bi kvalitetan deo, pogotovo za vozila koja su specificna i za koja je ovde teze bilo naci kablove...

rascho

Post by rascho »

Moj dojam o Master Sportu je da kada se uspoređuju proizvodi "po klasama" (što je po mom mišljenju pogrešno sa stanovišta mene kao kupca) onda stvarno ispadne da su među lošijima, ali i među jeftinijima. Ali kada se uspoređuju proizvodi po cijenama (što bi bilo ispravnije sa stanovišta kupca, jer mene zanima gdje mogu dobiti najviše kvalitete za novce s kojima raspolažem) onda nude izvrsnu kvalitetu za traženu cijenu. Konkretan primjer, za istu cijenu koju sam platio ove kablove mogao sam kupiti Bosch Silicone Power (koje sam i imao) sa e-baya. Iako Master Sport svoje kablove svrstava među "tjunerske" ili sportske ili kako god mi to zvali, a Bosch svoje svrstava u klasu za cestovne vozače, mene to ne zanima, meni je važno da za istu cijenu kod Master Sporta dobijem bolje kablove, a kako ih tko zove je nebitno.
Slična stvar je bila i sa kupnjom Lade 112. Kada sam kupovao auto Lada 112 je koštala jednako kao Renault Twingo i ja sam je uspoređivao sa Twingom, a ne sa Meganeom iako spada u njegovu "klasu". Jednog dana kada budem imao svoju banku, pa budem štampao pare kada mi zatrebaju (i to sa svojim likom) možda počnem uspoređivati proizvode po klasama, do tada ih uspoređujem po cijenama.

jeronimo

Post by jeronimo »

nemoj, previse odlazis u komunizam. :D napisaces Kapital II.... :mrgreen: klasna borba i tako to.... ;)

Post Reply