Ne uključuje se ventilator hladnjaka

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

dajko3
Automobil: Samara 2108, 2115

Re: Ne uključuje se ventilator hladnjaka

Post by dajko3 »

planiram da kupim ELM 327 bluetoot verziju pa da probam to srediti.dali je OBD 2 stvarno ne znam ali sam danas skinuo poklopac gde je konektor i slikao ga

http://img703.imageshack.us/i/200220111808.jpg/

dali moze po tome da se vidi koji je?
Samara 4ever

nemanya
Automobil: NIVA 4x4

Post by nemanya »

Ovo je ALDL konektor.

Nemoj kupovati ELM327,on neće raditi na tvom autu.

Tebi treba ALDL interfejs da bi mogao da radiš dijagnostiku.

dajko3

Post by dajko3 »

hvala na savetu nemanja, ustedeh 50e :) zamalo da ga kupim

e da i da kazem da sam konacno ustanovio sta me je .ebalo mesec dana :x ono njesra sto se nalazi u posudi gde se sipa antifriz, davac sto prijavljuje da je nivo antifriza ispod minimuma...
juce sam skinuo konektor i upalio auto i nema vise ding-dong od kojeg sam vec imao nocne more :evil: e sad jos samo da kupim taj deo i da stavim tacku na taj problem
Samara 4ever

lada-senta

Post by lada-senta »

Hmm,dajko interesantno,jer sam isti problem imao kod mene,da je javljao da je nivo antifriza ispod minimuma,iako je bio rezervoar pun. Ali kodmene sa kupovinom novog plovka sa konektorom nije nestao problem.

dajko3

Post by dajko3 »

lada-senta wrote:Hmm,dajko interesantno,jer sam isti problem imao kod mene,da je javljao da je nivo antifriza ispod minimuma,iako je bio rezervoar pun. Ali kodmene sa kupovinom novog plovka sa konektorom nije nestao problem.

Promenio sam taj davac i vise mi ne pokazuje da fali antifriz kad ima iznad crte minimum, medjutim problem je ostao da nece da ukljuci ventilator hladnjaka iako je temperatura daleko iznad 90c.probao sam da resetujem ecu i ugasio je lampicu check engine i dok se ne zagreje do temperature da treba da ukljuci ventilator i onda izbaci check engine i naravno ventilator se ne pali, i tako svaki put.reseno je tako da je napravena instalacija za termoprekidac kao kod stare samare i sad on pali ventilator a ne ecu.sad sumnjam da je problem u samom ecu-u a kako to da sredim ne mam pojama :sad:
Samara 4ever

francuz

Post by francuz »

@lada-senta
Ja sam svojevremeno imao problem sa "davacem" - plovkom. Ispostavilo se da sam trebao proveriti i nivo tecnosti u posudi za pranje zadnjih stakala :)

lada-senta

Post by lada-senta »

Pa,zar taj za zadnje staklo isto ima indikator i svetli na istom mestu?

lada-senta

Post by lada-senta »

Neznam,meni se uklucuje ventilator posto sam promenio oba senzora-onaj a termostatu i onaj u glavi motora-ali mi stize program za autodiagnostiku sledece nedelje,onda cu biti malo pametniji....bar se nadam:-)

dajko3

Post by dajko3 »

@lada-senta
tacno je da se pali ista lampica kad fali tecnosti u rezervoaru za pranje stakala jer sam se i sam uverio u to kad sam menjao plovak za antifriz.izvadio sam iz druge posude plovak cisto da vidim sta ce se desiti i opet je pocelo da prijavljuje kao i kod ovog prvog.ako imas dovoljno tecnosti u oba rezervoara a i dalje sija lampica onda zameni i onaj drugi duzi plovak i resices problem
Samara 4ever

francuz

Post by francuz »

@lada-senta

Oba davaca ukljucuju istu signalizaciju za nivo tecnosti za pranje stakala.

igic

Post by igic »

Ljudi, vidim ja da će ova tema postati vrlo aktivna kako nam se bliže topli dani :)
Međutim došlo je do male digresije.
Pošto ovih dana mene muči problem sa ventilatorom hladnjaka rešio sam da jednom za svagda utvrdim šta mu je.

