Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Fri Nov 24, 2017 2:35 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Naj jeftinija i najbolja zastita od korozije.
PostPosted: Tue May 14, 2013 7:52 am 

Automobil: Lada Riva 2107,1300c
Ovakav nacin korozije mi je predlozio komsija limar i ima efekta.
Za to vam je potrebno preradjeno ulje i bitumen onaj za parket sto se kupuje u kantama 20 kg. ili 25 kg.
Sad srazmeru mozete kombinovati i sami ali za pocetak stavite tri dela ulja i jedan deo bitumena. Koliko cete cega staviti zavisi koliku imate povrsinu da zastitite. Sve to ulje i bitumen stavite u neku staru serpu na vatru ili reso (obavezno napolje zbog isparenja). To treba zagrevati dok se bitumen ne zagreje. Kada se sve to lepo izjednaci uzeti malu kolicinu kao jedna kasika i ohladiti i videti dali vam gustina odgovara. Znaci nesme da bude previse stegnuto da nije u tecnom stanju a ni previse retko. Ovo je najbolje isprobati pri vecoj temperaturi 25 c.
Zasto je gustina bitna.
Ako je previse gusto vrsice slabu zastitu u zimskim mesecima bas kad je i najpotrebnije, ako je previse retko na +40 sve ce se rastopiti i iscureti napolje.
Ako ste sve pripermeli obucite se u staro odelo i na posao.
Ja sam ovaj mix u moju ladu sipao svuda gde je moguce i premazao sve sto je rizicno kao zadnje dzepove u prtljazniku, skinuo tapacire od vrata i njih sunutrasnje strane sve premazao. Slobodno uzmite busilicu i burgiju 10 i sa gornje strane na mestima koja nisu vidljiva izbusite rupe i sipajte ovaj mix. Ako su gredice suplje zatvorite ih zivim kitom. Slobodno premazite i u motornom prostoru duple limove u kosevima. Ako imate plasticne korube u blatobranima njih skinite pa i blatobrane premazite zatim korube vratite. Pragove obavezno napunite.
Da ne nabrajam vise jer postoje puno problematicnih mesta koje je pozeljno zastititi.
E sad ovaj mix tj. onaj visak morace negde i da iscuri i da isprlja beton i zato je pozeljno da par dana auto bude na mestu koje vam nije bitno ili pospite malo peska ispod automobila da vam ne omasni beton u garazi ili dvoristu. Ali i ako omasti nije nista strasno da se ocistiti.
Ja ga oduzih i zato zavrsavam
Ovim nacinom sam ja zastitio moju lada kada sam je kupio i recepat se pokazao odlican.
Zasucite rukave i sretno u radu a vase lade ce vam reci HVALA.
Image

Last edited by dejca on Sun Sep 15, 2013 10:08 pm, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject: Re: Naj jeftineja zastita od korozije.
PostPosted: Tue May 14, 2013 1:12 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
ja sam to uradio sa crnim bodijem i benzinom-naftom i gde god je to bilo zdrav je al probilo sa druge strane :D

Profile  

PostPosted: Tue May 14, 2013 3:13 pm 

Automobil: 2107 MB 190D 2.0
jedna napomnea unutra ispod tepiha nije poželjno stavljati bitumene i slične stvari body 930 i slično kad ljeti ugrije iz njih isparava i osjeti se u autu a inače ta isparenja su kancerogena!

unutra je poželjno koristiti samo izolacije na plastičnoj bazi tipa body 950, carsystem .....

Profile  

PostPosted: Tue May 14, 2013 5:10 pm 

Automobil: Lada Samara 1.3S
Na lim temeljna na varove neka bela masa ne znam kako se zove i "MIPA" na slici je unutra a i odozdo je isto .
Image
Image
preko ove mipe stavljen je lepo ukrojen debeli najlon koji se zalepio "samo tako" za mipu i onda preko tepih ! Ne smrdi nista !

Profile  

PostPosted: Tue May 14, 2013 11:04 pm 

Ja kada sam prvi puta poceo da sipam ovaj mix u levi prag nisam znao da u prednjem delu kod suvozacevih nogu sa unutrasnje strane ima poveca fabricka rupa rupa. I tako sipam ja litru, dve i primetim u prednjem delu bara. :mrgreen: Pogledam gde je isteklo i nista, skinem tepih sreca on se nije mnogo zamastio ali ceo patos napred jeste. Obrisem ja sto se obrisati moze ali je ceo patos ostao mastan. Vratim tepih i ostalo i teram dalje. Na suncu i vecoj temperaturi se nista nije osecalo.
I opet da napomenem za ovo vam treba bitumen kojim se lepi parket koji nema nekog mirisa koji je opasan.
Sa ovim mixom netrebate da mazete unutrasnji patos jer on tu retko kad i strada, ova smesa je odlicna za vlazna mesta gde zimi dolazi so i vlaga.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da nastavim gornju pricu.
Zasto se ovde u preradjeno ulje ubacuje bitumen?
Kada ovakva mesta premazete samo preradjenim uljem samo ulje pri velikim temperaturama se slije i kao da ga nije ni bilo. Ovako bitumen ga zgusne pa leti masnoca ostaje gde treba ali treba mu pogoditi gustinu (pisao sam gore o tome) da i zimi bude u tecnom stanju da bi odradilo posao zastite kad je i naj potrebnije.
Posao jeste prljav ali verujem da bolja zastita od vlage ne postoji + sto nekosta skoro nista. :cool

