Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Dec 12, 2017 12:33 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: temperatura motora
PostPosted: Sat May 21, 2011 4:31 pm 

gde treba da stoji kazaljka kada se zagreje motor?

kod mene dođe između belog i zelenog polja (kao na slici) i dalje neće. bez obzira da li vozio po gradu ili na otvorenom, uzbrdo, nizbrdo. eventualno se pomeri pola milimetra gore-dole.
tu mi se pali i ventilator.
(vozim na benzin.)

Image

Profile  

Post subject: Re: temperatura motora
PostPosted: Sat May 21, 2011 4:49 pm 

i sta te tu zabrinjava? zimi greje dobro?
najverovatnije imas u sistemu termostat na 68-72'C i odgovarajuci termoprekidac. teoretski bi trebalo da je 86-92 ali ni ovako nije lose, posebno leti u gradu

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 6:04 pm 

ne zabrinjava me nista posebno, nego me samo zanima da li je to dobra radna temperatura, tj. da nije suviše niska. čini mi se da sam u nekom uputstvu pročitao da kazaljka treba da bude na sredini zelenog polja.

inače termostat je menjan prošle godine (86). ali za termoprekidač nisam siguran (ćaletu je pre toga prokuvao auto, i neki majstor mu je nešto menjao, ali on ne zna šta tačno, pa sumnjam da je možda baš prekidač).

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 7:03 pm 

Automobil: Lada 112 1.6 16v
trebalo bi da stoji uspravno, ali sto kaze Pedja, za vrucine po gradu, bolje da bude ovako, nego da ode u drugu polovinu. ;)

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 7:36 pm 

hvala i pedji i tebi na odgovorima.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 23, 2015 12:09 pm 

Automobil: lada2105
Poštovani, i meni se dešava slično sa kazaljkom sto pokazuje temperaturu, ljeti je otprilike na granici bijelo zeleno a zimi nece ni da dodje do zelenog polja, i odma ima slabije grijanje. Da li je to termostat ostao otvoren ili šta.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 23, 2015 9:22 pm 

Automobil: lada
Slicna situacija i kod mene na 21072, samo pri vecem naporu uzbrdici i slicno kazaljka se zna pomeriti i na sredinu zelenog polja.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 23, 2015 10:34 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
Ni meni na aleko ništa bolje ne stoji po ovom hladnom vremenu, normalno greje, ne može se izdržati u autu :D

Profile  

PostPosted: Fri Jun 24, 2016 1:53 pm 

Automobil: Lada
djape1977 wrote:
i sta te tu zabrinjava? zimi greje dobro?
najverovatnije imas u sistemu termostat na 68-72'C i odgovarajuci termoprekidac. teoretski bi trebalo da je 86-92 ali ni ovako nije lose, posebno leti u gradu

Tako je i meni stajala kazaljka dok nisam kupio neki budjavi kineski hladnjak za 3.000 DIN
Od tada mi se kazaljka ispravlja vozio po gradu ili otvorenom.

Majstor mi kaze da imam los termodavac koji se rano pali, mislim da pali na 87 a gasi na 67 i smara me sto ventilator na ovim vrucinama skoro stalno radi pa i na otvorenom.
Majstor kaze kupi termodavac koji kasnije pali na 92 stepena, a ja se plasim da mi ne prokljuca u gradu jer ce se ionako vrlo brzo zagrejati do te temperature i onda sta?

Profile  

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 3:52 pm 

Automobil: samara, Riva
Pozdrav. Eo i ja da podelim moje tegobe... Meni je na Lajki do nedavno temperatura stajala kao na slici sto je Rina postavio. I pocela je da dize temp skoro pred crveno. Promenio sam 2 termostata ( nasao sam dedine zalihe, proizvodnja SSSR :) ) i dalje isti problem. Skinuo sam i vodenu pumpu, ispostavilo se da je i ona dobra. Kad sam skinuo hladnjak, imao sam sta da vidim... U hladnjaku pihtije od antifriza, taj mulj je skoro skroz zacepio sace... Nije davno menjan... Da li menjate antifriz svake godine ili kako?

Profile  

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 5:09 pm 

Automobil: Lada 111 1.5 16v
Pa običan, plavi antifriz (koji verovatno koristiš) menja se na dve godine. To piše i na ambalaži. I naravno, ako kupuješ antifriz 100% obavezno ga razredi destilovanom vodom.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 6:22 pm 

Automobil: lada
trebalo bi pre zamene antifriza, dooobro isprati hladnjak.. ako se ne ociste te pihtije, zame i hladnjak.. ( nisu te pihtije samo od starog antifriza, sipano je u taj hladnjak neko od sredstava za zaptivanje hladnjaka)

Profile  

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 9:13 pm 

Automobil: samara, Riva
Mislim da nije sipano tih zaptivača, nego je antifriz u njoj bio star minimum 3 godine ako ne i više... Isprao sam hladnjak vodom i već sam smanjio temperaturu na pola zelenog. Sad sam joj sipao i soda-bikarbone i ostavio je da stuca u mestu jedno 10min... Kad ispustim to iz sistema, naliću vode pa ću videti sutra sta sam uradio...

Profile  

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 11:45 pm 

Automobil: Lada Riva 2107,1300c
Ranije se antifriz nije menjao godinama, barem ja nisam i nikakvih problema. Sad ih izgleda namerno takve prave da hteo nehteo mkoras da ga menjas inace ceti napraviti problem.
vlado 89, i ja sam jednom bio sipao ali 5 kesica sode bikarbone i dok je bila voda nije curilo ali kad sam pred zimu sipao antifriz procureo termostat i slavina za grejanje.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 17, 2017 1:57 am 

Automobil: Lada Samara 1300s
To nikad nije bio slucaj. U uputstvu za auto imas jasno naznacen period zamene antifriza, 2 godine ili 60.000km sta pre istekne. Koliko nije bilo problema se vidi sto na svakom tako tretiranom autu ekspanzioni sud izleda kao da se neko posro u njega sto je posledica rdjanja bloka. Ove pihtijaste mase su posledica nemenjanja antifriza sa dolivanjem novih razlicitih antifriza te sasvim moguce i zaptivnih tecnosti. Generalno nista posebno redak slucaj, ali da se dovoljno dobro ispere ima da se bas rodi mecka.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours