Da li me je majstor oderao?

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

Post Reply
darkenzi
Automobil: lada 112

Post by darkenzi »

Pozdrav svima!
Imam Ladu 112 16v, nije htela da upali i majstor je konstatovao vodu u benzinu.
Izvukao je benzin, oprao rezervoar i dizne, zatim je rekao da bi trebalo zategnuti zubcasti kais i promeniti spanere i rolere zubcastog kaisa.
Bilo je ulja oko svecica pa je menjao gumice na glavi motora i zaptivac ventil dekle(nekakva silikonska masa).
Promenio je senzor bregaste osovine i semering(2 kom) bregaste osovine.
Na kraju zamenio je filter goriva.
Racun od 27ooo din. od toga delovi 12000 i ruke 15000, mi se cini BEZOBRAZAN.
Sta vi mislite?

tomo 110
Automobil: lada 110 1.5 16v

Re: Da li me je majstor oderao?

Post by tomo 110 »

Bogami kako sto si naveo sve,ostali su jos samo Svecice.A sada pali is prve?

Beagle

Post by Beagle »

Ja sam predihtovao glavu u kucnoj radinosti i mogu ti reci da tu ima dosta posla (razupcavanje motora, skidanje usisa, brizgaljki, demontaza poklopca, dekle, odmascivanje glave i ponovno sastavljanje). Ja sam jos imao peh da mi pukne sraf (fabricki pretegnut), pa sam morao i da razbusim rupu na novu meru. Filter goriva se menja za par minuta. Senzor takodje. Posto je otvarao glavu, jednostavno se menjaju i semerinzi.

E sad ne znam na kakve gumice glave mislis. Glava ima samo jedan dihtung, a dekle se dihtuju silikonom.

Uglavnom, ceo jedan dan posla. Da li je cena realna ili nije, ne mogu ti reci, ipak nisam profesionalni mehanicar :). Mislim da je za dihtovanje glave neka realna cena za ruke oko 50 evra.

E sad, lose je sto kais nije promenjen (na tvom mestu ja bih to odmah promenio). Usteda je minimalna, a steta usled pucanja kaisa moze biti velika, posto klipovi stizu ventile (kod 1.5 motora. Kod 1.6 valjda ne stizu). Preporuka je da se kais kod ovih motora menja na 30~40.000 kilometara. Jednom demontiran kais se ne upreze ponovo, posto se istegne i prakticno je nemoguce nategnuti ga kako treba. Preporuka je da proveris i vodenu pumpu, ako budes menjao zupcasti.
Lada 111 1.5GTE 16v + BRC Sequent

darkenzi

Post by darkenzi »

"E sad ne znam na kakve gumice glave mislis. Glava ima samo jedan dihtung, a dekle se dihtuju silikonom".
Te gumice se vide kad se skinu kablovi sa svecica.
Ne verujem da je dirao dihtung glave onda bi morao da ravna glavu, mislim da je to dihtung ventil dekle.
Pali sad on super, kao sto je i pre kvara, nista posebno.
Kontam da me je majstor unakazio :roll:

vladista
Automobil: Lada Niva 1.7

Post by vladista »

Majstori kod generalnih uzimaju oko 100 eura za ruke....pa nek je i 150 e....moje misljenje je da te je oderao debelo...

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

Zasto nije sve menjao,kais zupcasti POD OBAVEZNO,pumpa isto,i klinasti kais,kad si sve to radio trebalo je sve,plus ulje ako je za zamenu.Vidi ja sam platio ravnanje glave sa ventilima otprilike toliko kada mi je zveknu zupcasti...
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

darkenzi

Post by darkenzi »

Menjao sam zubcasti i ulje skoro, kod drugog majstora,a pumpu pre godinu dana.
Ovaj majstor mi je rekao da mi je labav zubcasti i da bi trebalo da ga dotegne, a to je posao kao da stavlja nov i onda je predlozio da promenem i spanere itd.
Nista ne govori koliko sta kosta, a ja neiskusan cutim i na kraju cifra od koje mi nije bilo dobro.

