Geometrija tockova / Spur

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

Post Reply
rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Geometrija tockova / Spur

Post by rascho »

Već zadnja dva puta kada sam išao na geometriju točkova (valjda se to tako zove i u srbiji, to je podešavanje nagiba i smjera točkova), problem je onaj šaraf s kojim se to radi jer je zapekao, pa ga tip nije mogao pomaknuti i ostali mi točkovi malo zatvoreni prema unutra. Taj šaraf je već od ranije i malo izlizan tako da i ključ preskače preko njega, pa bih to volio promijeniti. Ja sam našao ovu sliku
http://www.autoprospect.ru/vaz/2110-zhi ... lenie.html
i mislim da se radi o šrafu broj osam koji je kod mene zapekao. Volio bih da mi kaže netko tko ima iskustva koji od ovih dijelova 8,9,10,11,12 se može kupiti zasebno, koji idu skupa i kako se zovu ti dijelovi, da znam šta da tražim. Ono što ja mislim da mi je minimum su dijelovi 8,9,12.
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Re: Geometrija tockova / Spur

Post by elektronicar »

... (8,9,12) poluga letve volana ? :?

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Post by rascho »

elektronicar wrote:... (8,9,12) poluga letve volana ? :?
Znači ako tražim polugu letve volana, dobijem 8,9,12 u kompletu? Jer ako je tako onda sam riješio problem. Kolika je cijena toga?
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

gedora
Automobil: zil

Post by gedora »

moze se taj sraf razraditi-malo zagrevanja brenerom(pazljivo) i lupkanje cekicem ce dati rezultate sigurno. nemoj zbog toga kupovati ove deove. sto se tice zatvorenosti tockova, ako je ta razlika do nekih 3mm,(mislim na zatvorenost), ne diraj nista- to je u redu. pozz

dejo

Post by dejo »

Evo ti slika iz kataloga. Ima to sve posebno da se uzme.

Image

tebi treba ovo: 21100-3414054

Image

Mislim da ovaj šaraf ima da se kupi (najprije kod Magdića), cijena ne bi trebalo biti više od 20-30 kuna.
Zaista ti šarafi na sponama znaju jako zapeći. Vjerovatno nisu od istog materijala (šaraf i spona ili poluga spone) dođe do elektrolize i onda do korozije i zapeče kao da je zavareno. Treba to samo dobro zagrijati i mora da krene. Vrlo lako prilikom grijanja može se oštetiti manžeta spone i mast u njoj da se rastopi. Ja bi na tvome mjestu kupio taj šaraf i sponu to sve lijepo promijenio i onda na optiku.

Te radionice optike trapa ili kako se još zovu kompjutersko podešavanje geometrije kotača su posebna priča. Zaista je teško naći dobrog majstora za to. U mojoj blizini ( u Makarskoj) postoji majstor koji ne koristi nikakve kompjutere već pravu optiku sa ogledalima i zaista kad on to namjesti bude sve odlično. Sa ovim kompjuterskim nikada nisam imao neko baš dobro iskustvo.

bacushka
Automobil: 21113

Post by bacushka »

treba i ja da menjam spone (umaju luft gore-dole levo-desno ne) a sta je sa zglobom jel se i on menja u komplet sa sponama ili.
nekog muci gvozge a nekog gake
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos
najbolje dane u zivotu sam proveo nocu

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Da ti šrafovi na krajevima spona kad zapeknu biva užas, slično je i na opelima rešeno pa isto tako pate. Ko što Dejo kaže može se grejati i može da popusti, nije neka opasnost da će se manžetna oštetiti jer sami elementi dosta toplote predaju vazduhu ali ipak treba biti obazriv da ne puknu. Ako ideš kod optičara da ti namesti geometriju i ako vidiš da se baš muči da odvrne reci mu da ne radi dok ne doneseš rezervne delove da budu tu za svaki slučaj jer se često zna desiti da šraf jednostavno pukne. Ne znam kako je kod vas ali ovde ako vratiš deo ne ugrađen u pakovanju i sa računom vrate ljudi pare, ovde često izađu u susret pa kad kažeš za šta ti treba izdaju račun pisan rukom da kad vratiš ne moraju da se zezaju sa kompletnom procedurom za povrat novca.
Ako hoćeš probaj svaki dan odvijač sprejom da ih prskaš. Malo prskaš naveče da odstoji, malo ujutru pre vožnje da se od mrdanja malo prožme... možda se razrade dovoljno.

bacushka

Post by bacushka »

jeftinije je sa koka-kolom.
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

još jeftinije kupiš koncentrovanu fosfornu kiselinu ali onda imaš problem sa nagomilanim fosfatima a i ne prodire toliko dobro kao odvijač sprej koji još i podmazuje da bi se moglo odviti.

bacushka

Post by bacushka »

pa posle odmora posto moram da menjam spone to i ja planiram nedelju dana da prskam.

Post Reply