Profile  

Post subject: Re: Naj jeftinija i najbolja zastita od korozije.
PostPosted: Tue May 03, 2016 3:45 pm 

Automobil: 2107 1.5
Jedno pitanje u vezi ove zastite.... Po skali od 1-10 koliko je dobra ova zastita ?

Profile  

PostPosted: Tue May 03, 2016 10:13 pm 

Ocena cista desetka, koliko je dobra dokazuje moja lada. Ovime je premazana i napunjena davne 2000 ili 2001 nesecam se tacno i pod pragovi josuvek citavi. Ali trebalo bi da se ponovi jer vidim sa unutrasnje srane vrata da se je zasusila i ne odbija vlagu kao sto treba.

Profile  

PostPosted: Tue May 03, 2016 11:18 pm 

Ako je takva stvar onda se i ja bacam da tako zastitim jos vise moju ladu... Vidim da neki koriste topljenu gumu ili kako se to zove... Posebno kod rusa ...Cak to stave preko cistog lima... Da li je neko to probao da napravi i kako bi moglo ?

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2016 7:44 am 

Pa neznam to za gumu kako se radi, ali ovo sa uljem i bitumenom ima i dobru osobinu jer udje u svaki rub, svaki dupli lim znaci svuda se zavuce. Jedina mana sto se sve isprljas i mesto gde to radis isto uprljas i mesto gde ce ti biti lada isto od onoga sto iscuri iz pragova uprlja se beton i zato spremi kartone.

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2016 3:26 pm 

Pre neki dan sam nasao cak snimak rusa koji stavlja na svoju lajku takvu zastitu...Napravio za odredjena mesta odredjenu gustinu i polako sipao ... Gde je dupli lim gledao je potpuno da ispuni time..... :)

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2016 10:29 pm 

Pa da gustinu sam odredjuješ dodatkom bitumena za parket. Najbolje pripremiš mešavinu i odvojiš u malu šerpicu malo i sačekaš da se ohladi i vidiš šta ti treba, ulje ili bitumen.
Da ja to mojoj nisam uradio teško da bi sad bila živa. Kad sam je kupio 2000 g. imale su već dve rupice na desnom pot pragu, to je drugar zakrpio i ja odmah napunio. Najbolje je da radiš kad si siguran da je unutrašnjost praga suva, znači jul ili avgust, kad nema kiše.
ivanjez wrote:
Pre neki dan sam nasao cak snimak rusa koji stavlja na svoju lajku takvu zastitu..

Stavi link tog snimka ako možeš.

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2016 11:54 pm 

Naravno,cim nadjem stavljam...

Reci mi kako ti se drze sajtne,jesi i njih ispunjavao i kako ?

Profile  

PostPosted: Thu May 05, 2016 7:46 am 

E tu je problem, nemogu da se napune do čepa jer fabrički napred postoji veća rupa i tu je meni bilo počelo da curi. Ali ako se ta rupa zatvori drugih mislim da nema. Sajtne su zdrave, jedino je na suvozačevoj strani pokazala na spoju kod krila i sajtne ali kad sam to primetio, očistio sam i premazao kroz izbušenu rupu koliko sam mogao, rupu zatvorio i zasad se drži.
Meni je jedino bila stradala napred ispod nogu vozačevih i suvozačevih. Tu odozdo su one gredice i nosači za dizalicu i tu je bila popustila jer gredice se nisu mogle napuniti. To je 2013-te okrpljeno. One manje gredice što idu po dužini sam zatvorio i njih napunio i tu drži.

Profile  

PostPosted: Thu May 05, 2016 11:15 am 

Ja sam isto morao ispod nogu suvozacevih i vozacevih da malo okrpim...Kad dodje toplije vreme moram obavezno ovo da odradim... Reci mi koliko mu dugo treba da ocvrsne ,posto su mi ovo jedina kola da znam sta da ocekujem i kako da se organizujem... ?

Profile  

PostPosted: Thu May 05, 2016 7:41 pm 

Ma voziš ih odmah, a to je i bolje jer se zaštita bolje razlije. Inije loše kad naliješ da je parkiraš u razne poze na nekoj nizbrdici.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours