FILTERI ZA PLIN

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, milanovic986, pesadinac, letnjikovac

nikolabg

FILTERI ZA PLIN

Post by nikolabg »

Drugari, ajde ako neko zna gde u Beogradu mogu da se kupe filteri za plin, ali bez ugradnje(posto im je laka zamena), i ako znate cenu....U pitanju je lovato sistem.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Re: FILTERI ZA PLIN

Post by bruyoni »

A mene zanima ima li ko voljan da mi pokaže kako se menjaju, okolina NS ili BG jer idem sad u nedelju :D
Zanima me iz radoznalosti, do sad sam terao kod majstora i on to brzo obavi a meni dođe glupavo da čoveka kome to donosi hleb pitam da mi pokaže kako to sam da uradim.
Imam sav potreban alat i volju, gledao sam po netu ali opet nisam siguran a i nije mi baš u planu, za sada, da dignem ladu u vazduh.
E da, kod mene je tomasetto isparivač,
znači baš ovo:
Image

buzald

Post by buzald »

http://www.yellowpages.rs/sr/union-kari ... 9781/firma

tu sam kupio filter za plin za lovato obican sistem na samari i sam zamenio

kupio sam na ovoj adresi u dragoslava srejovica
Sto nas je vise to nas vise ima.
[img]http://www.smiliegifs.de/SMILIES/Aliens/1a.gif[/img]

bruyoni

Post by bruyoni »

Ako nekom u NS treba ja uzeh kod stanišića, skoro ugao Partizanske i Temerinske, pored AP Sport-a, 150 din filter tečne (u kompletu za divno čudo dolaze i svi O-ringovi) i 250 din gasovite faze
Sad samo da se ne dignem u vazduh.

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar »

zavrni ventile na boci pre nego bilo sta krenes da radis ...

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

I ne palite cigaretu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

buzald

Post by buzald »

bruyoni wrote:A mene zanima ima li ko voljan da mi pokaže kako se menjaju, okolina NS ili BG jer idem sad u nedelju :D
Zanima me iz radoznalosti, do sad sam terao kod majstora i on to brzo obavi a meni dođe glupavo da čoveka kome to donosi hleb pitam da mi pokaže kako to sam da uradim.
Imam sav potreban alat i volju, gledao sam po netu ali opet nisam siguran a i nije mi baš u planu, za sada, da dignem ladu u vazduh.
E da, kod mene je tomasetto isparivač,
znači baš ovo:
Image

ovo je sekvent. ja sam imao obican lovato sistem na samari.. potrosio sam sav plin, vozio na benzin, pa opet prebacio na plin (normalno nije islo). polako odvrnuo saraf na filteru (u plavom kucistu) - ima dva prikljucka - dolaznu i odlaznu cev, kljucem 13. skinuo to kuciste izvadio filter, istresao olovnu prasinu koja se skupila i stavio novi filter..

u svakom slucaju preporuka je da potrosis sav gas (ili da zavrnes gas na boci) - ja sam pre za ovu prvu varijantu+zavrtanje ventila i onda menjaj. koliko vidim jedno crevo ulazi u filter, drugo izlazi. trebalo bi biti jednostavno... sem ako nema stelovanje nakon toga plinskog kompjutera.
Sto nas je vise to nas vise ima.
[img]http://www.smiliegifs.de/SMILIES/Aliens/1a.gif[/img]

bruyoni

Post by bruyoni »

Tako sam i mislio da stučem sav plin, ili da zatvorim slavinice na rezervoaru a ima ih dve kako vidim jedna preko koje se puni druga koja ide na isparivač i zatvoriću obe za svaki slučaj i onda pristupiti otvaranju. Kako sam pročitao filter u isparivaču je ispod onog poklopca kog drže tri imbus šrafa i on se lako odvija ali uvek ostane malo gasa pa on onda pri otvaranju zašišti i izađe u atmosferu. Potom bi promenio filter gasovite faze a on mislim da ide jednostavno kad je već sve zatvoreno i pritisak ispušten.
Što se štelovanja tiče mislim da nema ništa, ECU kontroliše dizne i šta sve ne, predhodnih puta kad mi je majstor menjao nije ništa čačkao ECU pa mislim da nema nikakvu kvaku za resetovanje pri promeni filtera.

bruyoni

Post by bruyoni »

Preživeh. Uradio sam ko što sam rekao, zavrnuo obe slavine na multiventilu (za svaki slučaj), upalio auto na plin da radi da potroši ono što ostalo u vodu, kad je prebacio na benzin onda sam ga ugasio. Potom sam odvrnuo ona tri šrafa što drže poklopac filtera, izašlo malo zaostalog gasa, izvadio stari filter i gumice, ubacio nove i vratio poklopac. Za filter gasne faze sam odvrnuo šelne i onda ga skinuo i stavio novi (neki je plastičan ne uliva mi preveliko poverenje "inter Crown" Pazova).
Što se filtera tečne faze tiče prešao je oko 12 000km i ja u životu nisam video tako čist filter! Ili je bilo napravljen od nokog materijala koji sve propušta ili imam sreću pa sam sipao na pumpama sa čistim gasom. Mislim da je komotno mogao da pređe još najmanje 20000 sipanja na istim pumpama. U šolji je doduše bilo nešto sitnih opiljaka (7-8 zrna)

Edit: Pomešao sam filtere tečne i gasne faze pa sam ispravio
Last edited by bruyoni on Mon May 07, 2012 6:21 pm, edited 1 time in total.

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Post by rascho »

Uopće nema potrebe za panikom i mjerama sigurnosti. Nema tog plina toliko u crijevima da bi se poduzimale sve te mjere. Filter plinske faze, onaj veliki na crijevu od isparivača prema injectorima (ili karburatoru, ovisno tko šta ima) se može promijeniti bez ikakvog zavrtanja, jer elektroventil zatvori, tako da kada se on skida izađe jako malo plina. Jedino sam davno još čitao da u Srbiji elektroventil nije bio zakonska obaveza, pa ne znam da li ga svi imate, ali tu u Hrvatskoj mora biti. Ako nema elektroventila onda samo zavrnuti dotok plina na boci. Nema potrbe za trošenjem plina, radom motora, samo pripaziti kada se skida filter tečne faze, koji može biti u isparivaču ili u elektroventilu, odnosno kada se odspaja crijevo dovoda tečne faze (to je ono kruto), da se odvija polako i ostavi plin da iscuri (naravno na otvorenom). Kako se u tom trenu plin pretvara iz tečne u plinovitu fazu, temperatura drastično pada i malo će početi da ledi na tom ispustu, ali to je normalno. Naravno, prije odspajanja crijeva tečne faze obavezno zavrnuti dotok na boci, bez obzira da li imate elektroventil ili ne. Radio sam ovo već nekoliko puta i nije nikakav problem, samo paziti ruke od ozeblina :)
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

bruyoni

Post by bruyoni »

Lele šta sam izvukao iz filtera gasne faze! Maltene pola šake nekih ko opiljaka metala, tako izgledaju ali se mrve pod prstima u jako fin prah.
Koliko je predhodno menjanje bilo čisto toliko ga je ovo menjanje normalizovalo.
Kao ovo ali ga je bilo još više
Image

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar »

to je od korozije rezervoara i cevki iznutra !
znam da ne lici na koroziju ali jeste korozija, tako vas jednoga dana iznenadi kad pukne cevka a ustvari ona je korodirala iznutra i stanjila se debljina zida cevi ili rezervoara. Izmedju ostalog zato se i zahteva atest rezervoara posle 10 godina pa kasnije na svake 4 godine. U Beogradu atest plinske boce daje onaj institut u zvezdarskoj sumi, tamo ga napune vodom skoro do vrha a onda umesto multiventila montiraju svoj manometar i prikljucak na koji u preostalu zapreminu rezervoara nabiju pritisak veci od deklarisanog za bocu i ostave tako da stoji izvestan broj sati. Ako kazaljka njihovog manometra padne minimalno rezervoar ne moze proci atest !!! Naravno da atest ne moze dobiti ni iznutra korodirana boca.
Nekoristene - nove plinske boce (rezervoari) dobijaju automatski atest prema deklaraciji standarda koji je utisnut negde na boci i obicno pocinje velikim slovom E pa neki broj.
E sad ako vam se isplati vi nosite bocu na ponovni atest a ako ne onda kupite novu bocu. Bakarne cevke su jeftine i preventivno se menjaju a ne da cekate da procure da ne bi doslo do iznenadjenja :( :hit

altinjanin

Post by altinjanin »

Sto nam je cist plin...kao i benzin... :shoot :shoot :shoot

bakivet
Automobil: l 110 8v

Post by bakivet »

Kod nas je filter + ruke 600 kinti. Da odem do Dragoslava Srejovića potrošim toliko i goriva + 45min.

E, sad, imam na lajki obični sistem za TNG atestiran do 2014. Ćele nije imao pojma kada je ugrađivao gas, a nije ima ko ni da ga posavetuje zašto je sequent bolji.
Dvoumim se da li da ponovo atestiram stari ili, kad već moram na atest, da stari izbacim , a ugradim sequent?
http://www.palvet.webs.com/

altinjanin

Post by altinjanin »

Only sequent!! :prvi Mada,sta znam,je l' si imao problema,kako se ponasao auto koliko ga vec vozis?Ako planiras jos da vozis lajku,onda vredi uloziti.

Post Reply