Ne uključuje se ventilator hladnjaka

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

dragan112
Automobil: Lada 112 8v

Ne uključuje se ventilator hladnjaka

Post by dragan112 »

Ima problem sa 112-ticom. Do sada se ventilator na hladnjaku normalno uključivao i isključivao. Ali ne lezi vraže ono danas zamalo da prokuva motor, skazaljka se približila na milimetar do crvenog polja, Na svu sreću sam izlazio iz grada malo dao gas a ono temperatura ja pala na nešto malo ispod 90C. Kada sam se vraćao kući opet se popela temperatura ali ne toliko kao prvi put. Ni ovog puta se nije uključio ventilator. Da li neko zna koji je osigurač upitanje pa da njega prvo proverim! Ili je možda senzor za temperaturu upitanju? Da li ventilator radi preko releja? Ili je možda sam ventilator izgoreo? Ovo je puno pitanja od jednom , ili da ga nosim kod elektičara? Možda je neka banalna greška pa da mi majstori ne uzmu velike pare za neku glupost!!! Ako neko zna gde se nalazi senzor za temperaturu ili termo prekidač neka neko napiše gde se šta nalazi. Pomagajte bojim se da vozim da mi slučajno ne prokuva lada. Hvala unapred, svaka pomoć dobro došla

djape1977

Post by djape1977 »

da, radi preko releja. prvo proveri osigurac, pise ti na poklopcu table osiguraca koji je za sta. zatim pogledaj kontakte i zice oko termoprekidaca na hladnjaku. meni je juce na fiatu isto prestao da ukljucuje ventilator i ispostavilo se da je zica koja ide na termoprekidac korodirala i nije imao kontakt. ako je to sve ok, kupi drugi termodavac. nisam siguran kakav ide za ladu 112, za starije lade je isti kao fiat/zastava. najprostije: skini zice/konektor koji ide na termoprekidac na hladnjaku i samo ih spoj medjusobno + i -. ako se uklkjuci ventilator, to je crko termoprekidac, ako se ne ukljuci - trazi dalje.
j***** auto bez kardana

dragan112

Post by dragan112 »

Hvala na odgovou. Pokušaću posle podne pa ću da javim

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Post by rascho »

Euro 3 Lade nemaju termo prekidač nego ECU uključuje ventilator. Dakle ako imaš Euro 3 (ili možda 4 ) :D Ladu moguće da ti je riknuo senzor temperature, ili sam ventilator.
Pusti da se auto zagrije preko 90 u leru i onda izmjeri voltmetrom napon na ventilatoru (ako možeš pristupiti kontaktima), ako nema napona znači da nije do ventilatora.
Senzor temperature se nalazi ispod filtera zraka, i moraš skinuti filter zraka da bi mu prišao. Samo pazi, jedan senzor daje signal na instrument ploču, a drugi na ECU. Za instrument ploču je onaj sa jednom žicom, a mislim da ovaj što tebi treba ima dvije žice. Također možeš s voltmetrom mjeriti njegov napon (ili možda otpor, više se ne sjećam) pa vidjeti da li se mijenja s temperaturom.
Tako sam ja npr. dijagnosticirao da mi je riknuo taj senzor što da je signal na instrument ploču.
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

dragan112

Post by dragan112 »

Proverio sam osigurače oni su ispravni. Sada sam siguran da je senzor temperature, jer kada otkačim konektor sa njega ventilator proradi. A kada ga vratim na svoje mesto on se isključi. Tačno se nalazi ispod filtera za vazduh. Čekam 1-vi da dobijem platu pa da ga kupim. A dotle oprezno ću da vozim. Hvala svima na pomoći

djape1977

Post by djape1977 »

e do k... a sta je falilo starom sistemu sa termoprekidacem u hladnjaku???
j***** auto bez kardana

dragan112

Post by dragan112 »

Promenio sam senzor temperature, ali i dalje se ne uključuje ventilator na hladnjaku. Dajte ljudi pomažite sa nekim predlogom :evil:
Hvala

finaldesign

Post by finaldesign »

provjeri konektor kojim je ventilator spojen... možda se otkačio ili su mu oksidirali kontakti. provjeri da li ventilator uopće radi odspoji ga na kontektor i probaj spojiti na napajanje od 12V ili na akumulator direktno da vidiš da li radi motor. Također treba provjeriti i relej ventilatora, mislim da se nalazi u kutiji sa osiguračima...

nemanya
Automobil: NIVA 4x4

Post by nemanya »

Opet skini konektor sa senzora temperature, pa ako proradi ventilator onda je:
- ispravan osigurač
- ispravan relej ventilatora
- ispravan ventilator

Verovatno si pazario neki čudan senzor :?
Možda ne dostigne potreban otpor kad se zagreje da ECU okine ventilator. To izmeri ommetrom nekim.

Neko neka napiše kolike bi vrednosti trebao da očekuješ.

dragan112

Post by dragan112 »

Kada je hladan novi senzor daje vrednost oko 6Koma , a vruć oko 270 oma
stari senzor hladan daje vrednost oko 4,7 Koma , a vruć oko 170 oma. Kada skinem konektor sa senzora ventilator se uključi.

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Post by rascho »

To bi ti bilo najbolje, ako znaš nekoga da ima standardni OBD II scantool da ti očita preko kompjutera temperaturu koju daje senzor i onda bi točno znao šta se događa.
Telefon je izumio Aleksandar Graham Bell 1875. godine...
kad ga je sklopio vidio je da ima dva propuštena poziva....
zvao ga je Chuck Norris...

dragan112

Post by dragan112 »

Hvala probaću da nađem ovde nekog u Subotici da to odradim. Inače ovde su skoro svi majstori "dunsteri" samo vole pare i ništa više. A sada novo pitanje šta tačno treba osim laptopa da bi sam mogao očitati greške? :evil:

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

jesi li probao da skines minus klemu sa akumulatora na 10 min...
svaka zamena senzora povlači reset ecu-a...
jesi li siguran da je senzor nov i da motor dostize radnu teperaturu ventilator se kod euro 3 i e4 pali tek na 99 c a gasi na 93...
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

dragan112

Post by dragan112 »

Gospodo rešio sam problem. Senzor temperature (sa jednom žicom) je bio u kvaru. On je povezan sa instument tablom( satom). Stavio sam novi senzor. I sada su vrednosti koje i treba da vidim. Ventilator se uključuje na sredini između crtice 90C i prve ispod crvenog polja. Pretpostavljam da je to negde oko 98C. Dok sa starim senzorom mi je lada skoro prokuvala a ventilator se nije uključio(a u stvari nije ni bila ta temperatura koju mi je sat pokazivao). I da znate senzor (sa jednom žicom) u Subotici trenutno košta 300 din , a senzor (sa dve žice onaj koji je povezan sa računarom) 900 din.

dajko3
Automobil: Samara 2108, 2115

Re: Ne uključuje se ventilator hladnjaka

Post by dajko3 »

kod mene je slican problem, samara 1.5i 8v.cim dam kontakt trepce signalna lampica za temperaturu i prilikom pregrevanja ne pali ventilator.vec sam menjao senzor sa dve zice koji se uvrce u termostat i nema promene.dali mozes da mi kazes gde se nalazi taj senzor sa jednom zicom i kako izgleda?nadam se da cu resiti problem ako i njega zamenim.hvala unapred
Samara 4ever

Post Reply