DNEVNA SVETLA

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, milanovic986, pesadinac, letnjikovac

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Re: DNEVNA SVETLA

Post by bruyoni »

Kako te izdržavaju topotu? Pitam zbog Bosch fara gde je pozicija na 2 cm od H1 halogene sijalice
Nekako mi tu mnogo plastike ima da bude tako blizu sijalici od 50W.

lada-senta

Post by lada-senta »

Paa,kao prvo,obo nije ona plastika,sto je jako osetljiva na toplotu. A kao drugo,sad nameravam da stavim u umesto halogenih sijalice sa led diodama,ali to jos nije realizovano...
Ako vec sijalice,ajde da pitam i nseto drugo,ako neko zna da mi kaze. Naime,za vikend sam bio u jednoj radnji,gde su u akciji prodavali sijalice kao za smigavce,one od 21W. I uzeo sam,ali ja takve u zivotu nisam video,jed one dve tacke,koje ulaze a zljebove na lezistu,kad se okrecu....nisu jedan nasprem drugog (znaci 180 stepeni) nego na nekih 120 stepeni.Koja kola koriste takve sijalice???

bruyoni

Post by bruyoni »

Lada 11x ... napred su takve :)
Tačnije sve žute sijalice za migavce od 21W imaju pomerene bajonet baš da se u njihov ne bi lako mogla staviti prozirna sijalica

lada-senta

Post by lada-senta »

AHHHAAA,ja sam bas hteo da stavim nazad takve u smigavce jer kodmene je belo staklo nazad.Hvala,sad sam pametniji i za toliko.

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

bruyoni wrote:Lada 11x ... napred su takve :)
Tačnije sve žute sijalice za migavce od 21W imaju pomerene bajonet baš da se u njihov ne bi lako mogla staviti prozirna sijalica
Treba da vidiš kako se održava moj službeni jugo. Neko je uspeo da ugura belu sijalicu umesto žute, a i staklo je belo. :evil: :evil:

bakivet
Automobil: l 110 8v

Post by bakivet »

Ah, ti "službeni" automobili :)
http://www.palvet.webs.com/

Imre
Automobil: Honda Civic Tourer

Post by Imre »

Cao svima!
Zanima me,ako se stavi dnevno svetlo sa E4 oznakom (tacnije RL00 0087 DRL E4),sa vec ugradjenim prekidacem,da se iskljucuje kad se upale farovi,da li me mogu zezati,ili bi trebao atest za to?
Ovde u madjarskoj masovno kupuju i stavljaju sa E4 oznakom (i ja ih prodajem :D ),ali ne znam,da li bi me u srbiji zezali za to...

BOCA bgd
Automobil: lada 112

Post by BOCA bgd »

Poz...ajde stavi sliku da vidimo sta to mađari stavljaju..

bruyoni

Post by bruyoni »

Naravno da te mogu zezati, jer nemas atest.

lada-senta

Post by lada-senta »

Ova,takozvana E4 svetla,nista drugo nisu,nego jedan red najobicnijih led sijalica,koje NI U Madarskoj NE PRIHVATAJU!!!! CEsto idem pa znam! Vise tavjaju kao neki tuning....u gradu,jer kodnjih u gradu nije obavezno dnevno svetlo! Van grada,gde je obavezno oboreno svetlo,ni kodnjih NE prihvataju ovo svetlo. Inace se radi o ovim ledovima:http://www.metroman.hu/images/akcios_logo_n_u.png
Ovog svetla ima i kodnas na limundu ili KupujemProdajem itd.Ja sam imao ta svetla,ali sam ubrzo prodao.....

Imre

Post by Imre »

lada-senta wrote:Ova,takozvana E4 svetla,nista drugo nisu,nego jedan red najobicnijih led sijalica,koje NI U Madarskoj NE PRIHVATAJU!!!! CEsto idem pa znam!...
Ja zivim ovde u Madjarskoj,veruj mi da prolazi kod pandura,ne znam ko ti je rekao drugacije. :)
Ne znam iz licnog iskustva,nisam jos montirao,nego mi je rekao poznanik koji je ovde saobracajni policajac. Ako direktno iz svetla koja imaju E4 oznaku imas izvod prikacen na farove da se pale i gase zavisno od farova,to je 100% legalno,ako nema izvod,onda treba staviti poseban prekidac isto sa E oznakom. Isto tako je dozvoljena i folija koja se samostalno stavlja,ako se prikaze uzorak i kartica sa dozvolom koja se dobija zajedno sa folijom u kutiji.
A inace madjarskoj sam vec odvozao oko 100000,ni jednom me nije zaustavio pandur,cak nisam ih ni puno vidjao.
Ima vise vrsta ovakvih ledova,jedna vrsta isto izgleda kao ona koja se prodaje na limundu i kupindu,samo je oko 5x skuplja,a sa izvodom za farove cak i vise.

Inace ovde je dozvola,pa ako nije dozvoljena,zasto bi je pravili i izdavali?