Osnovna provera sa 12v na ventilatoru je pokazala da motor ventilatora radi.
Zaprepastio sam se kada sam primetio da se 12v na releju ventilatora (sa leve strane suvozačevih nogu) pojavilo TEK KADA SAM ZAMENIO CRKNUTI OSIGURAČ od sirene!?! Prosto neverovatno, F7 osigurač je istovremeno i za sirenu i za ventilator hladnjaka, dok sam ja sve vreme mislio da je to osigurač F18 (osigurač za Лампа освещения вещевого ящика Контроллер отопителя Прикуриватель).
Nakon toga je ventilator mogao da se uključi i spajanjem kontakta releja.
Na internetu sam našao i ovo:
(K) Замкните между собой контакты термовыключателя радиатора. Если вентилятор работает – неисправен датчик, если нет – электрические цепи или электродвигатель вентилятора (проверяются омметром). (B) Проверьте, подается ли напряжение 12 В на управляющий контакт реле электровентилятора. Если да, то неисправны реле или электродвигатель вентилятора, если нет – блок управления впрыском или его цепи

K(karburator). spojite kontakte termoprekidača - ako ventilator radi neispravan je termodavač, ako ne neispravan je motor elektroventilatora ili njegovo električno kolo.
B(ubrizgavanje) . (Kada su kontakti termodavača spojeni?) neophodno je da se na upravljujućem kontaktu releja pojavi 12v. Ako se pojavi 12v neispravan je relej ili motor elektroventilatora, a ako nema 12v neispravan je blok upravljanja ubrizgavanjem ili njegovo električno kolo.

Napominjem da mi je malo čudan ovaj " blok upravljanja ubrizgavanjem" pre bih rekao da je u tom slučaju neispravan ECU
ali ok.

Proveravam sutra pa se javjam. Pozdrav!

procesor
Automobil: Lada 110

Post by procesor »

Problem oko ventilatora sam imao juče na mojoj 110-ki 1.5li. Riješen je zamjenom davača (onaj sa dvije žice) koji se nalazi ispod gumenog crijeva usisa vazduha. Kod nas u Banja Luci davač košta 15KM (ca 7.5eur). Lajka ide dalje.. :)

vladista
Automobil: Lada Niva 1.7

Post by vladista »

Ljudi jel zna neko...postoje li razlicite vrste davaca za 110-ku?Da pali malo ranije npr. kod mene u brdu pali ventilator skoro kad poklopi crta sa pocetkom crvenog polja....znaci jos pola skale u na granici sa crvenim poljem(pocinje na 115 stepeni crveno) bi bila..... Znaci kopm joj pali ventilator,ali u zavisnosti od otpora u davacu.....koji se smanjuje sa porastom temperature tecnosti

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo »

ne , svi mere isto samo ecu razlicito ukljucuje ventilator...
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

(V)lada
Automobil: Lada 112 16v

Post by (V)lada »

igic wrote: Zaprepastio sam se kada sam primetio da se 12v na releju ventilatora (sa leve strane suvozačevih nogu) pojavilo TEK KADA SAM ZAMENIO CRKNUTI OSIGURAČ od sirene!?! Prosto neverovatno, F7 osigurač je istovremeno i za sirenu i za ventilator hladnjaka

То је ипак с разлогом повезано на исти осигурач, јер увек можеш преко сирене да видиш дал ти ради вентилатор.
Био сам у прилици да током вожње по граду казаљка угура у црвено и кад ти не ради сирена 100% је осигурач, замениш и тераш даље...

To je ipak s razlogom povezano na isti osigurač, jer uvek možeš preko sirene da vidiš dal ti radi ventilator.
Bio sam u prilici da tokom vožnje po gradu kazaljka ugura u crveno i kad ti ne radi sirena 100% je osigurač, zameniš i teraš dalje...

Post Reply