Problem sa ler gasom

Moderators: BokeYGTi, elektronicar, pesadinac, letnjikovac, milanovic986

dragan112
Automobil: Lada 112 8v

Problem sa ler gasom

Post by dragan112 »

Imam problem sa 112-ticom. Kad je hladan jedva hoće da upali, a da bi upalio moram da držim nogu na pedali gasa do pola. Kada se zagreje (postigne radnu temperaturu 90 C) radi normalno i sve je uredu. Ni u jednom servisu nisam uspeo da rešim problem. Ne pali se "chek engine"
U jednom servisu su menjali ler motorčić , a u drugom ler motorčić i senzor položaja gasa, po majstorima je sve uredu njihovi računari ne otkrivaju nikakvu greško. Svaki predlog je dobro došao. Unapred hvala. :x

nemanya
Automobil: NIVA 4x4

Post by nemanya »

Al nisi rekao najvažnije stvari:
Jel radi na benzin ili na gas?
Kako radi u leru dok se zagreva do radne temperature?
Kako radi u leru kad se zagreje?

Ako radi SAMO na benzin i kad se zagreje radi sasvim normalno,onda meni to smrdi na senzor rashladne tečnosti.
Kako stoje stvari sa potrošnjom benzina,troši li malo više?

Šteta što majstori ne znaju da iskoriste mogućnosti skenera. Ako te zeza senzor rashladne tečnosti ECU će nalivati više goriva nego što je potrebno dok se rashladna tečnost ne zagreje do temperature kad senzor počne ispravno da radi. To sve može da se vidi sa grafika pri radu motora.

dragan112

Post by dragan112 »

Auto radi i na benzin i na gas. Na leru dok se ne zagreje radi po meni na 3 i po klipa, ustvari na auspuhu se čuje da ponekad preskoči paljenje. Radi jako nemirno ali samo preko 1600-1700 obrtaja. Ispod se ugasi. Ugrađen je venturi sistem gasa. Auto je star 6 godina. Dve godine sam ja vlasnik, do pre dva meseca nisam imao nikakvih problema sa njim. Kada se auto zagreje na radnu temperaturu oko 85-90 C, radi perfektno. O potrošnji na benzin ne mogu ništa da kažem samo ga palim na benzin a kada se ugreje motor na oko 30 C automatski se prebacuje na gas. Potrošnja gasa po gradu se kreće oko 12 L. Na otvorenom putu kolika je potrošnja neznam jer ga ne vozim izvan grada. U oba servisa gde sam bio majtori imaju neki ručni skener. A u tri servisa koji koriste laptom su rekli da nemaju za njega softver. :x

nemanya

Post by nemanya »

A OK, pa kod tebe je problematika i sa gasom.
Svašta tu već može da se izrodi. Najprostija stvar da ti ne valjaju svećice i kablovi.
Pa onda da ti je kompjuter pobrljavio, filteri i još svašta nešto.
Mislim da će tu posla imati neki dobar servis koji ume da sredi rad motora i na benzin i na gas. Mora da radi na benzin perfektno da bi radio na gas kako treba.
Ako hoćeš mogu da ti dam preporuku na PM kojem servisu da se obratiš,mislim da bi ti čovek odradio posao kako treba.

dragan112

Post by dragan112 »

Juče sam bio kod jednog drugog majstora(a inače je moj prijatelj) koji nema dijagnostiku (bavi se samo sa yugom, stojadinom, tj automobilima bez računara) ali ovako na sluh, (merio je samo kompresiju vrućeg motora 1 klip 12,2 klip 12,3 klip 11,4 klip 12), skidao je kabel sa svećica jedne pojedne i onda slušao kako radi na tri klipa. I evo njegovog zaključka.Otišao je zaptivač glave između drugog i trećeg cilindra. Pa dok je hladan on gubi kompresiju a kada se zagreje zaptivač još uvek vrši svoju funkciju. Njegov predlog je da se skine glava i promeni zaptivač i šlajfaju ventili, stavi se novi simering na ventilima, i kao da će onda biti sve uredu. Molim vas mišljenje da ne bi se vadila glava bez veze. Lada je prešla 59000 kilometara, da li je to neko vreme da propadaju zaptivači glave. Netroši ni ulje ni antifriz. :x

djape1977

Post by djape1977 »

jel' se nekad pregrevao taj motor?
j***** auto bez kardana

dragan112

Post by dragan112 »

Nije po satu je temperatura bila oko 95-100 C

djape1977

Post by djape1977 »

onda sumnjam da je dihtung glave motora u pitanju, a i kompresija je prilicno ujednacena. trazi problem drugde
j***** auto bez kardana

