Izbacuje antifriz kroz posudu za dolivanje

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

dragan112
Automobil: Lada 112 8v

Izbacuje antifriz kroz posudu za dolivanje

Post by dragan112 »

Imam sada interesantan problem. Zadnjih dve nedelje mi se gubi stalno antifriz. Prvo sam pomislio neko crevo. Ajd u garažu prepipaj sva creva a ono suva. Nigde ne kapa a do sada svaki 2-3 dan pola litre antifriza dolivam. Danas sam imao vremena pa da ozbiljnije pogledam šta se dešava u kolima. Ima šta da vidim. Ispod zaštitnika od toplote i buke prema vetrobranu curi antifriz. Prvo pomislio crevo puklo pa treba da se menja. Uspeo da rastavim posle 2 sata pošto to nikad nisam skidao (plastike ispod vetrobrana) a da ništa ne polomin. Slivalo se antifriz od bočice pa po limovima pa ispod tog štitnika . Sada gledam bočicu vidim vlažna. Prva misao puknuta. Obrišem je na suvo napunim je do vrha antifriza da vidim gde curi. Ostavim je jedno pola sata pogledam opet a boca suva. Tek sada mi nije ništa jasno. Upalim motor da radi da se ugreje možda će onda da procuri. Ugreje se motor na radnu temperaturu , boca i dalje suva, provozam auto ponaselju opet u garažu fali antifriz a boca mokra. Antifriza u boci na minimumu. Dolijem antifriz do pola bočice i ostavim da radi motor s vremena na vreme mu dam gas oko 3000 o/min. Motor se ugrejao oko 95C malo preko crte od 90C . I gle čuda počelo je antifriz da se puni u bočici za dolivanje i kroz čep je počeo da se preliva iz boce. I od jednom povuče antifriz u sistem i bočica ostane skoro prazna. I sada mi stalo znanje zbog čega se to dešava??? :x

bacushka
Automobil: 21113

Re: Izbacuje antifriz kroz posudu za dolivanje

Post by bacushka »

meni se redovno deasavalo jos kad sam kupio ladu.
Iz servisa su mi dali savet da posudu punim do kruga. (naime na posudu kod moje lajke 110, 8v godina 2000., ima utisnut krug koji je negde na sredini) i od tada mi ne izbacuje
nekog muci gvozge a nekog gake
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos
najbolje dane u zivotu sam proveo nocu

Milan 2107
Automobil: 2107 e39 525D

Post by Milan 2107 »

liči mi kao da je zvekno dihtung glave probije kroz njega kompresija u kanale hlađenja motora i onda nabija pritisak .... :evil:
Zašo voziti nivu sa 1.7i koja troši 10L benzina kad možete voziti nivu sa 240D MB motorom koja troši 12L dizela

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

Cekaj,cekaj,koliko sam shvatio,onaj crni cep,je li zavrnut do kraja,da li je lepo legao navoj,mozda si ga ukrivo zavrnuo,kako je moguce da curi kroz cep,jedino da je cep napukao,obrisi ga i osusi dobro,i pod jako svetlo proveri da nije plastika negde napprsla. on ga pod pritiskom izbaci,e sad,ako kazes da boca nije pukla,i ako ne pusta na crevima i na selnama,onda ostaje cep :?
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

dragan112

Post by dragan112 »

@ Altanjin Da na čepu ima jedna mala rupica i na njoj piša antifriz. A u čepu kao neki slep ili tako nešto.
@ Milan 2107 Pre jedno mesec dana je sređivana glava, poravnata , novi ventili, nov dihtung (moralo se napukao je ventil). Tako da sumljam da gubi kompresiju ali proveriću od nedelje. A ako gubi trebala bi voda da ulazi u cilindar po tome trebalo bi da se dimi iz auspuha beli dim.

altinjanin

Post by altinjanin »

pazi koliko sipas antifriza u bocu,treba da ima oznake,tamo dole gde crevo izlazi iz boce je minimum,a malo iznad maximum,ne valja preko toga sipati. ja mislim da ima samo cep da se kupi,a ako nema uzmi novu posudicu,nije to skupo pa zameni,ne znam koliko se isplati i da li moze da se krpi cep. ipak on trpi veliki pritisak.

Ajvanho
Automobil: Lada 111 1.5 16v

Post by Ajvanho »

Razmak izmedju oznaka maximum i minimum je vrlo mali, možda do 2 cm. Nemoj da sipaš previše. Moj savet ti je da probaš da zameniš čep. Ima da se kupi posebno.
Kad ništa ne pomaže - pročitaj uputstvo.

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar »

dragan112 wrote:Motor se ugrejao oko 95C malo preko crte od 90C . I gle čuda počelo je antifriz da se puni u bočici za dolivanje i kroz čep je počeo da se preliva iz boce. I od jednom povuče antifriz u sistem i bočica ostane skoro prazna. I sada mi stalo znanje zbog čega se to dešava??? :x
Mislim da je termostat. S porastom temperature motora raste i temperatura rashladne tecnosti i njen pritisak. S obzirom da termostat kasnije otvori, desi se da je pritisak rashladne tecnosti iznad projektovanog i nadvlada silu potrebnu da se otvori sigurnosni ventil na cepu za dolivanje, onda ekspanzija rashladne tecnosti podigne nivo u boci i pocne da preliva sve do momenta kad termostat ipak nekako proradi i cim se temperaura rashladne tecnosti smanjila (jer je pocela da kruzi i kroz hladnjak) nivo tecnosti u boci ti naglo opadne i boca skoro ostane prazna.
Izgleda da ti je poceo da zaglavljuje taj termostat i najbolje je da ga zamenis.

dragan112

Post by dragan112 »

Hvala na odgovorima proveriću od nedelje kada malo otopli

djape1977

Post by djape1977 »

99% da ti je probio dihtung glave. moze da crkne i tako da nabija pritisak u sistem za hladjenje a ne da ulazi voda u cilindre. a mozda je i pukla glava motora.
finalni test: odzraci ceo sistem, napuni obicnom vodom, ekspanzionu posudu do pola, provozaj. opet dolij vodu, provozaj jos jednom. ako je napunio ekspanzionu posudu ili je prelio, skidaj glavu motora.
j***** auto bez kardana

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Staću na stranu Elektroničara :D Zapekao termostat. Ako si tipa slučajno mešao antifrize ili sipao tipa G30 a da nisi isprao sistem od G48, uz loša sreva koja nabreknu pod pritiskom. Imao mi je majstor jednu takvu ,čini mi se 8V, lajku koja je isto to radila samo što je rasturala ekspanzione posude. Predpostavljam da bi problem bio rešen samo menjanjem termostata ali su na moju inicijativu i glavna creva promenjena, što nije ispalo mnogo para.

PS: mada reče da si nedavno obrađivao ventile, može biti da je "majstor" u trenutku inspiracije odlučio da vrati stari dihtung umesto da stavi novi... :!:

djape1977

Post by djape1977 »

ili nije propisno stegao glavu, ili nije dotezao glavu posle 1000km, ili je vratio stare srafove od kojih su neki osteceni (istegnuti), ili je jednostavno los kvalitet dihtunga (glaser)...
j***** auto bez kardana

dragan112

Post by dragan112 »

Problem rešen Crkao je termostat. Zamenjen sa novim :evil: :x

altinjanin

Post by altinjanin »

koja je cena termostata?

dragan112

Post by dragan112 »

1830 din :-x

Post Reply