Boki78

Post by Boki78 »

Jbg, sledeci put ugovaraj posao. Daklem pre rada, da se iznesu stavke koje treba uraditi i sve cene, daklem delovi zasebno + ruke za sve. Ako se tokom rada pojavi nesto novo trazi da te prvo obavesti i kaze cenu pa da radi tek ako aminujes ...

choksi
Automobil: 111

Post by choksi »

JESTE!!!

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar »

Boki78 wrote:Jbg, sledeci put ugovaraj posao. Daklem pre rada, da se iznesu stavke koje treba uraditi i sve cene, daklem delovi zasebno + ruke za sve. Ako se tokom rada pojavi nesto novo trazi da te prvo obavesti i kaze cenu pa da radi tek ako aminujes ...
upravo tako !
ja kad idem da kupim nesto - npr. novine prvo proverim cenu pa ako mi odgovara kupujem
s druge strane on moze da smatra da njegovo znanje vredi i 200 eur pa ne naplacuje rad kao kopanje kanala, tj. kao fizikalisanje nego naplacuje svoje znanje, a onda se gube sva merila jer neciji minut znanja moze da se ceni i 100 eur. Znanje kao znanje moze biti predmet diskusije po pitanju vrednosti.
S druge strane neko moze da radi i danima pa da nista ne uradi i ne popravi ti auto, tako da je diskutabilno i dal je rad kao rad bez znanja naplativ. Neko moze savrseno da zna da montira delove al da nema pojma o pronalazenju kvarova.
U svakom slucaju ti ne placas necije neznanje i rad "u prazno" nego vreme realno potrebno za zamenu neispravnih delova, a sto se znanja tice to je stvar tvog izbora; mozes da biras majstora amatera sa jeftinom cenom rada i iskusnog majstora koji brzo resava probleme pa mu je rad skuplji po jedinici vremena.
U svakom slucaju cena radnog sata u nekom od ovlastenih servisa je 2600 dinara a na tu cenu moze da se doda pregled vozila 1700 dinara i cena pregleda elektronike test aparatom koja zavisi opet od servisa do servisa al recimo oko 1950 dinara.
Npr: 3 radna sata + dijagnostika test aparatom= 9750 din. Naravno, mogao je on pored vozila potrosit i pet sati al je naplatio samo realno utroseno radno vreme a ne i vreme provedeno u razgovoru s nekom drugom musterijom ili javljanjem na telefone...
U slucaju kada su dogovorena cena radova prihvati onda uglavnom niko ne naplacuje pregled vozila (1700 din)
tih 1700 din naplacuje se ako neko dolazi u servis i zahteva pregled a odustaje od svih radova - npr pri kupoprodaji vozila kupac dovodi vozilo na pregled pre zakljucivanja kupoprodajnog ugovora ili slicno ...

Ako su ti ove cene u ovlastenim servisima skupe onda mozes da biras neki od jeftinijih servisa.
Al u svakom slucaju tvoja je greska sto se nisi raspitao kod njega koliko ce te to kostati pa ako ti je skupo das mu 1000-2000 din za pregled i konstataciju i da odvezes vozilo do nekog drugog servisa.
Uglavnom smo manje vise svi prosli istu skolu, al ovde je ocigledno tvoja greska i neznanje. S druge strane i taj majstor je ocigledno neprofesionalan jer je morao da te upozori pa ako ti je skupo radije da te pusti bez naplate pregleda (ocekujuci da ga nesto malo castis) al da ipak ostanete u korektnim odnosima. Profesionalac moze biti skup, al ako te na to upozori pa ti ipak pristanes onda to sigurno ne bi bila njegova krivica, ovako to deluje vacaroski i neprofesionalno s njegove strane.

Sad nekome moze biti skupo i 100 din al tu ipak postoje razlike. Ne moze biti ista cena nekog ko to radi iz hobija i nije uopste strucan od kvalifikovanog majstora, pocetnika, pomocnika ili od doktora nauka. Pretpostavimo da bi doktor nauka imao najskuplji radni sat, slicno vazi i za ovlastene servise koji imaju skoro sav potreban alat i opremu i koji ulazu novce u svoje majstore tako sto ih redovno salju na obuke i kurseve.

A s druge strane ti mozes i bicikl da odvezes u Majbahov ovlasteni servis ili Rols Rojs ovlasteni servis i da sebe castis da ti oni poprave bicikl po ceni od xxxxx eur za radni sat. :-x To je onda tvoja odluka i mozes onda kriviti samo sebe za konacnu cenu.

S druge strane postoje valjda i neki zakoni o zastiti potrosaca gde su servisi u obavezi da imaju istaknut cenovnik pa opet ako ti nisi pogledao ili se raspitao gde je istaknut cenovnik to se onda moze smatrati tvojom greskom jer cim postoji istaknut cenovnik to je kao i da si bio obavesten o ceni radnog sata ili ceni usluge.

U svakom slucaju sve i da ste se dogovorili jedno pa da jedna strana smatra da je pogresno procenila situaciju uvek postoji nacin da se ponovo dogovorite o ceni radova (pre nastanka troskova ili utrosenog radnog vremena) a ne ovako da te doceka na svrsen cin.

bakivet
Automobil: l 110 8v

Post by bakivet »

Da li ti je za sve urađeno dao račun?
Meni su pokušali u ovlašćenom servisu (pisao sam o tome) uz zamenu kaiševa da uvale još neke dodatne radove i uvale pomenuti "pregled" vozila. Te sam ,od prilike , trebao da platim 3x veću cifru da sam im dopusto da urade sve što su hteli. Ovako pustio sam ih da "pregledaju" auto i da popišu šta po njima sve nije u redu. Dozvolio sam im da zamene neku gumicu kod jednog točka, a za ostalo sam im rekao da mogu da me izvine jer nisam u mogućnosti bio ostatak radova da platim. To su vrlo lepo razumeli i batalili ostale radove. Kasnije sam ,po njihovom "nalazu" nešto sam, nešto sa komšijom odradio i doterao šta je bilo hitno. Napr. ne rade mi dva podizača stakla. da sam im dopustio to da mi poprave bilo bi + 100e koje u tom momentu nisam imao. Drugi put prvo pitaj, ili reci majstoru sa kojim budžetom raspolažeš da ti ne zida cenu badava.
http://www.palvet.webs.com/

gedora
Automobil: zil

Post by gedora »

darkenzi wrote:Pozdrav svima!
Imam Ladu 112 16v, nije htela da upali i majstor je konstatovao vodu u benzinu.
Izvukao je benzin, oprao rezervoar i dizne, zatim je rekao da bi trebalo zategnuti zubcasti kais i promeniti spanere i rolere zubcastog kaisa.
Bilo je ulja oko svecica pa je menjao gumice na glavi motora i zaptivac ventil dekle(nekakva silikonska masa).
Promenio je senzor bregaste osovine i semering(2 kom) bregaste osovine.
Na kraju zamenio je filter goriva.
Racun od 27ooo din. od toga delovi 12000 i ruke 15000, mi se cini BEZOBRAZAN.
Sta vi mislite?
jel upalila posle ovih silnih intervencija?...c,c,c,c,c
napravio je budalu od tebe..

Beagle

Post by Beagle »

darkenzi wrote:"E sad ne znam na kakve gumice glave mislis. Glava ima samo jedan dihtung, a dekle se dihtuju silikonom".
Te gumice se vide kad se skinu kablovi sa svecica.
Ne verujem da je dirao dihtung glave onda bi morao da ravna glavu, mislim da je to dihtung ventil dekle.
Pali sad on super, kao sto je i pre kvara, nista posebno.
Kontam da me je majstor unakazio :roll:
Malo kasnim sa odgovorom (mada nije ni bitno).

To sto vidis nisu gumice, vec silikon koji se istisne kada se dekla dotegne (pa izgleda ko gumica). Znaci, glava nema nigde dihtunga (sem izmedju glave i bloka), vec se sva zaptivanja rade silikonom.
Lada 111 1.5GTE 16v + BRC Sequent

Post Reply