Image
Image
Image

Edit:
lada-senta,evo zakon i ostale korisne stvari (ostalima se izvinjavam,na madjarskom je):
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9209399

Pitao sam samo zbog pandura u Srbiji.
U Madjarskoj postansko sanduce nije obavezno po EU propisima kao u Srbiji,a mislim ni u ostalim zemljama EU... :mrgreen:

lada-senta

Post by lada-senta »

E mozda negde prolazi,ali evo primera. Ranije sam imao samru,pa ga kupim sa brizgaljkama za pranje prozora-koji imaju ugradenu led diodu. Ovi su imali plavu diodu,pa se videlo na haubi 2 plave tacke. Znam da mnogi kazu,da zato ama bas nista ne kazu pajkani....ali naprimer mene su licno zaustavili u madarskoj,i trazili specialnu dozvolu-konkretno u Segedinu. Ja sam ih samo gledao o cemu pricaju,doduse,nisam ni znao da mi svetle te diode,jer sam auto kupio pre nekoliko dana,pa dotle nisam vozio nocu. Na moju srecu,su me samo upozorili,ali su mi objasnili,da po njihovim zakonima,ako imam na vozilu neko svetlo osim originalnih svetla ,moram da imam za njih i dozvolu,jer se to tretira kao vozilo sa specialnom namenom,i kaznjava se debelo....Esad,pitate nekog,mozda njih 100 pa vam svako kaze,da je to glupost,za ovo vas nece kazniti nigde. Ali vam je dosta da naletite na jednog pandura,ko bas striktno gleda zakon,i onda nece to nista znaciti,sta "narod" kaze,jer cete platiti kaznu!Ovo se desilo pre oko 5 godina,mozda se otad promenulo nesto u zakonskoj regulativi....to neznam,jer sam onda licno,pred njima iscupao one brizgajke:-)
Ili jedan slucaj,koji se desio skoro,pre nedelju dana! Znaci ko ide,i cita ovo,moze da pripazi,jer se lako moze i njemu desiti. Naime,granicni prelaz kod Dale,na madarskoj strani ima dve trake,ali po obicaju radi samo jedna-jako retko otvaraju obe trake (jedna je za putnike clanova EU a druga za one koji dolaze iz zemje koja nije clanica EU ) . Pre nedelju dana sam dolazio kuci,pa obocno radi traka sa leve strane,koja je po tabli EU traka,u drugoj traci je kao i uvek bila spustena rampa! I njihov pajkan stoji u levoj traci,logicno je bilo da stanem tamo. E kad sam stao,cim spustim prozor,on me pita,kao zasto sam stao tu? Pa ,reko-hteo bi da odem kuci. KAze,to je u redu,ali ajde da odem snjim,da mi pokaze nesto. Ja otisao,pa mi pokazuje da gori zeleno svetlo i kod druge trake! Ja mu kazem,uredu,ali je rampa bila spustena,i vi ste stajali kod druge trake. Pa mi je saopstio ,da ne budem toliko pametan,ako ovde pise da je da je traka za drazjanine EU onda treba da stanem kod ruge trake,on ce da mi digne rampu. I kazni me sa 5000 Forinti,doslovno mi pise na kazni sledece-u prevodu: Krsenje propisa granicnog prelaza-stao u pogresnu traku! Ko ne veruje,a zna madarski,mogu da skeniram kaznu!
To sam sve napisao samo kao pouku,da to,da sta kaze poznanik,neznaci nista! To znaci nesto,da kad neko pita,onaj ko me zaustavio,sta ce da kaze! JEr i ja imam poznanika viseg oficira milicije u zupaniji Baranja,pa sam ga pitao,sta da radim,dali da platim kaznu? Pa mi je rekao,radi mire cu bolje proici da platim,mada zna za takve slucajeve i kodnjih,kada se bukvalno zajebavaju judi!

Imre

Post by Imre »

Naravno,budala svugde ima,sve zavisi na koga naletis.U Madjarskoj barem na sudu mozes dokazati da si u pravu,sto za Srbiju ne vazi.Mislim da jos niko nije dobio sud protiv pandura,osim ako nije isao preko medija.

Inace evo jednog,ko je imao iskustva sa pandurima:

lada-senta

Post by lada-senta »

Pa to nigde ne moze da se dobije,osim ako ne kazne na ogromnu sumu,jer zato daju manje kazne i tu,i tamo,da judima ne verei da idu na sud,posto advokat kosta puno vise,nego da platim kaznu.JEdno je isto,i tu i tamo,ako potpisem kaznu,onda mogu da se ...ebem.I to je isto,da ako ne,jer smatram da nemaju pravo,imam pravo da odbijem potpis,i onda odem na sud,jer daju krivicnu prijavu. Ali stim je to problem,ako sud kaze da sam kriv,onda to zauvek ostaje na mom kartonu.....i uvek ce me krivo gledati....

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare »

...
Dokoni mornari od zabave love često albatrose, silne morske ptice... :D

Image
Image
Image
Image

Ne može kamera da dočara tačan intenzitet svetla. :evil:

Post Reply