Wolf66

Re: Problem sa ler gasom

Post by Wolf66 »

dragan112 wrote:Imam problem sa 112-ticom. Kad je hladan jedva hoæe da upali, a da bi upalio moram da držim nogu na pedali gasa do pola. Kada se zagreje (postigne radnu temperaturu 90 C) radi normalno i sve je uredu. Ni u jednom servisu nisam uspeo da rešim problem. Ne pali se "chek engine"
U jednom servisu su menjali ler motorèiæ , a u drugom ler motorèiæ i senzor položaja gasa, po majstorima je sve uredu njihovi raèunari ne otkrivaju nikakvu greško. Svaki predlog je dobro došao. Unapred hvala. :x
Koja je lada u pitanju 1,5 ili 1,6? Pretpostavljam da je 1,5 pošto imaš venturi. Ako je to onda najverovatnije kablovi svećica ili komutator. Nebi smeo da pališ Ladu sa pritisnutim gasom. Da je otišao diftung glave auto bi gubio rashladnu tečnost bar u minimalnoj količini. Drugo, razlika u kompresiji nije velika 0,6. Treće, taj majstor ili nezna ili te navlači. U prilog toga govori da ti to nisu nigde ni pomenuli ranije.

nemanya

Post by nemanya »

Isto mislim da je kompresija OK.
Da je pukao dihtung između samih cilindara,imao bi gubitak snage konstantno,jer bi se kompresija prelivala,a i verovatno bi nemirno radio i zagrejan. A i rezultati merenja 2 i 3 cilindra bi bili drugačiji,a ne ovako ujednačeni. A da je pukao između uljnog ili vodenog kanala tada ili bi mešao ili bi nalivao u cilindre!
Što nije merio na hladan motor,kada već tvrdi da se dihtung na vrućem motoru raširi.
Ako je pukao između cilindara,tada bi video bolje nego kad je zagrejan.

I što bi on dirao ventile i gumice ventila. Po ovom merenju ventilima ama baš ništa ne fali. Ako ne troši ulje,gumice su OK.

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin »

proveri,svecice,ja ih menjam na 15000km,i kablove,mora da pali bez gasa,kad je hladan,broj obrtaja je oko 1300,gore-dole,i kako se motor greje polako broj obrtaja pada,
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

dragan112

Post by dragan112 »

Evo ovako, promenio sam kablove svećice, i ništa.Kada je hladan neće da upali dok nestisnem papučicu gasa. Od jednog kolege sam sa njegove lade skinuo ler motorčić i senzor položaja gasa, i sa njegovim delovima pali ko mina. Znači rešio sam problem kupio sam nove delove i sada lada pali i kada je hladna. Ali pojavio se novi problem. Sada kada je hladan radi kao traktor, tj. kao da radi na tri klipa. Radi dosta nemirno, nema snage, neće da vuče, a na aspuhu se lepo čuje da ponekad preskoči paljenje. A kada se zagreje radi dosta dobro, ima snage, radi dosta mirno. Ok kolege sam opet pozajmio modul paljenja ili ti bombinu(na čega sam sumljao da je neispravna) i sa njegovom isto tako radi. A njegov auto sa mojom radi perfektno. Tako sam otklonio sumlju da je bombina neispravna. A na kraju sam opet merio kompresiju sada prvo kada je hladan motor 1klip 12, 2klip 10, 3klip 11, 4klip 12. Pa sam posle merio kada je vruć motor 1klip 12, 2klip 12, 3klip 11, 4klip 12. E sada me interesuje dali može da radi kao traktor zbog lošije kompresije kada je hladan. Još jednom napominjem da se ne pali sijalica "chek engine". A da po nekim majstorima sa elektronikom je sve uredu. A po jednom mom kolegi koji se bavi sa popravkama (juga i zastave) on sumlja da je zaptivač glave propao. Ne troši mi ulje (na 8000 km sam dosipao samo 0,3L) a antifriz troši 1l svaka 2 meseca jer na nekim mestima su malo creva vlažna, a možda i ulazi u cilindar. Još nešto svake nedelje sada kada sam kupio nove svećice samo očistim 2 svećicu jer se ona prlja i odmah lepše radi motor. Molim vas za neki savet da nebih vadio glavu motora napolje nepotrebno. Hvala :roll:

rascho
Automobil: Lada 112 1.5 16V

Post by rascho »

To što se svjećica prlja definitivno ne valja. Upiši u google "reading the spark plug" i izbacit će ti hrpu tekstova u kojima imaš objašnjeno kako dijagnosticirati neke kvarove po izgledu svjećice. Vidi da li ti to pomaže.
Druga stvar, koji plinski sustav imaš ugrađen? Ako imaš loše podešen plin on može poremetiti parametre ubrizgavanja, a to se može manifestirati lošim radom kada upališ auto, ako se pali na benzin, a vozi na plin.
Također može biti i da su ti se benzinski injectori počeli štopati, jer se to također manifestira kao lošiji rad dok se auto ne zagrije.
Eto to su neke ideje :)

nemanya

Post by nemanya »

dragan112 wrote:. A na kraju sam opet merio kompresiju sada prvo kada je hladan motor 1klip - 12, 2klip - 10, 3klip - 11, 4klip - 12. Pa sam posle merio kada je vruæ motor 1klip - 12, 2klip - 12, 3klip - 11, 4klip - 12.
Mislim da je i tebi samom jasno - daj baba glavu.

dragan112

Post by dragan112 »

Nemanya da li da onda skidam glavu, menjam zaptivač, a i da stavim nove karike?

Post Reply