Izbacuje antifriz kroz posudu za dolivanje

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

igic

Re: Izbacuje antifriz kroz posudu za dolivanje

Post by igic »

Pozdrav! Imam isti problem kao i dragan112, samo šro se kod mene gubljenje antifriza dešava kada prelazim veće razdaljine. Nisam siguran a li je termostat, otvara prema hladnjaku normalno. Međutim interesuje me kako radi termostat? Kada jednom otvori da li se ponovo zatvara u vožnji? Je li moguće da se sve to dešava i npr ako ne radi ventilator. Napominjem da temperatura ide nešo preko 90.

dragan112
Automobil: Lada 112 8v

Post by dragan112 »

Termostat se otvara i zatvara u zavisnosti od temperature rashladne tečnosti bez obzira na ventilator. Termostat je mehanički sklop radi na principu termodinamike. tj tela se na toploti šire a na hladnoći skupljaju. U samom termostatu ima neki cilindar a unutra neki gel koji se na toploti širi i potiskuje klip i on podiže poklopac koji propušta rashladnu tečnost iz motora u hladnjak. Kada sa rashladna tečnost ohladi, gel se skuplja, klip se povlači u cilindar, poklopac se zatvara i rashladna tečnost cirkuliše kroz motor. Ventilator radi na struju. Imaš senzor za temperaturu koji daje signal kompjuteru i on ti pali ventilator. Tako da su to dva odvojena sistema. Termostat je mehanički sklop a ventilator je električni sklop. Kod mene ventilator se pali na 101 C a gasi na 98 C. Termostat bi trebalo da počne da se otvara na 82-85 C. Skroz otvoren treba da bude na 90-92 C.
Za @igic možda ti je zaribao termostat kao kod mene. Znači nije otvarao ni zatvarao kako treba. Kasnio je sa otvaranjem. Rashladna tečnost u motoru se grijala, a tela na toploti se šire, termostat se nije otvorio na vreme. Pa je antifriz istekao iz posude. Kada se termostat otvorio pao je nivo antifriza u posudi za dolivanje.
To je moje iskustvo. Pozdrav i pogledaj termostat. :hello

igic

Post by igic »

Hvala draganu na iscrpnom odgovoru. Čim zamenim termostat javljam se. Pozdrav!

lada-senta

Post by lada-senta »

Pozdrav,ja sam novi clan na forumu.Posto sam i ja imao isti problem,pitao sam majstora,ko mi radi diagnostiku racunara u ladi,pa mi je rekao,da je febricki podesen tako da se ventilator uklucuje tek izmedju 103-105 stepeni,znaci treba staviti antifriz cele godine,onda ce porasti temperatura klucanja,i nece izbacivati. Mada,ja sam razmisljao,sta ako sa autodiagnostikom podesim racunar na 95 stepeni?? Iovako,fabricki ruski termostat otvara na 85 stepeni. Jel iko probao tako nesto da uradi?

dragan112

Post by dragan112 »

Za @lada-senta SAMO stavi antifriz G12 (roza boja) i tri godine ( 3 ) si miran. Ne ispuštaj ga leti. Antifriz G12 ti štiti aluminijumski hladnjak. Kao što sam rekao termostat treba da počne da se otvara od 82-85 C a skroz otvoren od 90-92 C. Ventilator se pali u zavisnosti od kompjutera koji imaš u kolima, ako imaš Bosh MP7.0 onda se ventilator uključuje od 101-104 C. Ako imaš neku drugu verziju računara može da se uključuje od čak 98 C pa do 105 C. Ja imam Bosh MP7.0 i po dijagnostici tj. laptopu(računaru) ventilator se uključuje na 101 C a gasi na 98 C. Moj savet nikako budženje, ostavi sve kako jeste. Nisu to naša braća rusi izmislili samo tako. Verovatno ima neki razlog. Mada ja nisam dokučio koji je.
Pozdrav i proveri termostat kreni sa najednostavnijim stvarima. :hello

sretan111

Post by sretan111 »

Ovako i ja imao problema da izbacuje vodu kroz posudu za dolivanje smenio termostat ali ono je ipak produzilo da izbacuje vodu ni na kraj pameta nisam znao da je zatvarac na posudu otisao znaci ztvarac mora da bude ispravan za da se radi normalno hladzenje pozzz
lada 111

vladista
Automobil: Lada Niva 1.7

Post by vladista »

ili ispravan zatvarac pa da sve bude kako treba,ili neispravan pa da pusta vodu na njega ili da pukne posuda....

sretan111

Post by sretan111 »

ne znam dali znas da je sistem za hladzenje kruzan t.e zatvoren sistem za hladzenje
lada 111

lada-senta

Post by lada-senta »

Esad ljudi,vidim tu mnogi pisu o problemu izbacivanja antifriza. Kodmene je otisao termostat,pa ga promenio,prvo na kinejsko sranje pa na rusa,koji je skuplji,ali vredi.No sve u svemu,posle mi nije hteo da se ukluci ventilator,pa promenio oba senzora i onaj u tremostatu i onaj u glavi.Pa mi rekao majstor,da je kod lade programiran kompjuter na 105 stepeni da se onda uklucuje ventilator,pa mi reli da stalno drzim u sistemu antifriz G12+..onaj 100% ni,razblazen na pola,sa vodom,onda mu je vreona tacka negde oko 150 stepeni. Medjutim, sada ne vri tecnost,ali mi isto tako izbacuje,i sto mi je najcudnije kada pocne da izbacuje izbaci oko 2 litre,sto je abnormalno.Neko ima ideju,sta moze jos da bude,

lada-senta

Post by lada-senta »

Pozdrav,sad sam video vase pismo,ma sve sam vec promenio,termostat,oba senzora,cep na rezervoaru antifriz,sve i jos uvek izbacuje.....

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

nemoj cep zavrtati do kraja,znaci da ne bude pod pritiskom probaj da ga blago zavrnes,ali ne do kraja,malo lufta da ima
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

lada-senta

Post by lada-senta »

E pa danas prepodne smo rastavili kompletan sistem za hladenje,izvadio haldnjak i ocistio ga iznutra specialnom kiselinom koja je inace za ciscenje destilatora u laboratorijama (tamo radim) i oprao ga spolja,stavicemo sve novo,cevi,lonce,amtifriz.....itd,ako sad ne bude dobro,onda ga prodajem:-)

dragan112

Post by dragan112 »

Za @lada-senta
Da li si merio kompresiju u zadnje vreme?
Zato pitam jer sam nekada imao polonez i produvao je zaptivač glave, pa kada se stvori pritisak izbaci antifriz!! Proveri dali ti se pojavljuju mehurići u boci za dolivanje antifriza!! Jer ako imaš mehurića zaptivač glave je problem.

lada-senta

Post by lada-senta »

Pozdrav,valjda je majstor emrio,i kaze da je u redu,nogo juce smo nasli da je puko unutrsnji radiator(mali grejac,kod ventilatora) pa je tamo cureo antifriz i dobijao sistem vazduh. Neznam dali tu dozvoljava sistem,da se prikluci slika,ali ako da mogu da postavim slike kako izgleda auto,kada se vadi taj mali radiator....7,5 sati efektivnog rada,i auto je bukvalno rastavlen. No posle podne pocinje sastavjanje,to je bolje od Lego-a :-) Ako ni to ne pomaze,onda cu mu ja sam meriti kompresiju.....

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

to je to. hteo sam ranije da napisem da negde mozda ima vazdusni cep i da sistem treba odzraciti....
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

Post Reply